For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Elecciones primarias de Argentina de 2015.

Elecciones primarias de Argentina de 2015

← 2013 • Bandera de Argentina • 2017 →
Elecciones primarias de 2015
Fecha Domingo 9 de agosto de 2015
Tipo Primaria
Duración de campaña 10 de julio a 7 de agosto de 2015

Demografía electoral
Hab. registrados 32,064,323
Votantes 24,021,816
Participación
  
74.91 %  1.9 %
Votos válidos 22,551,076 (93,88%)
Votos en blanco 1,216,634 (5,06%)
Votos nulos 254,106 (1,06%)

Resultados
Daniel Scioli – PJ
Votos 8 720 146  
  
38.67 %
Mauricio Macri – PRO
Votos 5 523 413  
  
24.50 %
Sergio Massa – FR
Frente Renovador
Movimiento de Integración y Desarrollo
Unión Popular
Unión Celeste y Blanco
Partido Tercera Posición
Partido Demócrata Cristiano
Movimiento Nacionalista Constitucional UNIR
Partido Renovador Federal
Compromiso y Esfuerzo para el Triunfo
Partido Blanco de los Trabajadores
Gana Jujuy
Pueblo Nuevo
Partido Identidad Salteña
Producción y Trabajo
Encuentro Ciudadano
Votos 3 230 887  
  
14.32 %
José Manuel de la Sota – PDC[1]
Frente Renovador
Movimiento de Integración y Desarrollo
Unión Popular
Unión Celeste y Blanco
Partido Tercera Posición
Partido Demócrata Cristiano
Movimiento Nacionalista Constitucional UNIR
Partido Renovador Federal
Compromiso y Esfuerzo para el Triunfo
Partido Blanco de los Trabajadores
Gana Jujuy
Pueblo Nuevo
Partido Identidad Salteña
Producción y Trabajo
Encuentro Ciudadano
Votos 1 408 518  
  
6.24 %
Margarita Stolbizer – GEN
Votos 781 472  
  
3.47 %
Ernesto Sanz – UCR
Votos 753 825  
  
3.34 %
Elisa Carrió – CC-ARI
Votos 514 040  
  
2.28 %
Adolfo Rodríguez Saá – PJ
Votos 472 303  
  
2.09 %
Nicolás del Caño – PTS
Votos 375 874  
  
1.67 %
Jorge Altamira – PO
Votos 356 977  
  
1.58 %

Mapa del resultado de la elección
Elecciones primarias de Argentina de 2015

El 9 de agosto de 2015 se realizaron las elecciones primarias, abiertas, simultáneas y obligatorias (PASO), para determinar las candidaturas para los cargos nacionales en las elecciones presidenciales y legislativas de octubre de 2015.

Desarrollo

En estas elecciones primarias se eligen candidatos a presidente de la Nación y legisladores nacionales (senadores y diputados nacionales). Sin embargo, los frentes que compiten independientemente, para ser habilitados a las elecciones generales de octubre, deben cumplir como requisito alcanzar como mínimo el 1,5% de los votos. Mientras que de los frentes con varios candidados, quedará habilitado el candidato de más votos con el mínimo antes mencionado.

Las elecciones para cargos provinciales (gobernadores, diputados provinciales, senadores provinciales, etc.) y municipales (intendentes, concejales, etc.) son independiente de las elecciones para cargos nacionales y pueden o no realizarse en las mismas fechas.

Por primera vez en la historia de Argentina, se estarán eligiendo 19 representantes parlamentarios al Mercosur por todo el distrito nacional, mientras que también se escogerán a otros 24 representantes por distrito regional (uno por provincia y otro por la Ciudad Autónoma de Buenos Aires).[2]​ Uno de los candidatos en la provincia de Tierra del Fuego, Antártida e Islas del Atlántico Sur, Alejandro Betts, es oriundo de las islas Malvinas.[3]​ Para las elecciones primarias, el padrón de electores de Tierra del Fuego incorporó a cinco ciudadanos argentinos nacidos en las Malvinas y radicados en territorio continental.[4]

En mayo de 2015, la Justicia Electoral argentina publicó un padrón provisorio para hacer reclamos en casos de datos erróneos.[5]

Estuvieron habilitados para votar todos los ciudadanos argentinos mayores de 16 años o que cumplan los 16 años antes del 25 de octubre de 2015. Eso significó que quienes tuvieran 15 años y cumplan los 16 antes del 25 de octubre (con excepción de la provincia de Córdoba) serán incluidos en el padrón electoral.

Resultados

Elecciones presidenciales

     Habilitado para las elecciones generales

Partido/Alianza Precandidatos Lista Votos (lista) % (lista) Votos % (válidos)
Presidente/a Vicepresidente/a
Frente para la Victoria Daniel Scioli Carlos Zannini 131 A Celeste y Blanca K Néstor Kirchner 8.720.573
 100 %
8.720.573
 36,69 %
Cambiemos Mauricio Macri Gabriela Michetti 135 G El Camino del Cambio 5.523.413
 81,33 %
6.791.278
 28,57 %
Ernesto Sanz Lucas Llach 135 E El Poder de la Unión 753.825
 11,10 %
Elisa Carrió Héctor Flores 135 F República de Libres e Iguales 514.040
 7,57 %
Unidos por una Nueva Alternativa Sergio Massa Gustavo Sáenz 138 A Frente Renovador +A15 3.230.887
 69,64 %
4.639.405
 20.56 %
José Manuel de la Sota Claudia Rucci 138 D Movimiento de Unidad 1.408.518
 30,36 %
Progresistas Margarita Stolbizer Miguel Ángel Olaviaga 132 MS Igualdad y Decencia 781.472
 100 %
781.472
 3,29 %
Frente de Izquierda y de los Trabajadores Nicolás del Caño Myriam Bregman 137 1A Renovar y Fortalecer el Frente 375.874
 51,29 %
732.851
 3,08 %
Jorge Altamira Juan Carlos Giordano 137 2U Unidad 356.977
 48,71 %
Compromiso Federal Adolfo Rodríguez Saá Liliana Negre de Alonso 133 A A1 472.341
 100 %
472.341
 1,99 %
Frente Popular Víctor De Gennaro Evangelina Codoni 136 A Protagonismo y Participación 106.324
 100 %
106.324
 0,45 %
Movimiento al Socialismo Manuela Castañeira Jorge Ayala 13 A SoB 103.742
 100 %
103.742
 0,44 %
MST-Nueva Izquierda Alejandro Bodart Vilma Ripoll 134 A Unidad 95.780
 100 %
95.780
 0,40 %
Partido Popular Mauricio Yattah María Moretta 81 A Movimiento Solidario Popular 67.798
 100 %
67.798
 0,29 %
Movimiento de Acción Vecinal Raúl Albarracín Gastón Dib 57 A Compromiso Vecinal 39.512
 100 %
39.512
 0,17 %
Votos afirmativos 22.551.076
 93,88 %
Votos en blanco 1.216.634
 5,06 %
Votos válidos 23.767.710
 98,94 %
Votos nulos 254.106
 1,06 %
Participación 24.021.816
 74,91 %
Abstenciones 8.045.825
 25,09 %
Electores registrados 32.067.641
 100 %
Fuente:[6]

