Кубак Беларусі па футболе 2021/2022
Кубак Беларусі па футболе 2021/2022 | |
---|---|
Падрабязнасці чэмпіянату | |
Час правядзення | 8 мая 2021 — 21 мая 2022 |
Колькасць удзельнікаў | 102 |
Прызавыя месцы | |
Чэмпіён | Гомель (3-і раз) |
Другое месца | БАТЭ (Барысаў) |
Статыстыка чэмпіянату | |
Згуляна матчаў | 107 |
Забіта галоў | 420 (3.93 за гульню) |
Бамбардзір(ы) | Арцём Гузік (Цэментнік), Кірыл Кавалюк (Маларыта), Дзмітрый Тамела (Нафтан), Аляксей Хадневіч (Астравец) (5 мячоў) |
← 2020/21 2022/23 → |
Кубак Беларусі па футболе 2021/2022 — 31-ы розыгрыш Кубка Беларусі. Фінал кубка прайшоў 21 мая 2022 года на стадыёне «Дынама» ў Мінску. Пераможцам у трэці раз стаў «Гомель», які ў фінале перамог барысаўскі БАТЭ з лікам 2:1.
Як уладальнік Кубка, «Гомель» атрымаў права ўдзельнічаць у 2-м кваліфікацыйным раўндзе Лігі канферэнцый 2022/23.
Каляндар
[правіць | правіць зыходнік]Раўнд | Дата | Колькасць матчаў | Колькасць клубаў | Новыя клубы |
---|---|---|---|---|
Папярэдні раўнд | 8—9 мая 2021 | 35 | 102 → 67 | 70 |
1-ы раўнд | 22—23 мая 2021 | 20 | 67 → 47 | 5 |
2-і раўнд | 29 мая — 16 чэрвеня 2021 | 15 | 47 → 32 | 10 |
1/16 фіналу | 22 чэрвеня — 19 ліпеня 2021 | 16 | 32 → 16 | 17 |
1/8 фіналу | 7—9 жніўня 2021 | 8 | 16 → 8 | няма |
Чвэрцьфіналы | 6—13 сакавіка 2022 | 4 × 2 = 8 | 8 → 4 | няма |
Паўфіналы | 6—27 красавіка 2022 | 2 × 2 = 4 | 4 → 2 | няма |
Фінал | 21 мая 2022 | 1 | 2 → 1 | няма |
Папярэдні раўнд
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка папярэдняга раўнда (1/128 фіналу) адбылася 28 красавіка 2021 года[1].
На гэтай стадыі прынялі ўдзел 70 клубаў:
- 1 удзельнік рэгіянальных Кубкаў (КФК);
- 69 клубаў Другой лігі (Д3).
Гульні прайшлі 8 і 9 мая 2021 года.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.
Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
8 мая 2021 | ДЮСШ (Столін, Д3) | 3:0 (тэх. пар.) | Надзея (Баранавіцкі раён, Д3) |
8 мая 2021 | Маларыта (Д3) | 8:0 | Еўраэкспарт (Высокае, Д3) |
8 мая 2021 | Лясгас (Гомель, Д3) | 4:3 (д.ч.) | Вертыкаль (Калінкавічы, Д3) |
8 мая 2021 | Горкі (Д3) | 1:0 | Краснаполле (Д3) |
8 мая 2021 | Граніт (Мікашэвічы, Д3) | 1:4 | Стэнлес (Пінск, Д3) |
