Első versenyAusztrália 2005-ös Formula–1 ausztrál nagydíj
Utolsó versenyKína 2005-ös Formula–1 kínai nagydíj
Futott versenyek19
Győzelmek0
Dobogós helyezések5
Edzéselsőségek2

A Toyota TF105 egy Formula–1-es autó volt a 2005-ös Formula–1-es szezonban. A karosszériát Mike Gascoyne és Nicoló Petrucci tervezte, a motort pedig Luca Marmorini. Pilótái Jarno Trulli és Ralf Schumacher voltak, illetve az utóbbit helyettesítő Ricardo Zonta.

Az év statisztikailag a csapat legsikeresebb éve volt, 88 ponttal, öt dobogós helyezéssel és egy leggyorsabb körrel. A mélypontot a csapat amerikai nagydíjról való visszalépése jelentette a Michelin gumiabroncsok biztonsági aggályai miatt, mivel Ralf Schumacher bal első gumija defektet kapott a pénteki edzésen Indianapolis híres utolsó kanyarjában, Schumacher pedig a falnak csapódott és kórházba kellett szállítani. A hétvége további részében Ricardo Zonta helyettesítette őt, de egyik Toyotás sem indult el a versenyen[1]. A csapat végül a negyedik helyen végzett a konstruktőri bajnokságban, ami minden idők legjobb bajnoki helyezése volt a Toyota szempontjából[2].

A TF105 egy 3 literes Toyota RVX-05 V10-es motorral rendelkezett, amely 19 000 fordulat/perc fordulatszámra volt korlátozva, 7 sebességes szekvenciális félautomata váltóval, valamint hátramenettel.

Fejlesztés

[szerkesztés]

A TF105 tervezése és gyártása nem sokkal a 2004-es szezon vége előtt kezdődött, mivel a motoron olyan munkát kellett végezni, amely biztosítja, hogy az biztonságosan kibírjon két versenyt, ami a 2005-ös FIA-szabályzatban előírt követelmény volt. Az autó számos eleme teljesen új volt. Az autó tervezését Mike Gascoyne műszaki igazgató felügyelte, a futóművet pedig Gustav Brunner tervezte. A csapat két versenyzője Jarno Trulli és Ralf Schumacher voltak

A Toyota formája sokakat megdöbbentett az F1-es paddockban, mivel a csapat a szezon első három futamán egymás után két második helyet és 27 pontot szerzett. A csapat 88 ponttal a konstruktőri világbajnokság 4. helyén végzett. A csapat összesen öt dobogós helyezést szerzett, Trulli Sepangban és Bahreinben második, Barcelonában harmadik lett, Schumacher pedig a Hungaroringen, illetve Sanghajban lett harmadik.

A TF105B bevezetése

A japán nagydíjra megérkezett a TF105B kódjelű továbbfejlesztett változat. Ez az autó jobban feküdt Schumacher vezetési stílusának, mivel megszerezte a pole pozíciót Suzukában. A TF105B-t Schumacher kétszer is pontszerző helyekre vezette, összesen 7 pontot szerzett az autóval, köztük egy dobogós helyezést a kínai nagydíjon

Eredmények

Félkövérrel jelölve a pole pozíció.

Év Csapat Kasztni Motor Gumik Pilóták 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 Pontok Helyezés
2005 Toyota TF105 Toyota RVX-05 M AUS MAL BHR SMR ESP MON EUR CAN USA FRA GBR GER HUN TUR ITA BEL BRA JPN CHN 88 4th