Elecciones legislativas

Cámara de Diputados

Provincia de Buenos Aires
35 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
3.224.473
 35,53 %
3.224.473
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Eduardo de Pedro (PJ)
  2. Cristina Álvarez Rodríguez (PJ)
  3. Diego Bossio (PJ)
  4. Francisco Abel Furlán (PJ)
  5. Mayra Mendoza (PJ)
  6. Julio de Vido (PJ)
  7. Adrián Grana (NE)
  8. Fernanda Raverta (PJ)
  9. Carlos Castagneto (Kolina)
  10. Rodolfo Tailhade (PJ)
  11. Rodrigo Martín Rodríguez (Ind.)
  12. Luana Volnovich (PJ)
  13. Leonardo Grosso (PJ)
  14. María Isabel Guerin (PJ)
  15. Jorge Rivas (CSA)
  16. Jorge Alberto Landau (PJ)
  17. Horacio Pietragalla Corti (PJ)
  18. Andrea Fabiana García (PJ)
  19. Ricardo Luis Rolleri (PJ)
  20. Carlos Raimundi (SI-FG)
  21. Carla Campos Bilbao (PJ)
  22. Jaime Perczyk (Ind.)
  23. Facundo Miguel Tignanelli (PJ)
  24. Patricia Eliana Fernández (PJ)
  25. Juan Santiago Fraschina (Ind.)
  26. Estela Elvira Díaz (Ind.)
  27. Rubén Gustavo Oliva (FG)
  28. Juan Francisco Navarro (PJ)
  29. María Rocío Miranda (PJ)
  30. Emilio Fernando López Muntaner (PJ)
  31. Nahuel Beibe (Ind.)
  32. Constanza María Alonso (PJ)
  33. Walter Alejandro di Giuseppe (PJ)
  34. Juan Carlos Viscellino (PJ)
  35. Ana Luz Balor (PJ)
Cambiemos Buenos Aires 2.374.740
 26,17 %
2.168.817
 91,33 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Fernando Niembro (PRO)
  2. Silvia Lospennato (PRO)
  3. Emilio Monzó (PRO)
  4. Miguel Ángel Bazze (UCR)
  5. Samanta María Celeste Acerenza (PRO)
  6. Eduardo Amadeo (PRO)
  7. Alejandro Carlos Augusto Echegaray (UCR)
  8. Paula Marcela Urroz (UpL)
  9. Daniel Lipovetzky (PRO)
  10. Sergio Buil (PRO)
  11. Karina Banfi (UCR)
  12. Waldo Wolff (PRO)
  13. Pablo Torello (PRO)
  14. María Carla Piccolomini (PRO)
  15. Mario Luis Espada (UCR)
  16. Juan Carlos Morán (UCR)
  17. Andrea Fernanda Bruzos Bouchet (PRO)
  18. Gastón Oscar Bruno (PRO)
  19. Marco Aurelio Michelli (PCP)
  20. Elisa Andrea Gill (PRO)
  21. Leandro Javier Ginóbili (Ind.)
  22. Adalberto Ricardo Penzo (UCR)
  23. María Laura Garibaldi (PRO)
  24. Guillermo Patricio Madero (PRO)
  25. Jorge Daniel Srodek (PRO)
  26. Valeria Guida(PdD)
  27. Diego Julio Martínez (UCR)
  28. Ana María Alonso (PRO)
  29. Grisela Alejandra García Ortiz (PRO)
  30. Hernán Enrique Guozden (PDP)
  31. Mariano Alejandro Otero (PRO)
  32. Aldana Lorena Cardozo (Ind.)
  33. Eduardo Gabriel Telechea (PRO)
  34. Spiro Matias Ungaro Echagüe (PRO)
  35. María Marcela Novillo (Ind.)
205.923
 8,67 %
Lista "República de Libres e Iguales":
  1. Marcela Campagnoli (CC-ARI)
  2. Mariano Gabriel Álvarez (CC-ARI)
  3. Javier Campos Malbran (CC-ARI)
  4. María Cecilia Ferrero (CC-ARI)
  5. Fernando Adrián Lorenzo (CC-ARI)
  6. Cristina María Boubee (CC-ARI)
  7. Andrés Leonardo Irazabal (CC-ARI)
  8. Rita Mónica Novo (CC-ARI)
  9. Ignacio Posse Molina (CC-ARI)
  10. Carlos Ángel Abruza (CC-ARI)
  11. Berta Ofelia Núñez (CC-ARI)
  12. Omar Pérez (CC-ARI)
  13. Andrés Miguel Vagedes (CC-ARI)
  14. Elida Cirelli (CC-ARI)
  15. José Constantino Álvarez (CC-ARI)
  16. Federico Alejandro Cano (CC-ARI)
  17. Rosa Noemí Bordoy (CC-ARI)
  18. Guillermo Alberto Cenci (CC-ARI)
  19. Mercedes del Carmen Puricelli (CC-ARI)
  20. Marcos Javier Biondo (CC-ARI)
  21. Alejandro González Quiroga (CC-ARI)
  22. Adriana Aurora Di Camillo (CC-ARI)
  23. Rodolfo Orlando Manuel (CC-ARI)
  24. Daniel José Pereira (CC-ARI)
  25. Carmen Teresa Roman (CC-ARI)
  26. Cintia Alejandra Pérez (CC-ARI)
  27. Victor Daniel Roman (CC-ARI)
  28. Rosa Marta Morales (CC-ARI)
  29. Ivan Rodolfo Stankievich (CC-ARI)
  30. María Victoria Gurruchaga (CC-ARI)
  31. Guillermo Román Silvano León (CC-ARI)
  32. Silvia Mónica Mastragostino (CC-ARI)
  33. Miguel Ángel Bustos (CC-ARI)
  34. María Josefina Glorioso (CC-ARI)
  35. José María Banfi (CC-ARI)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
1.590.154
 17,52 %
1.590.154
 100 %
Lista "Frente Renovador +A15":
  1. Facundo Moyano (CET)
  2. Graciela Camaño (P3P)
  3. Alberto Oscar Roberti (UCyB)
  4. Carlos Américo Selva (PJ)
  5. Marcela Fabiana Passo (Ind.)
  6. Gustavo José Bevilacqua (PJ)
  7. Raúl Joaquín Pérez (PJ)
  8. Cecilia Moreau (FR)
  9. Fernando Rodrigo Asencio (FR)
  10. Marcelo Fabián Sánchez (PJ)
  11. María Paula Marconi (Ind.)
  12. Jorge Alberto Lopresti (PJ)
  13. Ricardo Raúl Delgado (Ind.)
  14. Mirta Gloria Cure (PJ)
  15. Rubén Alberto Rasso (FR)
  16. Alfredo González (Ind.)
  17. Lorena Florencia de Rentis (PJ)
  18. Hugo Enrique Benítez (Ind.)
  19. Humberto Francisco Bertinat (PJ)
  20. Pedro Orlando Machado (FR)
  21. Anabela Anahí Bauza (Ind.)
  22. Carlos Daniel Gambino (Ind.)
  23. Raúl Germán Biaggioni (PJ)
  24. Sonia del Carmen Villagra (Ind.)
  25. Carlos Santiago Cámpora (Ind.)
  26. Norberto Enrique Razetto (Ind.)
  27. Magalí Emilia Santeusanio (Ind.)
  28. Néstor Mauricio Silva (PJ)
  29. Alberto Carlos Díaz (PJ)
  30. Silvia Gabriela Gómez (Ind.)
  31. Juan Martín Malpeli (PJ)
  32. Mariano Ariel Sacco (PJ)
  33. Jésica Giudici (FR)
  34. Pablo María de la Torre (Ind.)
  35. Luis Eduardo Sprovieri (Ind.)
Progresistas 343.938
 3,79 %
232.337
 67,55 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. Omar Arnaldo Duclós (GEN)
  2. Gladis Beatriz Villalba (GEN)
  3. Alfredo Remo Lazzeretti (PS)
  4. Danya Verónica Tavela (UCR)
  5. Juan Carlos Juárez (GEN)
  6. Gastón Alejandro O'Donnell (Ind.)
  7. Liliana Alicia Piani (GEN)
  8. Eduardo Luis Andriotti Romanin (PSA)
  9. Ricardo Vallarino (EP)
  10. María Florencia Retamoso (GEN)
  11. Omar Alejandro Góñiz (PS)
  12. Juan Alberto Misuraca (GEN)
  13. Inés Patricia Martino (PS)
  14. José Carlos Chagalj (Ind.)
  15. Mario Cristobal Ru (Ind.)
  16. Liliana Luján Cordone (PS)
  17. Marcelo Daniel Fraga (GEN)
  18. Néstor Marcelo Conde (Ind.)
  19. Rosa Liliana Simon (PS)
  20. Jorge Marcelo Baños (GEN)
  21. Martín Gonzalo Fernández Pastor (Ind.)
  22. Alicia Marta Lapenta (PS)
  23. Carlos Alberto Benac (GEN)
  24. Alfredo Antonio Gallego (PS)
  25. María Cristina Malegni (GEN)
  26. Pablo Oscar Lucchesi (PS)
  27. Mario Nicolas De Rose (GEN)
  28. Sofia Cadenet Gula (GEN)
  29. César Eloy Troche (GEN)
  30. Fernando Santiago Degreef (GEN)
  31. Silvana Cecilia Arruti (GEN)
  32. Martín Alejandro Jasson (PS)
  33. María Celeste Gamero (GEN)
  34. Luis Pedro Eugenio Belvisotti (GEN)
  35. Ricardo Atilio Diani (GEN)
111.601
 32,45 %
Lista "Creo":
  1. Jorge Raúl Ceballos (LdS)
  2. Silvia Saravia (LdS)
  3. María Elena Ruiz (LdS)
  4. Luis Oscar Salomón (LdS)
  5. Ángel Jesús Parrilla (LdS)
  6. Josefina María Nieto (LdS)
  7. Diego Hernán Mereles (LdS)
  8. Walter Adrián Frende (LdS)
  9. Susana Clelia Fidelina Benítez (LdS)
  10. Oscar Gustavo Corradi (LdS)
  11. Oscar Miguel Moneta (LdS)
  12. Natalia Marcela Souto (LdS)
  13. Lucila Somma (LdS)
  14. José Matías Pirolo Ferrari (LdS)
  15. Elizabeth Aguirre (LdS)
  16. Aram Ter Akopian (LdS)
  17. Daniel Adrián Robustelli (LdS)
  18. Rosalía Franco (LdS)
  19. Roberto Darío Ávila Correa (LdS)
  20. Jorgelina Andrea Villaruel (LdS)
  21. Jaquelina Silvia Barriobero (LdS)
  22. Alejandro Cristian Seebohm (LdS)
  23. Sabrina Soledad Nicola (LdS)
  24. Lidia Cristina Benitez (LdS)
  25. Ramón Horacio Cepeda (LdS)
  26. Victoria Gabriela Lucena (LdS)
  27. Ramón Aníbal Manrique (LdS)
  28. Paula Gabriela Ramos (LdS)
  29. Jorge Ramón Coronel (LdS)
  30. Tamara Eva Solange Porta (LdS)
  31. Norma Fabiana Morales (LdS)
  32. Simón Cluigt (LdS)
  33. Juliana Szerdi (LdS)
  34. Natalia Daniela Valle (LdS)
  35. Nahuel Narduzzo (LdS)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 296.085
 3,26 %
168.312
 56,85 %
Lista "Unidad":
  1. Néstor Pitrola (PO)
  2. Mónica Schlotthauer (IS)
  3. Daniel Mario Rapanelli (PO)
  4. Paula Anahí Alfaro (IS)
  5. Norberto Arturo Señor (PO)
  6. Nora Iris Biaggio (PO)
  7. Leonardo Miguel Portorreal (IS)
  8. Ignacio Martín Lavalle (PSTU)
  9. Micaela Vanina Kosteki (PO)
  10. Osvaldo Omar López (IS)