8 мая 2021 | Драгічын (Д3) | 0:1 | Крэчат (Бяроза, Д3) |
8 мая 2021 | Гарадоцкія львы (Гарадок, Д3) | 7:0 | Чашнікі (Д3) |
8 мая 2021 | Мёры (Д3) | 0:3 | Лепель (Д3) |
8 мая 2021 | Сянно (Д3) | 4:2 | Полацк-2019 (Д3) |
8 мая 2021 | Мантажнік (Мазыр, Д3) | 2:1 | Паперпрам (Гомель, Д3) |
8 мая 2021 | Маладзечна (Д3) | 5:0 | Колас (Чэрвень, Д3) |
8 мая 2021 | Крупкі-ДРБУ-164 (Д3) | 2:1 | Адзінства (Дзяржынск, Д3) |
8 мая 2021 | Вілія (Вілейка, Д3) | 0:5 | Смалявічы (Д3) |
8 мая 2021 | Капыль (Д3) | 0:0 (3:1) | Вікторыя (Мар’іна Горка, Д3) |
8 мая 2021 | Івацэвічы (Д3) | 3:0 | Іванава (Д3) |
8 мая 2021 | Жлобін (Д3) | 2:2 (4:5) | Светлагорск (Д3) |
8 мая 2021 | Беразіно (Д3) | 0:4 | Фалько (Дзяржынскі раён, Д3) |
8 мая 2021 | Любань (Д3) | 2:5 | Клецк (Д3) |
8 мая 2021 | ФСК Гродзенскі (Скідзель, Д3) | 1:0 д.ч. | Чайка (Зэльва, Д3) |
8 мая 2021 | Ашмяны (Д3) | 1:0 | Змена (Ваўкавыск, Д3) |
8 мая 2021 | Брэстжылбуд (Брэст, Д3) | 2:0 | Ніва (Доўбізна, Д3) |
9 мая 2021 | БДУ (Мінск, Д3) | 3:0 | Спартак (Слуцк, Д3) |
9 мая 2021 | Старыя Дарогі (Д3) | 5:3 д.ч. | Нясвіж (Д3) |
9 мая 2021 | Прадцэнтр (Віцебск, Д3) | 0:2 | Газавік (Віцебск, Д3) |
9 мая 2021 | Энергетык-БДАТУ (Мінск, Д3) | 0:2 | Партызан (Салігорск, Д3) |
9 мая 2021 | Лунінец (Д3) | 5:2 | Новая Прыпяць (Альшаны, Д3) |
9 мая 2021 | Ніва (Талачын, Д3) | 3:1 д.ч. | АвіяДар (Орша, Д3) |
9 мая 2021 | Атлант (Кобрын, Д3) | 5:1 | Пружаны (Д3) |
9 мая 2021 | Паставы (Д3) | 2:1 | Глыбокае (Д3) |
9 мая 2021 | Астравец (Д3) | 11:0 | Слонім-Сіці (Д3) |
9 мая 2021 | Белая Русь (Дзятлава, Д3) | 1:1 (0:3) | Масты (Д3) |
9 мая 2021 | Свіслач (Д3) | 0:5 | ЖКГ (Гродна, Д3) |
9 мая 2021 | Макслайн (Рагачоў, Д3) | 6:0 | МНПЗ (Мазыр, Д3) |
9 мая 2021 | Шчучын (Д3) | 1:2 | Цэментнік (Краснасельскі, Д3) |
9 мая 2021 | Узда (Д3) | 4:2 | ФСК Ураджайная (КФК) |
1-ы раўнд
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка першага кваліфікацыйнага раўнда (1/64 фіналу) адбылася 12 мая 2021 года.
На гэтай стадыі прынялі ўдзел 40 клубаў:
- 35 пераможцаў папярэдняга раўнда;
- 5 клубаў Другой лігі (Д3)
Гульні прайшлі 22 і 23 мая 2021 года.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.
Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
22 мая 2021 | Фалько (Дзяржынскі раён, Д3) | 2:7 | Маладзечна (Д3) |
22 мая 2021 | Атлант (Кобрын, Д3) | 3:2 | Крэчат (Бяроза, Д3) |
22 мая 2021 | Паставы (Д3) | 0:1 | Газавік (Віцебск, Д3) |
22 мая 2021 | Светлагорск (Д3) | 1:3 | Макслайн (Рагачоў, Д3) |
22 мая 2021 | Асіповічы (Д3) | 2:1 | Горкі (Д3) |
22 мая 2021 | Стэнлес (Пінск, Д3) | 5:0 | Лунінец (Д3) |
22 мая 2021 | Лепель (Д3) | 3:1 д.ч. | Ніва (Талачын, Д3) |
22 мая 2021 | СМІаўтатранс (Смалявічы, Д3) | 1:3 | Смалявічы (Д3) |
22 мая 2021 | Маларыта (Д3) | 4:2 д.ч. | Брэстжылбуд (Брэст, Д3) |
22 мая 2021 | Капыль (Д3) | 2:1 | БДУ (Мінск, Д3) |
22 мая 2021 | Клецк (Д3) | 0:3 | Кронан (Стоўбцы, Д3) |
23 мая 2021 | ДЮСШ (Столін, Д3) | 2:8 | Івацэвічы (Д3) |
23 мая 2021 | Гарадоцкія львы (Гарадок, Д3) | 0:1 д.ч. | Сянно (Д3) |
23 мая 2021 | Лясгас (Гомель, Д3) | 4:1 | Мантажнік (Мазыр, Д3) |
23 мая 2021 | Ашмяны (Д3) | 1:2 д.ч. | ФСК Гродзенскі (Скідзель, Д3) |
23 мая 2021 | Масты (Д3) | 3:5 д.ч. | Цэментнік (Краснасельскі, Д3) |
23 мая 2021 | Партызан (Салігорск, Д3) | 5:1 | Старыя Дарогі (Д3) |
23 мая 2021 | ЖКГ (Гродна, Д3) | 0:2 | Астравец (Д3) |
23 мая 2021 | Спартак (Шклоў, Д3) | 1:2 д.ч. | Касцюковічы (Д3) |
23 мая 2021 | Узда (Д3) | 5:1 | Крупкі-ДРБУ-164 (Д3) |
2-і раўнд
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка другога кваліфікацыйнага раўнда (1/32 фіналу) адбылася 24 мая 2021 года.
На гэтай стадыі прынялі ўдзел 30 клубаў:
- 20 пераможцаў 1-га раўнда;
- 10 клубаў Першай лігі (Д2) (усе, акрамя петрыкаўскага «Шахцёра», які як фарм-клуб не мае права ўдзельнічаць у Кубку, і «Крумкачоў», якія адразу прайшлі ў наступны раўнд дзякуючы таму, што на момант жараб’ёўкі займалі першае месца ў дывізіёне).
Гульні прайшлі 29 і 30 мая 2021 года (адзін матч быў перанесены на 16 чэрвеня).
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.
Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
29 мая 2021 | Макслайн (Рагачоў, Д3) | 2:4 д.ч. | Хваля (Пінск, Д2) |
29 мая 2021 | Сянно (Д3) | 1:6 | Лакаматыў (Гомель, Д2) |
29 мая 2021 | Газавік (Віцебск, Д3) | 1:8 | Нафтан (Наваполацк, Д2) |
29 мая 2021 | Астравец (Д3) | 1:1 (1:4) | Баранавічы (Д2) |
29 мая 2021 | Івацэвічы (Д3) | 0:5 | Арсенал (Дзяржынск, Д2) |
29 мая 2021 | Атлант (Кобрын, Д3) | 0:3 | Белшына (Бабруйск, Д2) |
29 мая 2021 | Стэнлес (Пінск, Д3) | 3:2 | Слонім-2017 (Д2) |
29 мая 2021 | Маларыта (Д3) | 11:0 | Касцюковічы (Д3) |
29 мая 2021 | Кронан (Стоўбцы, Д3) | 1:4 | Дняпро (Магілёў, Д2) |
30 мая 2021 | Цэментнік (Краснасельскі, Д3) | 0:3 | Партызан (Салігорск, Д3) |
30 мая 2021 | Асіповічы (Д3) | 1:2 | Маладзечна (Д3) |
30 мая 2021 | Капыль (Д3) | 0:4 | Орша (Д2) |
30 мая 2021 | Лепель (Д3) | 0:1 | Смалявічы (Д3) |
30 мая 2021 | ФСК Гродзенскі (Скідзель, Д3) | 1:6 | Ліда (Д2) |
16 чэрвеня 2021 | Лясгас (Гомель, Д3) | 1:1 (2:4) | Узда (Д3) |
1/16 фіналу
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка 1/16 фіналу адбылася 1 чэрвеня 2021 года[2].
