Llista de medallistes olímpics d'esgrima (dones)
Aquesta és una llista dels medallistes olímpics d'esgrima en categoria femenina:
Medallistes
[modifica]Edició | Or | Argent | Bronze |
1996 Atlanta | Laura Flessel | Valerie Barlois | Györgyi Szalay |
2000 Sydney | Tímea Nagy | Gianna Hablützel-Bürki | Laura Flessel-Colovic |
2004 Atenes | Tímea Nagy | Laura Flessel-Colovic | Maureen Nisima |
2008 Pequín | Britta Heidemann | Ana Maria Brânză | Ildikó Mincza-Nébald |
2012 Londres | Yana Shemyakina | Britta Heidemann | Yujie Sun |
2016 Rio | Emese Szász | Rossella Fiamingo | Sun Yiwen |
2020 Tòquio | Sun Yiwen | Ana Maria Popescu | Katrina Lehis |
Edició | Or | Argent | Bronze |
1996 Atlanta | França Laura Flessel Sophie Moresee Valerie Barlois |
Itàlia Laura Chiesa Elisa Uga Margherita Zalaffi |
Rússia Maria Mazina Yuliya Garayeva Karina Aznavuryan |
2000 Sydney | Rússia Karina Aznavourian Oxana Ermakova Tatiana Logounova Maria Mazina |
Suïssa Gianna Habluetzel Sophie Lamon Diana Romagnoli Tabea Steffen |
R.P. de la Xina Li Na Liang Qin Liu Yingqing Yang Shaoqi |
2004 Atenes | Rússia Karina Aznavourian Oxana Ermakova Tatiana Logounova Anna Sivkova |
Alemanya Claudia Bokel Imke Duplitzer Britta Heidemann |
França Sarah Daninthe Laura Flessel-Colovic Hajnalka Kiraly Maureen Nisima |
2008 Pequín | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
2012 Londres | R.P. de la Xina Sun Yujie Xu Anqi Li Na Luo Xiaojuan |
Corea del Sud Shin A-Lam Choi In-Jeong Jung Hyo-Jung Choi Eun-Sook |
Estats Units Courtney Hurley Kelley Hurley Maya Lawrence Susie Scanlan |
2016 Rio | Romania Loredana Dinu Simona Gherman Simona Pop Ana Maria Brânză |
R.P. de la Xina Hao Jialu Sun Yiwen Sun Yujie Xu Anqi |
Rússia Olga Kochneva Violetta Kolobova Tatiana Logunova Lyubov Shutova |
2020 Tòquio | Estònia Julia Beljajeva Irina Embrich Erika Kirpu Katrina Lehis |
Corea del Sud Choi In-jeong Kang Young-mi Lee Hye-in Song Se-ra |
Itàlia Rossella Fiamingo Federica Isola Mara Navarria Alberta Santuccio |
Edició | Or | Argent | Bronze |
2004 Atenes | Mariel Zagunis | Tan Xue | Sada Jacobson |
2008 Pequín | Mariel Zagunis | Sada Jacobson | Rebecca Ward |
2012 Londres | Jiyeon Kim | Sofya Velikaya | Olga Kharlan |
2016 Rio | Iana Egorian | Sofya Velikaya | Olga Kharlan |
2020 Tòquio | Sofia Pozdniakova | Sofya Velikaya | Manon Brunet |
Edició | Or | Argent | Bronze |
2008 Pequín | Ucraïna Olha Zhovnir Olga Kharlan Halyna Pundyk Olena Khomrova |
R.P. de la Xina Bao Yingying Huang Haiyang Ni Hong Tan Xue |
Estats Units Sada Jacobson Becca Ward Mariel Zagunis |
2012 Londres | No fou inclòs en el programa olímpic | ||
2016 Rio | Rússia Sofia Velikaya Iana Egorian Ekaterina Dyachenko Iulia Gavrilova |
Ucraïna Olha Kharlan Olena Kravatska Alina Komashchuk Olena Voronina |
Estats Units Monica Aksamit Ibtihaj Muhammad Dagmara Wozniak Mariel Zagunis |
2020 Tòquio | ROC Olga Nikitina Sofia Pozdniakova Sofya Velikaya |
França Sara Balzer Cécilia Berder Manon Brunet Charlotte Lembach |
Corea del Sud Kim Ji-yeon Yoon Ji-su Seo Ji-yeon Choi Soo-yeon |
Vegeu també
[modifica]- Esgrima als Jocs Olímpics
- Esgrima als Jocs Olímpics d'estiu de 1906. Aquesta edició correspon als anomenats Jocs Intercalats, no reconeguts oficialment pel Comitè Olímpic Internacional (COI).
- Llista de medallistes olímpics d'esgrima (homes)
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.