  11. Carlos Leonidas Pacheco (PO)
  12. Myrian Karina Ibrahim (IS)
  13. Guillermo Alberto Casas (PO)
  14. Valeria Alejandra Ale (IS)
  15. Eduardo Silvio Belliboni (PO)
  16. José Marcelo Alderete (IS)
  17. Pía Garralda (PO)
  18. José Atilio Guzmán (IS)
  19. Daniel Fernando Luna (PO)
  20. Mariana Angélica Díaz (IS)
  21. Emiliano Ernesto Fara (PO)
  22. José Alejandro Sebriano (IS)
  23. Silvia del Carmen Martín (PSTU)
  24. Sebastián Manuel Rodríguez (PO)
  25. Silvana Alicia Troitiño (IS)
  26. Francisco Pablo Prado (PO)
  27. Cristian Alberto Rollhaiser (IS)
  28. Antonela Turienza (PO)
  29. Diego Marcelo Hormachea (IS)
  30. Jesus Eduardo Mansilla (PO)
  31. Yesica Tamara Llani (IS)
  32. Miguel Ángel Abramzon (PO)
  33. Julio César Ramirez (IS)
  34. María Flor Stevani (PO)
  35. Victoria Noel Benitez (IS)
127.773
 43,15 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Christian Castillo (PTS)
  2. Alejandrina Barry (PTS)
  3. Jorge Gabriel Medina (PTS)
  4. María Laura Champeau (PTS)
  5. Gustavo Adolfo Michel (PTS)
  6. Nathalia González Seligra (PTS)
  7. Camilo Ángel Mones (PTS)
  8. María Laura Magnaghi (PTS)
  9. Sofia Belén Salce (PTS)
  10. Juan Carlos Beica (PTS)
  11. Víctor Octavio Ottoboni (PTS)
  12. María Paula Ávila (PTS)
  13. Andrés César Padellaro (PTS)
  14. Francisco Javier Samios (PTS)
  15. Jorgelina Esteche (PTS)
  16. Federico Rotelle (PTS)
  17. Ayelén Elisa Córdoba (PTS)
  18. Flavio Sergio Bustillo (PTS)
  19. Roberto Amador (PTS)
  20. Débora Julieta Talmon (PTS)
  21. Fernanda Gabriela Capurro (PTS)
  22. Juan Carlos Poroto (PTS)
  23. Marisa Damiani (PTS)
  24. Magdalena Andrea Vogt (PTS)
  25. José Francisco Domenech (PTS)
  26. Héctor Ricardo Santa Cruz (PTS)
  27. Cecilia Galland (PTS)
  28. Jorge Raúl Sobrado (PTS)
  29. Julio Tevez (PTS)
  30. Eliana Navalesi (PTS)
  31. Ariel Hernán Moreno (PTS)
  32. Hernán Diego Centeno (PTS)
  33. Gabriela Estela Vera Ibañez (PTS)
  34. Pedro Andrés Belen (PTS)
  35. José Germán Díaz (PTS)
Alianza Compromiso Federal
Ver partidos de la alianza:
81.856
 0,90 %
81.856
 100 %
Lista "A1":
  1. Adrian Daniel Morales
  2. Juan Carlos Murua
  3. Nora Liliana Calderon
  4. Alfredo Francisco Barzola
  5. Wenceslao Gonzalez Day
  6. Eva Ema Gatica
  7. Jose Andres Tagliafico
  8. Francisco Domingo Blanco
  9. Cecilia Maria Rodriguez Saa
  10. Ezequiel Ignacio Cosco
  11. Juan Alberto Enrique
  12. Silvia Raquel Pedreta
  13. Ruben Santiago Bahl
  14. Alejo Baltasar Rodriguez Cacio
  15. Maria Victoria Marchisio
  16. Maria Paula Ferro
  17. Cecilia Beatriz Navarro
  18. Carlos Angel Silvera
  19. Rodolfo Alberto Poblette
  20. Soledad Lujan Canay
  21. Noemi Yolanda Wozniuk
  22. Norma Albarracin
  23. Diana Beatriz Longo
  24. Ermelinda Gonzalez
  25. Silvia Renee Olivera
  26. Lucas Nicolás Coiradas
  27. José Neri
  28. Nancy Esther Reynoso
  29. Edith Gladys Yadikian
  30. Valeria Alejandra Maimone
  31. Eddi Warthon Milner
  32. Jose Francisco Gomes
  33. Laura Martina Calderon Velázquez
  34. Jose Osvaldo Sequeira
  35. Raul Almaraz
Movimiento al Socialismo 40.071
 0,44 %
40.071
 100 %
Lista "SoB":
  1. Héctor Antonio Heberling
  2. María Laura Granillo
  3. Héctor Marcelo Giecco
  4. Marina Alonso
  5. Luis Marcelo Quiroz
  6. Patricia Irene Fanjul
  7. Maximiliano Wassermann
  8. Lucas Matías Correa
  9. Karina Vanesa Colodro
  10. Marina Hidalgo Robles
  11. Eric Antonio Simonetti
  12. Martín Fernández
  13. Georgia Agosti
  14. Matías Alexis Rodríguez Ghrimoldi
  15. Maite Patricia Kennedy
  16. Andrea Susana Dopazo
  17. Leonardo Oscar Sinistri
  18. María Ofelia Linarez
  19. Luis Alberto Donadio
  20. Ariel Gustavo Borenstein
  21. Paula Gabriela Abal
  22. Maximiliano Martín Cisneros
  23. Silvia Mónica Wierna
  24. Ivan Pilcic
  25. Noelia Luján García
  26. Leandro Hidalgo Robles
  27. Martiniano Martín Massacanne
  28. Alicia Mirta Zeballos
  29. Benjamín Argentino Caviedes
  30. Laura Gimena Lescano
  31. Luis Mario Di Batolo
  32. Facundo José Gaspari
  33. María Llanes
  34. Víctor Esteban Karamanin
  35. Silvana Sandra Piñeyrua
Frente Popular 37.822
 0,42 %
37.822
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Juan Carlos Alderete
  2. Nora Graciela Iturraspe
  3. Claudio Alejandro Giorno
  4. Nicolás Redigonda
  5. Andrea Liliana Burucua
  6. Jorge Mario Smith
  7. Anahí Marta Bauer
  8. Jorge Alejandro Castro
  9. María Candela Fernández Tasende
  10. Selva Rocío Gómez
  11. Ricardo Héctor Batalla
  12. Carlos Alberto Riveiro
  13. Ramón Hermenegildo Bogado
  14. Cora Marion Grevisse
  15. Pablo Leonardo Vázquez
  16. Darío Perillo
  17. Esteban Alejandro Vaccaro
  18. Rodrigo Tonso
  19. Mary Isabel Carrizo
  20. Paula Rusconi
  21. Ledesma Pablo Martín Pérez
  22. Olivia Ruiz
  23. Roberto Luis Carpano
  24. Elizabeth Sebastiana Maiale
  25. Sergio Jesús Acuña
  26. Maximiliano Leonel Gómez
  27. Alberto Esteban Astorino
  28. María Eugenia Fernández
  29. José Leandro Vizgarra
  30. Héctor Raúl Gómez
  31. Pablo Daniel Lanza
  32. Juan Carlos Fanjul
  33. Valeria Marina Gómez
  34. Romina Alejandra Batalla
  35. Héctor Carlos Maciel
Patria Grande 27.042
 0,30 %
27.042
 100 %
Lista "Para la Liberación":
  1. Sebastian Edgardo Avella
  2. María Sol de la Torre
  3. María Jazmín Rodríguez
  4. Pablo Leonel Forio
  5. Dario Martin Estevez
  6. Laura Muñoz
  7. Romina Anahí Antonelli
  8. Marcelo Eduardo Favre
  9. Victoria Marcela Bringas
  10. María Belén Matschke
  11. Germán Guaita Francesconi
  12. María Jorgelina Leivas
  13. Daniel Alberto Blasina
  14. Lucía Zanfardini
  15. Juan Manuel Losada
  16. Pedro Francisco Larregain
  17. María Dolores Liaudat
  18. Federico Sage
  19. Carlos Manuel Mendizabal
  20. Lucia Ayelén Lorenzo
  21. María Florencia Falagan
  22. Ignacio Gelso
  23. Martin Cittadino
  24. Marta Delia Rasquela
  25. Matias Sebastián Strano
  26. Marisol Fernandez
  27. Victoria Montes
  28. José Luis Domes
  29. Paula Ramírez
  30. Juan Pedro Moisano
  31. Agustín José Franchella
  32. Luciana Balbuena
  33. José Gonzalo Basaure
  34. Santiago Leandro Cáceres
  35. Maria Cecilia García Gallardo
Movimiento Socialista de los Trabajadores 25.425
 0,28 %
25.425
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Guillermo Enrique Pacagnini
  2. Esther Vignoli
  3. Carlos Alberto Guanciarossa
  4. Clemira Rosa Morales
  5. Paul Emanuel Quelle
  6. José Ramón Rusconi
  7. Silvina Elsa Carbone
  8. Pablo Javier Lopardo
  9. Héctor Araldo Palacios
  10. Lorena Elizabeth Casal
  11. Juan Pedro Ponce
  12. Sergio Eloy Escobar
  13. Andrea Silvina Iopolo
  14. Jorge Antonio Núñez
  15. Pablo Curcio
  16. Ana María Urruti
  17. Juan Luis Aquino
  18. Dolores Ricardo Acuña
  19. Tania Jazmín Fernández
  20. Juan Carlos Gutierrez
  21. Carlos Fabián Cerro
  22. María Luisa Sulle
  23. Alfredo Víctor Miñarro
  24. José Luis Dragone
  25. Maira Solange Toboada
  26. Sergio Aníbal Katz
  27. Roberto Claudio Cambre
  28. Fátima Ana Lorena Carrizo
  29. Diego Oscar Miguez
  30. Alessandra Caterina del Lago
  31. Trancito Francisco Pérez
  32. Angela Marta Vargas
  33. Jorge Néstor Acevedo
  34. Jorgelina Beatriz Villagra
  35. Rodolfo David Vázquez
Bandera Vecinal 15.209
 0,17 %
15.209
 100 %
Lista "Lealtad":
  1. Leonardo Renato Ramón Bariani
  2. Pablo Alejandro Lerrar
  3. Ana María Graziano
  4. Claudio Dominguez
  5. Luciano Gerez
  6. Silvia Irene Bostjancic
  7. Daniel Marcelo Ortiz
  8. Daniel Alberto Conde
  9. Liliana Noemí Lamanna
  10. Juan Carlos Invernoz
  11. Francisco Andrés Paiz
  12. Natalia Edith Passarelli
  13. Carlos Alberto Macri
  14. Luis Alejandro Müller
  15. Sandra Rosana Pérez
  16. Carlos Félix Trancamil
  17. Elio Orlando Lombardo
  18. Alicia Susana Tato
  19. Román Jesús Vernucci
  20. Mauricio Avel Soria
  21. Daniela Soledad Sansogne
  22. Sebastián Jorge Salvador Bustamante
  23. Martín Rodolfo Valentini
  24. Verónica Irene Acosta
  25. Diego Gabriel Jorge Aguilar
  26. Víctor Armando Vega
  27. Erica Yisela Winkler
  28. Emiliano Alejandro Ríos
  29. Fernando Rafael Núñez