На гэтай стадыі прынялі ўдзел 32 клубы:
- 15 пераможцаў 1/32 фіналу;
- 1 клуб Першай лігі (Д2) — «Крумкачы», які на момант жараб’ёўкі 2-га кваліфікацыйнага раўнда займаў першы радок табліцы Першай лігі;
- 16 клубаў Вышэйшай лігі (Д1) (усе клубы лігі).
Клубы Вышэйшай лігі супрацьстаялі клубам ніжэйшых ліг.
Гульні прайшлі 22 і 23 чэрвеня 2021 года, асобныя матчы былі перанесены на пазнейшы час.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.
Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
22 чэрвеня 2021 | Крумкачы (Мінск, Д2) | 1:1 (4:5) | Нёман (Гродна) |
22 чэрвеня 2021 | Баранавічы (Д2) | 1:6 | БАТЭ (Барысаў) |
22 чэрвеня 2021 | Хваля (Пінск, Д2) | 0:1 | Славія (Мазыр) |
22 чэрвеня 2021 | Орша (Д2) | 2:6 | Гомель |
22 чэрвеня 2021 | Маладзечна (Д3) | 0:4 | Энергетык-БДУ (Мінск) |
22 чэрвеня 2021 | Арсенал (Дзяржынск, Д2) | 2:1 | Смаргонь |
22 чэрвеня 2021 | Дняпро (Магілёў, Д2) | 2:1 | Мінск |
23 чэрвеня 2021 | Маларыта (Д3) | 1:2 | Слуцк |
23 чэрвеня 2021 | Белшына (Бабруйск, Д2) | 1:3 | Рух (Брэст) |
23 чэрвеня 2021 | Лакаматыў (Гомель, Д2) | 3:3 (4:2) | Іслач (Мінскі раён) |
23 чэрвеня 2021 | Смалявічы (Д3) | 1:3 | Віцебск |
23 чэрвеня 2021 | Ліда (Д2) | 0:3 | Дынама (Мінск) |
23 чэрвеня 2021 | Партызан (Салігорск, Д3) | 2:2 (1:3) | Спадарожнік (Рэчыца) |
10 ліпеня 2021 | Нафтан (Наваполацк, Д2) | 2:2 (4:5) | Дынама (Брэст) |
10 ліпеня 2021 | Стэнлес (Пінск, Д3) | 0:2 | Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) |
19 ліпеня 2021 | Узда (Д3) | 0:3 | Шахцёр (Салігорск) |
1/8 фіналу
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка 1/8 фіналу адбылася 13 ліпеня 2021 года[3].
Гульні прайшлі з 7 па 9 жніўня 2021 года.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку аднаго матча.
Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
7 жніўня 2021 | Спадарожнік (Рэчыца) | 0:3 (тэх. пар.) | Дняпро (Магілёў, Д2) |
7 жніўня 2021 | Энергетык-БДУ (Мінск) | 0:4 | Нёман (Гродна) |
7 жніўня 2021 | Слуцк | 0:4 | Дынама (Мінск) |
7 жніўня 2021 | Віцебск | 0:0 (5:4) | Арсенал (Дзяржынск, Д2) |
8 жніўня 2021 | Славія (Мазыр) | 1:2 | БАТЭ (Барысаў) |
8 жніўня 2021 | Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) | 0:0 (5:4) | Лакаматыў (Гомель, Д2) |
8 жніўня 2021 | Дынама (Брэст) | 2:0 | Рух (Брэст) |
9 жніўня 2021 | Шахцёр (Салігорск) | 1:2 д.ч. | Гомель |
Чвэрцьфіналы
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка чвэрцьфіналу адбылася 13 жніўня 2021 года[4].
Першыя матчы прайшлі з 6 па 9 сакавіка 2022 года, матчы ў адказ — 12 і 13 сакавіка 2022 года.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку двух матчаў.
