For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Чемпіонат світу із шахів серед жінок 1953.

Чемпіонат світу із шахів серед жінок 1953

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.

Чемпіонат світу із шахів серед жінок 1953 вперше складався з кількох етапів, кандидатського турніру і чемпіонського матчу, подібно до "відкритого" Чемпіонату світу з шахів.

Перший кандидатський турнір виграла Єлизавета Бикова, яка потім у матчі здолала Людмилу Руденко і стала третьою в історії чемпіонкою світу.

Кандидатський турнір 1952

[ред. | ред. код]

Кандидатський турнір проходив у Москві в жовтні - листопаді 1952 року. На ньому перемогу здобула Єлизавета Бикова[1].

Учасниця 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Очки Тайбрейк
1 СРСР Єлизавета Бикова (СРСР) - 0 1 0 1 1 0 1 1 ½ 1 1 1 1 1 1 11½
2 Нідерланди Фенні Геемскерк (Нідерланди) 1 - 1 1 0 0 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 1 1 10½ 69.00
3 СРСР Ольга Ігнатьєва (СРСР) 0 0 - ½ ½ 1 1 0 1 1 1 1 ½ 1 1 1 10½ 67.25
4 СРСР Валентина Бєлова (СРСР) 1 0 ½ - 1 ½ ½ ½ 1 ½ ½ 1 1 0 1 1 10 69.75
5 НДР Едіт Келлер-Геррманн (НДР) 0 1 ½ 0 - 1 ½ 0 ½ ½ 1 1 1 1 1 1 10 62.75
6 СРСР Кіра Зворикіна (СРСР) 0 1 0 ½ 0 - 1 ½ 0 1 1 1 1 1 1 1 10 61.00
7 Англія Ейлін Бетсі Тренмер (Англія) 1 ½ 0 ½ ½ 0 - 0 1 1 ½ 1 ½ 1 ½ 1 9
8 СРСР Ольга рубцова (СРСР) 0 1 1 ½ 1 ½ 1 - 0 0 0 0 ½ ½ 1 1 8 58.50
9 Франція Шанталь Шоде де Сілан (Франція) 0 ½ 0 0 ½ 1 0 1 - 1 0 ½ ½ 1 1 1 8 49.00
10 Угорщина Йожа Лангош (Угорщина) ½ ½ 0 ½ ½ 0 0 1 0 - 1 0 1 1 1 1 8 48.50
11 США Мона Мей Карфф (USA) 0 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 0 - 1 1 1 0 1 7
12 Англія Ровена Мері Брюс (Англія) 0 0 0 0 0 0 0 1 ½ 1 0 - ½ 1 0 1 5
13 Чехословаччина Ніна Грушкова-Бельська (Чехословаччина) 0 0 ½ 0 0 0 ½ ½ ½ 0 0 ½ - 0 1 1
14 США Мері Бейн (USA) 0 0 0 1 0 0 0 ½ 0 0 0 0 1 - ½ ½
15 Аргентина Марія Береа де Монтеро (Аргентина) 0 0 0 0 0 0 ½ 0 0 0 1 1 0 ½ - 0 3
16 Австрія Саломе Райшер (Австрія) 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 ½ 1 -

Чемпіонський матч 1953

Матч за звання чемпіонки світу з шахів між чемпіонкою світу Людмилою Руденко і претенденткою Єлизаветою Биковою проходив від 15 серпня до 20 вересня 1953 року в Ленінграді. Гра проводилася в Будинку працівників фізичної культури (вулиця Халтуріна[ru]), буд. 22.

• Головний арбітр — Віра Чудова[ru].
  • Секунданти Бикової — Михайло Юдович.
  • Секунданти Руденко — Олександр Толуш.

Один із найрезультативніших матчів в історії жіночих змагань на першість світу. Після першої половини матчу попереду була Бикова - 4½ : 2½. До 11-ї партії Руденко зрівняла рахунок - 5 : 5. У 14-й партії Бикову влаштовувала нічия, Руденко для збереження звання чемпіонки необхідна була перемога. Бикова, вигравши вирішальну партію, святкувала перемогу в матчі - 8 : 6 (+7 -5 = 2) і стала третьою чемпіонкою світу в історії шахів.

Таблиця матчу 1953
Учасниця 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 + = Очки
1 СРСР Людмила Руденко 1 1 0 0 ½ 0 0 ½ 1 1 0 0 1 0 5 7 2 6
2 СРСР Єлизавета Бикова 0 0 1 1 ½ 1 1 ½ 0 0 1 1 0 1 7 5 2 8
ECO B56

Література

Шахи: енциклопедичний словник / гол. ред. А. Є. Карпов. — М.: Радянська енциклопедія, 1990. — С. 51. — 624 с. — 100 000 екз. — ISBN 5-85270-005-3.

Примітки

1. World Chess Championship (women) : 1952 Candidates Tournament. Mark-weeks.com. Архів оригіналу за 3 березня 2016. Процитовано 11 грудня 2014.