  30. Gabriela Emma Zampolini
  31. Juan Pablo Ruppel
  32. Walter Horacio Paez
  33. Mirta Beatriz Fernández
  34. Ivan Alberto Delellis
  35. Dante Enrique Angel
Partido del Campo Popular 13.205
 0,15 %
13.205
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Laura Gabriela Pino
  2. Sergio Javier Carancio
  3. Rosa Morlio
  4. Ariel Mauricio Artes
  5. Alberto Carlos Soda
  6. Myriam Alicia Velez
  7. Pedro Damian Sosa
  8. Mario Alfredo Gallo
  9. Marta Haydee Altamirano
  10. Mayra Roberta Julia Lescano
  11. Higinio Jesús Salvucci
  12. Paula Gisela Aguilera
  13. Rubén Luis Arévalo
  14. Néstor Eugenio Serrano
  15. Nélida Anselma Sosa
  16. Antonio Rojas
  17. Silvana Vanesa Elissiry
  18. Carlos Maximiliano Orellano
  19. Manuel Iván Artes
  20. Rosa Haydee Omar
  21. Emiliano Scallan
  22. Victorio José Festa
  23. Debora Yanina Cárdenas
  24. Ángel Luis Roque Delfino
  25. Lozinda Sánchez
  26. Carlos Andrés Peñaloza
  27. Karina Natalia Ance Nieva
  28. Gonzalo Gastón Pérez
  29. Verónica Soledad Reto
  30. Ignacio Ariel Urrestarazu
  31. Melody Elizabeth Deantonio
  32. Vicente Germán Zelaya
  33. Marina Laura Rosales
  34. Gabriela Elisabet Herrera
  35. Marcos Francisco Rojas
Todos por Buenos Aires 5.029
 0,06 %
5.029
 100 %
Lista "Dignidad":
  1. Ramiro Eduardo Vasena
  2. Chinda Concepción Brandolino
  3. Patricio Pedro Diano
  4. Daniel Alberto Quiña
  5. Liliana Beatriz Mingrone
  6. Juan Aníbal Gómez
  7. Álvaro Gonzalo Fernández
  8. María Ester Márquez
  9. Victor Raúl González
  10. Carina Soledad Barrera
  11. Mauricio Sebastián Uzcundun
  12. Laura Anahí Barrientos
  13. Alejandro Daniel Cordero
  14. Beariz Irene Pavón
  15. Eduardo Manuel Rafael Carballa
  16. Vicenta Antonia Romero
  17. David Jorge Carrizo
  18. Carolina Yolanda Gómez
  19. Juan María Marino
  20. Delia Edith Moriconi
  21. Darío Sebastián Bazan
  22. Maximiliano Ezequiel Medina
  23. Jésica Elizabeth Barrientos
  24. Néstor Osvaldo Arias
  25. Susana Silvia Ramirez
  26. Carlos Alberto Valenzuela
  27. Natalin Anahí Salvatierra
  28. Juan Alberto Medina
  29. María Soledad Bazan
  30. Marcelo Alberto Pérez
  31. Jésica Alejandra Bazan
  32. José Luis Cuomo
  33. Verónica Alejandra Busatto
  34. Julio Gastón Barrientos
  35. Carmen Teresa Fleyta
Movimiento Amplio de Trabajadores y Jubilados 3.091
 0,03 %
3.091
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Walter Alberto Hernández
  2. Ana María Salcedo
  3. José Luis Michelena
  4. Carlos Alberto Morales Rodríguez
  5. Marcela Natalia Jimenez
  6. Carlos Antonio Arbini
  7. Elida Noemí Sotuyo
  8. María del Rosario Gassmann
  9. Maximiliano Nahuel Gil
  10. Omar Fernando Morales Rodríguez
  11. Marta Elena Cossa
  12. Marcelo Fabián Semenza
  13. Juan Pablo Soldano
  14. Silvana Lorena Ortíz
  15. Edgardo Mariano de Arce
  16. Oscar Osvaldo Cascella
  17. Marcela Karina Felizola
  18. Juan Ramón Martínez
  19. Daniel Eduardo Verón
  20. Berta Luisa Caselli
  21. Héctor Leonardo Barragan
  22. Jorge Humberto Camarano
  23. Silvia Rosana Ramírez
  24. Adalberto Eugenio Bonadies
  25. Néstor César Avendaño
  26. Ramona Francisca Ramírez
  27. Roberto Britos
  28. Carlos Victor Carozzo
  29. Dora Ester De Giacomo
  30. Héctor Pedro Fernández
  31. Francisco Antonio García
  32. María Fernanda Pierrou
  33. Jorge Esteban Velasco
  34. Víctor Omar Guebara
  35. Marisa Elisabet Aloisi
Votos positivos 8.078.140
 89,02 %
Votos en blanco 996.075
 10,98 %
Votos válidos 9.074.215
 99,33 %
Votos nulos 61.024
 0,67 %
Participación 9.135.239
 77,04 %
Electores registrados 11.861.894
 100 %
Capital Federal
12 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Cambiemos 871.549
 46,67 %
738.085
 84,69 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Patricia Bullrich (UpL)
  2. Pablo Tonelli (PRO)
  3. Marcelo Germán Wechsler (PRO)
  4. Cornelia Schmidt-Liermann (PRO)
  5. Álvaro Gustavo González (PRO)
  6. Juan Carlos Villalonga (PRO)
  7. Anabella Ruth Hers Cabral (PRO)
  8. Jorge Mario Garayalde (PRO)
  9. Marcelo Alejandro Iambrich (PRO)
  10. Alejandra Alcira Caballero (PRO)
  11. Maximiliano Luis Vallejos (Ind.)
  12. Ariel Aníbal Álvarez Palma (UCR)
69.829
 8,01 %
Lista "República de Libres e Iguales":
  1. Hernán Leandro Reyes (CC-ARI)
  2. Mariana Stilman (CC-ARI)
  3. Claudio Gabriel Cingolani (CC-ARI)
  4. Juan Facundo del Gaiso (CC-ARI)
  5. Graciela Susana Nobilo (CC-ARI)
  6. Amanda Noemí Rubilar (CC-ARI)
  7. Isaac Litch (CC-ARI)
  8. Nelida Knorman (CC-ARI)
  9. Lucas Álvarez (CC-ARI)
  10. María Belén Pires Diz (CC-ARI)
  11. Silvia Beatriz Bruzzone (CC-ARI)
  12. Eduardo Darío Botto (CC-ARI)
63.635
 7,30 %
Lista "El Poder de la Unión":
  1. Luis Mariano Genovesi (UCR)
  2. Juan Carlos Farizano Codazzi (UCR)
  3. Cristina Rosalía Guevara (UCR)
  4. María Sabrina Bertolotti (UCR)
  5. Gustavo Leonardo Aramburu (UCR)
  6. Sandra Noemí González (UCR)
  7. Leandro Javier Couto Dondi (UCR)
  8. Nicolás Iván Doti (UCR)
  9. Berta Santillán (UCR)
  10. Martín Esteban Scotto (UCR)
  11. Fabiana Noemí Satriano (UCR)
  12. Diego Oscar Parengo (UCR)
Frente para la Victoria 411.285
 22,02 %
411.285
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Axel Kicillof (Ind.)
  2. Nilda Garré (FG)
  3. Andrés Larroque (PJ)
  4. Victoria Montenegro (Kolina)
  5. Jorge Omar Viviani (PJ)
  6. Gabriela Alegre (PDV)
  7. Oscar Julio Trotta (PJ)
  8. María Micaela Amor (PJ)
  9. Laura Valeria Alonso (PJ)
  10. Raúl Oscar Sánchez (PJ)
  11. María Florencia Chiappetta (PJ)
  12. Gabriel Fernando Vidal (Ind.)
Unidos por una Nueva Alternativa 226.900
 12,15 %
226.900
 100 %
Lista "Frente Renovador +A15":
  1. Marco Lavagna (Ind.)
  2. Carla Betina Pitiot (FR)
  3. Juan Carlos Saintotte (FR)
  4. Gustavo Roberto Blanco (PJ)
  5. Paula Reneé Fuster (Ind.)
  6. Gonzalo Rubén Forastiero (FR)
  7. Sergio Gustavo Federovisky (Ind.)
  8. María Cecilia Santa Cruz (Ind.)
  9. Marcelo Alejandro Corti (Ind.)
  10. Julio Fabián Medina (Ind.)
  11. María Soledad Pinto (FR)
  12. Daniel Eduardo Villa (Ind.)
Progresistas 119.558
 6,40 %
72.325
 60,49 %
Lista "Creo":
  1. Victoria Donda (LdS)
  2. Laura González Velasco (LdS)
  3. Roberto Baigorria (LdS)
  4. Alberto Edgardo Vivanco (LdS)
  5. Leila Corina Figun (LdS)
  6. Roberto Eduardo Borobio (LdS)
  7. Martín Alejandro Olari Ugrotte (LdS)
  8. Agustina Beatriz Eroles (LdS)
  9. Javier Lungo (LdS)
  10. Fernanda Erika González (LdS)
  11. Pascual Ignacio Calicchio (LdS)
  12. Victoria Mercedes Catinari (LdS)
47.233
 39,51 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. Carlos Manuel Garrido (UCR)
  2. Verónica María Gómez (PS)
  3. Eduardo Alejandro Lázara (GEN)
  4. Eleonora Elizabeth Engel (PSA)
  5. Rafael Amadeo Gentili (I+D)
  6. Gerardo Daniel Gómez Coronado (GEN)
  7. Paula Andrea Streger (PS)
  8. Nicolás Juan Caputo (GEN)
  9. Nicolás de la Cruz García (PS)
  10. Analía Matilde Marin (PSA)
  11. Osvaldo Carlos Sidoli (GEN)
  12. Evangelina Edith Gutkin (GEN)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 76.187
 4,08 %
43.717
 57,38 %
Lista "Unidad":
  1. Gabriel Esteban Solano (PO)
  2. Laura Enda Marrone (IS)
  3. Federico Orchani (Pueblo en Marcha)
  4. Vanina Natalia Biassi (PO)
  5. Jorge Daniel Adaro (IS)
  6. Julian Ismael Asiner (PO)
  7. Marcela Silvia Almeida (IS)
  8. Pablo Viñas (PO)
  9. María Malena Lenta (IS)
  10. Germán Andrés Anzoátegui (PO)
  11. Luis Nahuel Fernández (IS)
  12. Lourdes Elizabeth Alfonso (PO)
32.470
 42,62 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. María Victoria Moyano Artigas (PTS)
  2. Cecilia Anahí Mancuso (PTS)
  3. Carlos Eduardo Artacho (PTS)
  4. Bárbara Ivonne Acevedo (PTS)
  5. Alicia Navarro Palacios (PTS)
  6. Eduardo Martín Saab (PTS)
  7. Silvia Lia Pesaresi (PTS)
  8. Jennifer Leila Wainberg (PTS)
  9. Leonardo Rubén Saraceni (PTS)
  10. Paula Varela (PTS)
  11. Mariela Pozzi (PTS)
  12. Oscar Humberto Castro (PTS)
Autodeterminación y Libertad 53.073
 2,84 %
53.073
 100 %
Lista "Caminamos Preguntando":
  1. Luis Zamora
  2. Marta Martínez