Першыя матчы
[правіць | правіць зыходнік]Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
6 сакавіка 2022 | Дынама (Мінск) | 1:1 | Гомель |
6 сакавіка 2022 | Віцебск | 2:0 | Дынама (Брэст) |
7 сакавіка 2022 | Нёман (Гродна) | 3:0 | Дняпро (Магілёў) |
9 сакавіка 2022 | БАТЭ (Барысаў) | 1:1 | Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) |
Матчы ў адказ
[правіць | правіць зыходнік]Дата | Гаспадары | Лік | Госці | Сума |
---|---|---|---|---|
12 сакавіка 2022 | Гомель | 3:1 | Дынама (Мінск) | 4:2 |
12 сакавіка 2022 | Дынама (Брэст) | 1:0 | Віцебск | 1:2 |
13 сакавіка 2022 | Дняпро (Магілёў) | 0:0 | Нёман (Гродна) | 0:3 |
13 сакавіка 2022 | Тарпеда-БелАЗ (Жодзіна) | 0:1 | БАТЭ (Барысаў) | 1:2 |
Паўфіналы
[правіць | правіць зыходнік]Жараб’ёўка паўфіналу адбылася 14 сакавіка 2022 года[5].
Першыя матчы прайшлі 6 і 7 красавіка 2022 года, матчы ў адказ — 27 красавіка 2022 года.
Згодна з рэгламентам, на дадзенай стадыі пераможца вызначаецца па выніку двух матчаў.
Першыя матчы
[правіць | правіць зыходнік]Дата | Гаспадары | Лік | Госці |
---|---|---|---|
6 красавіка 2022 | Нёман (Гродна) | 2:1 | БАТЭ (Барысаў) |
7 красавіка 2022 | Гомель | 2:0 | Віцебск |
Матчы ў адказ
[правіць | правіць зыходнік]Дата | Гаспадары | Лік | Госці | Сума |
---|---|---|---|---|
27 красавіка 2022 | Віцебск | 1:0 | Гомель | 1:2 |
27 красавіка 2022 | БАТЭ (Барысаў) | 2:0 | Нёман (Гродна) | 3:2 |
Фінал
[правіць | правіць зыходнік]21 мая 2022 19:00 UTC+3 (мінскі) |
БАТЭ (Барысаў) | 1:2 | Гомель | Стадыён: «Дынама», Мінск Гледачоў: 10587 Суддзя: Віталь Севасцьянік (Гродна) |
---|---|---|---|---|
Я. Філіпавіч 21' | football.by | 62' М. Бардачоў 67' С. Мацвейчык |
Бамбардзіры
[правіць | правіць зыходнік]- 5 галоў
|
- 4 галы
Крыніца: football.by
Пераможца Кубка Беларусі 2022 |
---|
Гомель Трэці кубак |
Зноскі
- ↑ Вся жеребьевка предварительного раунда Кубка Беларуси 2021/2022
- ↑ Кубок Беларуси, 1/16 финала. БАТЭ сыграет с «Барановичами», «Крумкачы» — «Неман» и другие пары
- ↑ Футбол. «Динамо-Брест» — «Рух» и еще семь пар 1/8 финала Кубка Беларуси Архівавана 13 ліпеня 2021.
- ↑ БАТЭ против «Торпедо-БелАЗ», «Динамо» Мн - «Гомель». Стали известны пары 1/4 финала Кубка Беларуси (руск.). Football.by (13 жніўня 2021). Праверана 13 жніўня 2021.
- ↑ В полуфинале Кубка Беларуси БАТЭ сыграет с "Неманом", "Гомель" - с "Витебском" (руск.). Football.by (14 сакавіка 2022). Праверана 14 сакавіка 2022.
Спасылкі
[правіць | правіць зыходнік]Зборныя | |
---|---|
Вышэйшая ліга | |
Першая ліга | |
Другая ліга | |
Кубак Беларусі | |
Фіналы Кубка Беларусі | |
Суперкубак Беларусі | |
Жаночая ліга | |
Жаночы Кубак Беларусі | |
Жаночы Суперкубак Беларусі | |
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.