  3. Sergio Adrián Sallustio
  4. Mariana Cecilia Sorrentino
  5. Mariano Nicolás Iacobacci
  6. María Laura Magdalena
  7. Matías Nahuel Brema
  8. Luis Sebastián Blanchard
  9. Cecilia Inés Ríos
  10. Carlos Selmo
  11. Martín Nicolás Lansztein
  12. Susana Rosa Passano
Alianza Compromiso Federal 18.975
 1,02 %
18.975
 100 %
Lista "A1":
  1. Luis Bernardo Lusquiños
  2. Graciela Nidia Araoz
  3. Juan Miguel García
  4. Raúl Ernesto Gaitán
  5. Carlina del Valle Sánchez
  6. Miguel Ángel Lacour
  7. Néstor Fabián Mohamed
  8. María Verónica Anzoátegui
  9. Germán López
  10. Manuel Ignacio Chavarria
  11. María Candelaria Beltrami
  12. Diego Mario Mariño
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 14.007
 0,75 %
14.007
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Claudio Lozano
  2. Patricia Walsh
  3. Jorge Justo Cardelli
  4. Elena Judith Hanono
  5. Martín Andrés Iommi
  6. Norma Noemí Colque
  7. María Eva Koutsovitis
  8. Pedro Hipólito Olivera
  9. Ana María Pagano
  10. Daniel Ernesto Sánchez
  11. Paula Sabrina Palacio Vieyra
  12. Myriam Raquel Sala
Movimiento Socialista de los Trabajadores 9.366
 0,50 %
9.366
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Sergio García
  2. María Victoria Marro
  3. Néstor Rubén Tzanoff
  4. César Gustavo Latorre
  5. Alejandra Lis Roman Molinaro
  6. Edgardo Humberto Castro
  7. Daniel Horacio Mercado
  8. María Pilar Rey Valeiras
  9. Rubén Daniel Loisi
  10. Roberto Hernán Mengelatte
  11. Alejandra Yamila Giordano
  12. Mariano Bernardo Veiga
Movimiento al Socialismo 8.026
 0,43 %
8.026
 100 %
Lista "SoB":
  1. Martín Andrés González Bayón
  2. Natalia Celeste Faganello
  3. Oscar Eduardo Quinteros
  4. Matías Emiliano Brito
  5. Florencia Mariel Masini
  6. Violeta Muñoz
  7. José Castagnino
  8. Ana María Pulleiro
  9. Brenda Carina Geron
  10. Nicolás Doudtchitzki
  11. Águeda Bedoya Idoyaga
  12. Roberto Fanjul
Partido de la Cultura, la Educación y el Trabajo 5.277
 0,28 %
5.277
 100 %
Lista "Por tu Salario":
  1. Julio Juan Piumato
  2. Silvia Vázquez
  3. Gustavo Javier Vera
  4. Pascual Jorge Nigro
  5. Tamara Edith Rosenberg
  6. Rodolfo Luján María Llanos
  7. María Angélica Siciliano
  8. Lucas Schaerer
  9. Alfredo Antonio Enrique Martello
  10. Silvia Vigano
  11. Ximena Rattoni
  12. José Luis Galante
Bandera Vecinal 2.845
 0,15 %
2.845
 100 %
Lista "Lealtad":
  1. Alejandro Biondini
  2. María Cristina Karozis
  3. Héctor Daniel Jaime
  4. Enrique Alberto Fantini
  5. María Esther Mazzeo
  6. Gabriel Kloster
  7. Daniel Alejandro Zeleneñki
  8. Noemí Ester Ortiz
  9. Juan Domingo Cabral
  10. Ariel Ricardo Flor
  11. Antonia Elena Franconeri
  12. Pablo Eduardo Tenti
Fuerza Organizada Renovadora Democrática 1.357
 0,07 %
1.357
 100 %
Lista "Dignidad":
  1. Javier Ángel Álvarez
  2. María Julieta Barrios
  3. Germán Foss
  4. Matías Castro
  5. Verónica Noemí Núñez
  6. Horacio Fernández Martín
  7. Guillermo Osvaldo Maceratesi
  8. Lilia Rufina Ortiz
  9. Patricio Fernández Díaz Velez
  10. Hugo Fernando Villafañe
  11. Ofelia Flora Salva
  12. Hernán Gustavo Cambre
Votos positivos 1.818.405
 97,36 %
Votos en blanco 49.207
 2,64 %
Votos válidos 1.867.612
 99,18 %
Votos nulos 15.438
 0,82 %
Participación 1.883.050
 73,81 %
Electores registrados 2.551.306
 100 %
Provincia de Catamarca
2 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
92.667
 42,33 %
92.667
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Verónica Elizabeth Mercado (PJ)
  2. Gustavo Ariel Aguirre (PJ)
Frente Cívico y Social
Ver partidos de la alianza:
61.554
 28,12 %
47.371
 76,96 %
Lista "Catamarca puede más y mejor":
  1. Amado David Quintar (UCR)
  2. Orieta Cecilia Vera González (CC-ARI)
14.183
 23,04 %
Lista "Unidad y Cambio":
  1. Fernando Capdevila (PRO)
  2. Silvia Beatriz Fedeli (UCR)
Frente Tercera Posición
Ver partidos de la alianza:
10.725
 4,90 %
10.725
 100 %
Lista "Unidos por una Nueva Alternativa":
  1. Nicolás Navarro Solano (P3P)
  2. Silvina Gordillo (PJ)
Frente Amplio PODEMOS
Ver partidos de la alianza:
2.095
 0,96 %
2.095
 100 %
Lista "20 de Junio":
  1. Carlos Rubén González
  2. Natalia Verónica Barrionuevo
Partido Obrero 1.210
 0,55 %
1.210
 100 %
Lista "Unidad Rojo":
  1. Eduardo Javier Argañaraz Gerhardt
  2. Ana Clara del Valle Barros
Movimiento Socialista de los Trabajadores 561
 0,25 %
561
 100 %
Lista "Nueva Izquierda":
  1. José Luis Tolaba
  2. Delia María Vicenta Barrionuevo
Votos positivos 168.812
 77,11 %
Votos en blanco 50.113
 22,89 %
Votos válidos 218.925
 99,76 %
Votos nulos 530
 0,24 %
Participación 219.455
 74,61 %
Electores registrados 294.143
 100 %
Provincia del Chaco
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
324.123
 52,41 %
324.123
 100 %
Lista "17 de Octubre":
  1. Analía Rach Quiroga (PJ)
  2. María Lucila Masin (PJ)
  3. Néstor Fabián Ríos (PJ)
Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
148.728
 24,05 %
148.728
 100 %
Lista "Unidos":
  1. Horacio Goicoechea (UCR)
  2. Mónica Morales (PRO)
  3. Sara Mierez (CC-ARI)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
56.115
 9,07 %
56.115
 100 %
Lista "El Cambio Justo":
  1. José Alejandro Sánchez (FR)
  2. Ana María Prat (PJ)
  3. Carlos Alberto Villalba (FR)
Partido Ciudadanos a Gobernar 14.932
 2,41 %
14.932
 100 %
Lista "Celeste y Blanca":
  1. Silvia Esther Villordo
  2. Silvia Lorena Randón
  3. Jorge Carlos Mendoza
Partido del Obrero 9.381
 1,52 %
9.381
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Juan Manuel García
  2. Rocío Griselda Gómez
  3. Juan Ramón Fernández
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
9.314
 1,51 %
9.314
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Carlos Omar Martínez Fidani (LdS)
  2. Mónica Alejandra Alfonso (PS)
  3. Marcelo Fabián Bravo (Ind.)
Movimiento Proyecto Sur 3.844
 0,62 %
3.844
 100 %
Lista "Frente Verde":
  1. Danilo Ismael Legal
  2. Mónica Figueroa
  3. Raúl Enrique Cabral
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 3.631
 0,59 %
3.631
 100 %
Lista "Amarilla y Negra":
  1. Rubén Antonio Bisceglia
  2. Claudia Carina Penayo
  3. Marcelo Americo Pauluka
Votos positivos 570.068
 92,18 %
Votos en blanco 48.336
 7,82 %
Votos válidos 618.404
 99,52 %
Votos nulos 3.008
 0,48 %
Participación 621.412
 71,87 %
Electores registrados 864.683
 100 %
Provincia del Chubut
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
97.193
 30,96 %
89.579
 92,17 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Santiago Nicolás Igon (PJ)
  2. Ana María Llanos Massa (PJ)
  3. Argentina Noemí Martínez (PJ)
7.614
 7,83 %
Lista "Muchos por Chubut":
  1. Víctor Hugo Sánchez (PJ)
  2. Cynthia Tamara Castro (Ind.)
  3. Nadia Soledad Acosta (PJ)
Frente Unión Chubut Somos Todos 78.218
 24,92 %
78.218
 100 %
Lista "Por Siempre Chubut":
  1. Jorge Omar Taboada (CET)
  2. Miryhan Beatriz Crespo (ChuSoTo)
  3. Ana María Barroso (ChuSoTo)
Cambiemos Chubut
Ver partidos de la alianza:
39.786
 12,67 %
39.786
 100 %
Lista "Actitud":
  1. Miguel Díaz Vélez (PRO)
  2. Pilar Beatriz Ríos (PRO)
  3. Eduardo Jorge Paverini (PRO)
Movimiento Polo Social - La Tercera Posición de la Gente (Progresistas) 5.110
 1,63 %
5.110
 100 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. Adriana Elisabeth Rogers
  2. María Neris Cabrera
  3. Pablo Javier Cardozo
Partido Acción Chubutense 3.126
 1,00 %
3.126
 100 %
Lista "Federal y Popular Roja":
  1. Gustavo Martin Caro
  2. Amelia Clara Cañumil
  3. Javier Francisco Maldonado
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.927
 0,93 %
2.927
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Juan Rene Pérez Duran
  2. Ángela Sandoval
  3. Melina García
Partido del Trabajo y del Pueblo 2.016
 0,64 %
2.016
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Miguel Horacio Navarro
  2. Carlos Omar Moreno
  3. Julieta Lara Galván
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 1.660
 0,53 %
1.660
 100 %
Lista "Justicia y Dignidad":
  1. Celmira Antonia Martínez
  2. Elvio Ricardo Mesa
  3. Cristian Mauricio Moraga
Votos positivos 230.036
 73,28 %
Votos en blanco 83.898
 26,72 %
Votos válidos 313.934
 98,48 %
Votos nulos 4.866
 1,52 %
Participación 318.800
 76,51 %
Electores registrados 416.652
 100 %
Provincia de Córdoba
9 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Unión por Córdoba
Ver partidos de la alianza:
707.004
 36,02 %
707.004
 100 %
Lista "Movimiento de Unidad Peronista":
  1. Juan Carlos Massei (PJ)
  2. Adriana Nazario (PJ)
  3. Juan Fernando Brügge (PDC)
  4. Carlos Alberto Garetto (FR)
  5. Claudia Roxana Martínez (PJ)
  6. Edgard David Bruno (PJ)
  7. María Cecilia Ibáñez (MID)
  8. Mario Alfredo Peral (PJ)
  9. Rubén Alberto Borello (FCC)
Cambiemos 627.821
 31,99 %
627.821
 100 %
Lista "Juntos por el Cambio":
  1. Mario Negri (UCR)
  2. Pedro Javier Pretto (PRO)
  3. Olga María Rista (UCR)
  4. Leonor María Martínez Villada (CC-ARI)
  5. Nicolás Massot (PRO)
  6. Beltrán Corvalán (FCC)
  7. Emilia Calvo (UCR)
  8. Oscar Agost Carreño (PRO)
  9. José Ignacio Vocos (CC-ARI)
Frente para la Victoria 271.149
 13,81 %
271.149
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Gabriela Beatriz Estévez (PJ)
  2. Juan Manuel Enrique Pereyra (FORJA)
  3. Ricardo Alfredo Moreno (PJ)
  4. María Clemencia Luna (UCR)
  5. Guillermo Daniel Cavagnero (PJ)
  6. Marcos Patricio Moisés Amante (PDV)
  7. Emma Elizabeth Franco (PJ)
  8. Edgar Santiago Clavijo (FCC)
  9. Uriel Quinteros (PJ)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 87.790
 4,47 %
55.460
 63,17 %
Lista "Unidad":
  1. Liliana Olivero (IS)
  2. Jorge Luis Navarro (PO)
  3. Federico Guillermo Wagner (IS)
  4. Cintia Mariel Frencia (PO)
  5. Ayelén Font (IS)
  6. Mario Mercedes Rodríguez (PO)
  7. Alejandro Waisman (IS)
  8. Anabel Vanina Allochis (PO)
  9. Otto Jorge Giachero (IS)
32.330
 36,83 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Ángel Hernán Puddu (PTS)
  2. Laura Vilches (PTS)
  3. Guadalupe Lucía Fantin (PTS)
  4. Marcos Daniel Saillen (PTS)
  5. María Cecilia Ibarra (PTS)
  6. César Félix Quiñones (PTS)
  7. Vanesa Barcena (PTS)
  8. Maximiliano Ortiz (PTS)
  9. María Laura Beltrame (PTS)
Partido Es Posible 50.536
 2,58 %
50.536
 100 %
Lista "Compromiso Federal":
  1. Edgar Raúl Muller
  2. Silvia Raquel Zubillaga
  3. Carlos Dante Gatica
  4. José Hugo Ligorria
  5. María Lidia Trincavelli
  6. Hugo Antonio Gurdulich
  7. Gustavo Daniel Rodríguez
  8. Ángela Mercedes Baigorria
  9. Facundo Pérez Ferrero
Progresistas 49.655
 2,53 %
18.967
 38,20 %
Lista "Compromiso Progresista":
  1. Roberto César Birri (PS)
  2. Carmen Rosa Acuña (PS)
  3. Matías Ezequiel Chamorro (PS)
  4. Sergio Iván Fioretti (PS)
  5. Eliana Itatí Brizzi (PS)
  6. Leandro José Bernasconi (PS)
  7. Ariel Alejandro Moyano (PS)
  8. María Laura Blanco (PS)
  9. Emerson Carlos Sampietro (PS)
17.486
 35,21 %
Lista "Unidad Progresista":
  1. Miguel Ángel Ortiz Pellegrini (GEN)
  2. Doris Fátima Mansilla (GEN)
  3. Alejandro Leopoldo Gigena (GEN)
  4. Miguel Ángel Duarte (GEN)
  5. Esther Margarita Quispe (GEN)
  6. Walter Antonio Sosa (GEN)
  7. Mónica Beatriz Ruiz (GEN)
  8. Mario Eduardo Francisco Bustos (GEN)
  9. Daniel Horacio Conci (GEN)
13.202
 26,59 %
Lista "Córdoba Progresista":
  1. Néstor Gabriel Moccia (LdS)
  2. Betiana Georgina Cabrera Fasolis (LdS)
  3. Mariano Mancinelli (LdS)
  4. María Cristina Parra (LdS)
  5. Rogelio Vivanco (LdS)
  6. Sandra Verónica Cuello (LdS)
  7. Leonardo Javier Rosas (LdS)
  8. Lucrecia Barros Jorrat (LdS)
  9. Esteban Emilio Casadey (LdS)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 11.505
 0,59 %
11.505
 100 %
Lista "Unidad Tricolor":
  1. Elda Sofía Gatica
  2. Mario Cristian Neme Mazzuchi
  3. Marina Andrea Acosta
  4. Norberto Ricardo del Caño
  5. Lucrecia María Cocha
  6. Fernando Rodolfo Lanza
  7. Jésica Lorena Gentile
  8. Nestor Juan Gea
  9. Karitina Andrea Neme Mazzuchi
Movimiento al Socialismo 8.258
 0,42 %
8.258
 100 %
Lista "SoB":
  1. Julia Di Santi
  2. Luis Agustín Gómez
  3. María Eugenia Sánchez
  4. Florencio Raúl Antonio Mastroti
  5. María Florencia Toledo
  6. María Luisa Pereyra
  7. Roberto Cayetano Rocca
  8. Javier Carlos Alberto Tévez
  9. Guadalupe Inés Flores
Unión Celeste y Blanco 5.191
 0,26 %
5.191
 100 %
Lista "Rojo Punzó":
  1. Gustavo Mario Manno
  2. Griselda Herminia Nadal
  3. Gerardo Damián Saavedra
  4. Sergio Daniel Ceballos
  5. Selene Araceli Sauthier
  6. Ramón Máximo Lloubell
  7. Mariano Alberto Ricciardiello
  8. Carolina Albri
  9. Martín Alexander Barrionuevo
Votos positivos 1.818.909
 92,67 %
Votos en blanco 143.954
 7,33 %
Votos válidos 1.962.863
 98,84 %
Votos nulos 22.959
 1,16 %
Participación 1.985.822
 71,20 %
Electores registrados 2.789.055
 100 %
Provincia de Corrientes
4 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 270.794
 45,01 %
270.794
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. José Arnaldo Ruiz Aragón (PJ)
  2. Araceli Ferreyra (PDV)
  3. Oscar Alberto Macias (PJ)
  4. Bienvenida Díaz (PJ)
Encuentro por Corrientes
Ver partidos de la alianza:
169.525
 28,18 %
134.630
 79,42 %
Lista "Verde":
  1. Julián Dindart (UCR)
  2. María Cecilia Gortari (UCR)
  3. Henry Jorge Fick (UCR)
  4. María Noemí Cuneo (UCR)
19.725
 11,64 %
Lista "Adelante Corrientes":
  1. Ana Beatriz Prado (UCR)
  2. Edith Beatriz Arce (PCP)
  3. Emiliano Ariel Barcellos (PCP)
  4. Victoriano Zalazar (UCR)
15.170
 8,95 %
Lista "República de Libres e Iguales":
  1. Darío Raúl Sánchez (CC-ARI)
  2. María Fátima Alegre (CC-ARI)
  3. Pablo Esteban Vianna (CC-ARI)
  4. María Estela Ayala (CC-ARI)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
86.130
 14,31 %
47.277
 54,89 %
Lista "Frente Renovador +A15":
  1. Eugenio Justiniano Artaza (Ind.)
  2. Teresita Rosana Lecca (PRF)
  3. Julio César Posse (Ind.)
  4. Mónica Adriana Vicentin (PRF)
38.853
 45,11 %
Lista "+Azul":
  1. Horacio Vicente Pozo (ELI)
  2. Patricia Gabriela Albornoz (ELI)
  3. Ramón Antonio Fedullo (ELI)
  4. Sandra Elsa Arriola (ELI)
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
4.915
 0,82 %
4.915
 100 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. Oriel Edgardo Esquivel (GEN)
  2. Mónica Colunga (PSA)
  3. Rodolfo González Lemos (PS)
  4. Beatriz del Carmen Insaurralde
Partido Es Posible 2.938
 0,49 %
2.938
 100 %
Lista "Frente Compromiso Federal":
  1. Eduardo Felipe Diaz Burgos
  2. María del Carmen Rodríguez
  3. Adrian Ezequiel Rodríguez
  4. Andrea Alejandra Monzón
Movimiento Socialista de los Trabajadores 1.517
 0,25 %
1.517
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Cristian Edgardo González
  2. Ramona Raquel Acuña
  3. Alejandro Moreno
  4. Claudia Ramona Almirón
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 1.333
 0,22 %
1.333
 100 %
Lista "Frente Popular":
  1. Hugo Ariel Sotelo Balbuena
  2. Lidia Belén Gómez
  3. Rubén Darío Espíndola
  4. Rosa Elena Balbuena
Votos positivos 537.152
 89,28 %
Votos en blanco 64.501
 10,72 %
Votos válidos 601.653
 99,30 %
Votos nulos 4.247
 0,70 %
Participación 605.900
 74,74 %
Electores registrados 810.712
 100 %
Provincia de Entre Ríos
4 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
268.207
 32,35 %
268.207
 100 %
Lista "Frente Justicialista para la Victoria":
  1. Julio Solanas (PJ)
  2. Juan Manuel Huss (PJ)
  3. Liliana María Ríos (PJ)
  4. Myriam Liliana Bianqueri (PJ)
Cambiemos 217.485
 26,23 %
217.485
 100 %
Lista "Unión por Entre Ríos":
  1. Marcelo Alejandro Monfort (UCR)
  2. Yanina Celeste Gayol (PRO)
  3. Olga Graciela Carletti (UCR)
  4. Jorge Diego Satto (PRO)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
  • Unión Popular
  • Movimiento Social Entrerriano
  • Frente Entrerriano Federal para el Trabajo, la Producción y la Justicia Social
86.741
 10,46 %
86.741
 100 %
Lista "Única":
  1. Emilio Raúl Martínez (Ind.)
  2. María Katherina Stickel (Ind.)
  3. Amílcar Adrián Suparo (Ind.)
  4. Nora Noemí Sosa (FEF)
Partido Socialista 12.072
 1,45 %
12.072
 100 %
Lista "Progresistas":
  1. Pablo Luis Benetti
  2. Estela Troncoso
  3. Juan Manuel Rossi
  4. Mirta Graciela Stronati
Generación para un Encuentro Nacional 7.269
 0,88 %
7.269
 100 %
Lista "Progresistas":
  1. Francisco Domingo Larocca
  2. Nidia María del Carmen Barrios Martínez
  3. Raúl Ricardo Cruz
  4. Lía Ester Renteria
Nueva Izquierda 5.556
 0,67 %
5.556
 100 %
Lista "Única":
  1. Nadia Gisel Burgos
  2. Lisandro Elias Soler
  3. Gloria Estela María Mathern
  4. Aldo Emanuel Camaratta
Votos positivos 597.330
 72,04 %
Votos en blanco 231.822
 27,96 %
Votos válidos 829.152
 99,21 %
Votos nulos 6.616
 0,79 %
Participación 835.768
 81,06 %
Electores registrados 1.031.024
 100 %
Provincia de Formosa
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
177.536
 58,29 %
177.536
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Luis Basterra (PJ)
  2. Inés Beatriz Lotto de Vecchietti (PJ)
  3. Gustavo Ramiro Fernández Patri (PJ)
Frente Amplio Formoseño
Ver partidos de la alianza:
85.498
 28,07 %
83.357
 97,50 %
Lista "Unidad Formoseña":
  1. Martín Osvaldo Hernández (UCR)
  2. Teresita Graciela Seminara (Ind.)
  3. Miguel Ángel Polo (MID)
2.141
 2,50 %
Lista "Nueva Alternativa para el Cambio":
  1. José Francisco Blasich (UCR)
  2. Viera Batiuszko (Ind.)
  3. Rodolfo Manuel Basquez (MID)
Partido Obrero 4.152
 1,36 %
4.152
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Carlos Fabián Servin
  2. Natalia Soledad Coronel
  3. Daniel Horacio Cabrera
Partido Principios y Convicción 2.391
 0,79 %
2.391
 100 %
Lista "Única":
  1. Pablo Sebastián Miguez
  2. Rossana Edith Núñez
  3. Jorge Pérez
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 1.318
 0,43 %
1.318
 100 %
Lista "Amarilla y Negra":
  1. Isidro Martínez
  2. Ernestina Mariela Quispe
  3. Emilio Oscar Argañaraz
Votos positivos 270.895
 88,94 %
Votos en blanco 33.678
 11,06 %
Votos válidos 304.573
 99,31 %
Votos nulos 2.109
 0,69 %
Participación 306.682
 72,72 %
Electores registrados 421.702
 100 %
Provincia de Jujuy
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente Cambia Jujuy
Ver partidos de la alianza:
171.629
 43,95 %
85.080
 49,57 %
Lista "Un Nuevo Jujuy":
  1. Silvia Alejandra Martínez (UCR)
  2. Federico Ramón Medrano (Ind.)
  3. Pedro Manuel Espinosa (GEN)
54.359
 31,67 %
Lista "Unamos Jujuy":
  1. Alejandro Snopek (PBT)
  2. Graciela Ester Ramos (Ind.)
  3. Lina Valeria Cortez (PJ)
32.190
 18,76 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Dago Alberto Justo Pubzolú (PRO)
  2. Flavia Valeria Soledad Castro (PRO)
  3. Alejandro Julián Fernández Ballesty (PRO)
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
136.154
 34,87 %
136.154
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Guillermo Snopek (PJ)
  2. María Carolina Moisés (PJ)
  3. Cristian Javier Arnau (PJ)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 23.659
 6,06 %
18.873
 79,77 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Alejandro Vilca (PTS)
  2. Natalia Araceli López (PTS)
  3. Silvio Nolberto Egüez (PTS)
4.786
 20,23 %
Lista "Unidad":
  1. Martin Iñaki Aldasoro (PO)
  2. Victoria Méndez Torrez (PO)
  3. Carlos Héctor Fontana (PO)
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 3.035
 0,78 %
3.035
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Benito Carlos Aramayo
  2. Elisa del Valle Acosta
  3. Elsa Gladis Colqui
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.225
 0,57 %
2.225
 100 %
Lista "Unidad Tricolor":
  1. Martha Ortega
  2. Claudio José Vidaurre
  3. Susana Cari
Partido por un Pueblo Unido 2.159
 0,55 %
2.159
 100 %
Lista "Jujuy Unido":
  1. Edil Quintar
  2. Gabriela Adriana Arroyo
  3. Juan Carlos Martínez
Unión Popular 1.692
 0,43 %
1.692
 100 %
Lista "Con Fe y Esperanza":
  1. Fernando Ernesto Pacifico Arnedo
  2. Julieta Soledad Landriel
  3. Claudia Daniela Pelagatti
Votos positivos 340.553
 87,21 %
Votos en blanco 49.937
 12,79 %
Votos válidos 390.490
 98,96 %
Votos nulos 4.120
 1,04 %
Participación 394.610
 77,13 %
Electores registrados 511.624
 100 %
Provincia de La Pampa
2 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 90.176
 42,63 %
52.474
 58,19 %
Lista "Peronismo Pampeano":
  1. Sergio Ziliotto (PJ)
  2. Liliana Vanesa Robledo (PJ)
37.702
 41,81 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Heriberto Eloy Mediza (PJ)
  2. Jacqueline Mohair Evangelista (PJ)
Propuesta FrePam 71.445
 33,78 %
38.737
 54,22 %
Lista "Juntos por La Pampa":
  1. Daniel Kroneberger (UCR)
  2. Alicia Iris Ziegenfuhs (UCR)
32.708
 45,78 %
Lista "Cambiemos La Pampa":
  1. Martín Miguel Ardohain (PRO)
  2. Paulina Lescano (PRO)
Pueblo Nuevo 20.730
 9,80 %
20.730
 100 %
Lista "El Cambio Justo":
  1. Domingo Ceferino Riela
  2. Mónica Beatriz Ferreira
Partido GEN 4.080
 1,93 %
4.080
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Gabriela Elizabeth Velázquez
  2. José María Pellegrino
Partido de los Trabajadores Socialistas 2.963
 1,40 %
2.963
 100 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Claudia Eugenia Lupardo
  2. Juan Salvador Pumilla
Partido Socialista Auténtico 1.142
 0,54 %
1.142
 100 %
Lista "Ahora el Pueblo":
  1. Ricardo Daniel Araujo
  2. Mary Felicitas Carassay
Votos positivos 190.536
 90,08 %
Votos en blanco 20.981
 9,92 %
Votos válidos 211.517
 99,05 %
Votos nulos 2.035
 0,95 %
Participación 213.552
 77,87 %
Electores registrados 274.248
 100 %
Provincia de La Rioja
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
71.154
 40,22 %
71.154
 100 %
Lista "Frente para la Victoria Riojano":
  1. Luis Beder Herrera (PJ)
  2. Griselda Noemí Herrera (PJ)
  3. Ricardo Clemente Quintela (PJ)
Cambiemos 56.921
 32,17 %
56.921
 100 %
Lista "Fuerza Cívica Riojana":
  1. Héctor Enrique Olivares (UCR)
  2. Karina Alejandra Molina (PRO)
  3. José Luis Moretti (FR)
Partido Es Posible 6.708
 3,79 %
6.708
 100 %
Lista "Compromiso Federal":
  1. Carlos Alberto Santander
  2. Griselda Noemí Cejas
  3. Víctor Ubaldo Vera
Partido Comunista 3.185
 1,80 %
3.185
 100 %
Lista "Hasta La Victoria Siempre":
  1. Rogelio de Leonardi
  2. Beatriz del Valle Martínez
  3. Hugo Nicolás Galván
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 2.153
 1,22 %
2.153
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Ana Carolina del Carmen Goycochea (IS)
  2. Pedro José Carrizo (PO)
  3. Horacio Pavón (IS)
Nueva Izquierda 1.609
 0,91 %
1.609
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Leonel Ignacio Acosta
  2. Lucila Gisella Dichiara
  3. Anastasio Domingo Vedia
Movimiento al Socialismo 628
 0,36 %
628
 100 %
Lista "SoB":
  1. José Gabriel Giromini
  2. Josefina Tineo Soria
  3. Cielo Cecilia Rizo
Votos positivos 142.358
 80,47 %
Votos en blanco 34.560
 19,53 %
Votos válidos 176.918
 99,13 %
Votos nulos 1.555
 0,87 %
Participación 178.473
 66,34 %
Electores registrados 269.047
 100 %
Provincia de Mendoza
5 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Cambiemos Mendoza 407.665
 38,62 %
304.583
 74,71 %
Lista "Unidad":
  1. Elva Susana Balbo (PRO)
  2. Enrique Andrés Vaquié (UCR)
  3. Luis Gustavo Borsani (UCR)
  4. Stella Maris Huczak (PRO)
  5. Sebastián Bragagnolo (PRO)
55.888
 13,71 %
Lista "República de Libres e Iguales":
  1. Gustavo Eduardo Gutiérrez (CC-ARI)
  2. Claudia Isabel Freire (CC-ARI)
  3. Carlos Alberto Morán Crowley (CC-ARI)
  4. Estela Liliana Díaz (CC-ARI)
  5. Alfredo Raúl Zaragoza (CC-ARI)
47.194
 11,58 %
Lista "Juntos Podemos":
  1. Juan Fernando Armagnague (UCR)
  2. Sandra Fabiana Gómez (UCR)
  3. Clemente Segundo Seoane (UCR)
  4. María Claudia Susana Báez (UCR)
  5. Eduardo Fabio Asís (UCR)
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
321.545
 30,47 %
321.545
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Pedro Rubén Miranda (PJ)
  2. Guillermo Ramón Carmona (PJ)
  3. Zidanelia Guadalupe Álvarez (PJ)
  4. Samira Alejandra Dávila (PJ)
  5. Martín Miguel Sevilla (PJ)
Frente Renovador Federal de la Esperanza
Ver partidos de la alianza:
106.351
 10,08 %
106.351
 100 %
Lista "Conducción Mendoza":
  1. Carlos Marcelo Sicilia (FR)
  2. María Emilce Farina (FR)
  3. Lucas Ezequiel Martínez Navarro (FR)
  4. Mayra Alajandra Castilla (FR)
  5. Maximiliano Jesús Poloni Rivas (FR)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 92.539
 8,77 %
84.483
 91,29 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Noelia Barbeito (PTS)
  2. Edgardo Carlos Videla (PTS)
  3. Nora Raquel Bruccoleri (PTS)
  4. Vanesa Valeria Guajardo (PTS)
  5. Rubén David Vera (PTS)
8.056
 8,71 %
Lista "Unidad":
  1. Federico César Telera (PO)
  2. Velia Elsa Leonor Bustos (PO)
  3. Martín Andrés Rodríguez (PO)
  4. Juan José Lettry (PO)
  5. Carolina Virginia Difilippi (PO)
Partido Es Posible 44.145
 4,18 %
44.145
 100 %
Lista "Azul y Blanca":
  1. Luis José María Galiotti
  2. María Alejandra Torres
  3. Oscar Ramón Toro
  4. Gerardo Daniel Quiroga
  5. Cristina del Carmen Salmaso Roca
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
11.128
 1,05 %
11.128
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Sebastian Julio Alejandro Melchor (PS)
  2. María de los Angeles Chicón (PSA)
  3. Rodrigo Alejandro Gómez Torre (PSA)
  4. Gustavo Fabian Bruno (Ind.)
  5. Valeria Elena Muñoz (PS)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.732
 0,26 %
2.732
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Gerardo Uceda
  2. Ana María Ríos
  3. Andrés Dante Scanio
  4. Gabriel Ceferino Pereira
  5. María Laura Vernazzi
Votos positivos 986.105
 93,43 %
Votos en blanco 69.299
 6,57 %
Votos válidos 1.055.404
 98,46 %
Votos nulos 16.493
 1,54 %
Participación 1.071.897
 78,59 %
Electores registrados 1.363.969
 100 %
Provincia de Misiones
4 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
303.846
 47,14 %
303.846
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Maurice Closs (PCS)
  2. María Cristina Brítez (PJ)
  3. Jorge Daniel Franco (PCS)
  4. Daniel di Stefano (PJ)
Frente Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
72.430
 11,24 %
72.430
 100 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Humberto Schiavoni (PRO)
  2. Angélica Graciela Haydee Prates (Ind.)
  3. Enrique Martín Goerling Lara (PRO)
  4. Norma Esther dos Santos (Fe)
Proyecto Popular 60.195
 9,34 %
60.195
 100 %
Lista "Proyecto Agrario y Social":
  1. Héctor Orlando Bárbaro
  2. Silvana Noemí Martínez
  3. Julio Ramón Servían
  4. Miriam Fabiana Doretto
Unión Cívica Radical 56.166
 8,71 %
24.005
 42,74 %
Lista "Por Misiones":
  1. Hernán Norberto Luis Damiani
  2. Cynthia Marcela Cardozo
  3. Horacio José María Álvarez
  4. Oscar Luis Melgarejo González
15.538
 27,66 %
Lista "Fuerza y Futuro":
  1. Hugo Eduardo Menéndez
  2. Lorena Solange González
  3. José Alem Igoa
  4. Miriam Noemí Nerenberg
9.275
 16,51 %
Lista "Legislar por la Vida":
  1. Antonia Irene Husulak
  2. Sergio Balanda
  3. Elsa Inés Tañski
  4. Martín Ezequiel Márquez
7.348
 13,08 %
Lista "Nuevo Radicalismo":
  1. Paulino Javier Mela
  2. Blanca del Carmen Rottoli
  3. Julio César Ramiro Canale
  4. Leopoldo Alberto Báez
Frente Unidos 53.541
 8,31 %
53.541
 100 %
Lista "Unidos por el Cambio":
  1. Ramón Puerta (PJ-UP)
  2. Patricia Verónica Nusbaum (CET)
  3. José Daniel Arrúa (PJ)
  4. Juan Manuel Romero (Ind.)
Partido Nuevo Octubre 15.911
 2,47 %
15.911
 100 %
Lista "Azul y Blanca":
  1. Héctor Luis Rodolfo Dalmau
  2. Marisa Leonarda Ojeda
  3. Carlos Alberto Silveira de Andrade
  4. Gloria María Elizabeth Rychluk
Partido Socialista 6.896
 1,07 %
6.896
 100 %
Lista "Progresistas":
  1. Norma Mercedes Carisimo
  2. Liliana Graciela Neriz
  3. Faustino Andrés Fleitas
  4. Diego Alberto Díaz
Partido del Obrero 4.399
 0,68 %
4.399
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Olga Beatriz Aguirre
  2. Anibal Ruben Zeretzki
  3. Gabriela Lopez Gimenez
  4. Maria Karina Aliendre
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 4.027
 0,63 %
4.027
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Victor Alfredo Rosenfeld
  2. Blanca María Inés Somariva
  3. Benita Filomena Benitez
  4. Miguel Pablo Glinianiuk
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 3.155
 0,49 %
3.155
 100 %
Lista "Amarillo y Negro":
  1. Pablina Pasiecznik
  2. Nora Elizabeth González
  3. Luis Techeira
  4. Rosana Elisabeth Zubckuk
Votos positivos 580.566
 90,08 %
Votos en blanco 63.968
 9,92 %
Votos válidos 644.534
 99,02 %
Votos nulos 6.373
 0,98 %
Participación 650.907
 76,47 %
Electores registrados 851.144
 100 %
Provincia del Neuquén
2 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
93.832
 25,75 %
93.832
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. José Alberto Ciampini (PJ)
  2. Tanya Yanet Bertoldi (PJ)
Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
64.305
 17,65 %
64.305
 100 %
Lista "Futuro":
  1. Leandro Gastón López Koenig (PRO)
  2. María Adriana Claro (UCR)
Movimiento Popular Neuquino 63.817
 17,52 %
43.342
 67,92 %
Lista "Azul Primero Neuquén":
  1. Rodolfo Kaiser
  2. Viviana Pesek
12.149
 19,04 %
Lista "Corriente Provincial y Popular":
  1. Jorge Omar Alvedo Tobares
  2. Silvia Monsalvez
8.326
 13,05 %
Lista "Militancia Popular Neuquina":
  1. Carlos Omar Lorenzo
  2. Susana Raquel Petris
Unión Popular 33.742
 9,26 %
33.742
 100 %
Lista "Una Nueva Argentina Federal":
  1. Carlos Enrique Sánchez
  2. Graciela Beatriz Bourdieu
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 23.096
 6,34 %
14.483
 62,71 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Raúl Eduardo Godoy (PTS)
  2. Micaela Cardoso (PTS)
8.613
 37,29 %
Lista "Unidad":
  1. Angélica Noemí Lagunas (IS)
  2. María Gabriela Suppicich (PO)
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
8.782
 2,41 %
8.782
 100 %
Lista "A":
  1. Santiago Nogueira (LdS)
  2. Olga Dorotea Cabeza (PS)
Nueva Izquierda 3.235
 0,89 %
3.235
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Martín Carcione
  2. Ingrid Rainao
Frente Popular 2.850
 0,78 %
2.850
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Laura Edith García (PTP-PCR)
  2. Raúl Juan Dobrusin (IEUP)
Movimiento al Socialismo 2.461
 0,68 %
2.461
 100 %
Lista "SoB":
  1. Lucas Ruiz
  2. Fernanda Christiansen
Votos positivos 296.120
 81,28 %
Votos en blanco 68.222
 18,72 %
Votos válidos 364.342
 96,75 %
Votos nulos 12.251
 3,25 %
Participación 376.593
 80,09 %
Electores registrados 470.217
 100 %
Provincia de Río Negro
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
145.686
 39,16 %
145.686
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Martín Doñate (PJ)
  2. Silvia Renee Horne (PJ)
  3. María Celeste Ratto (Ind.)
Cambiemos Río Negro
Ver partidos de la alianza:
77.411
 20,81 %
77.411
 100 %
Lista "Amarillo, Blanco y Rojo":
  1. Sergio Javier Wisky (PRO)
  2. Mariela Jorgelina Frettes (PRO)
  3. Nicolás Rubén Folino (UCR)
Partido Socialista 8.705
 2,34 %
6.160
 70,76 %
Lista "Alfredo Bravo":
  1. María Luz del Carmen Riera
  2. Rodolfo Fernando Varonesi
  3. Bibiana Noemí Sorgue
2.545
 29,24 %
Lista "Carlos García":
  1. Fabián Lorenzo Cruciani
  2. Balkis Cecilia Casasola
  3. Marcelo Rubén Guariglia
Partido Obrero 6.428
 1,73 %
6.428
 100 %
Lista "Unidad Rojo":
  1. Amalia Quintillán
  2. Armando Ángel Aligia
  3. Norma Alicia González Dardik
Movimiento al Socialismo 2.547
 0,68 %
2.547
 100 %
Lista "SoB":
  1. Aquiles Añazco Nieto
  2. Irma Yolanda Martín
  3. Carlos Francisco Gadano
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.108
 0,57 %
2.108
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. María Celeste Fierro
  2. Eduardo Javier Sánchez
  3. Daniel del Rosario Hernández
Votos positivos 242.885
 65,29 %
Votos en blanco 129.104
 34,71 %
Votos válidos 371.989
 98,51 %
Votos nulos 5.632
 1,49 %
Participación 377.621
 73,67 %
Electores registrados 512.587
 100 %
Provincia de Salta
4 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
258.376
 40,47 %
174.854
 67,67 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Javier David (PJ-FS)
  2. Pablo Kosiner (PJ)
  3. Gabriela Evangelina Martinich (PRS)
  4. Noelia Edith Bonetto (PJ)
83.522
 32,33 %
Lista "Néstor Vive Somos el Proyecto":
  1. José Antonio Vilariño (PDV)
  2. Marcelo Fernando Astun (PJ)
  3. Alejandra Beatriz Navarro (PDV)
  4. Roberto Eleuterio Vasquez Gareca (PDV)
Unidos por una Nueva Alternativa 141.559
 22,17 %
79.809
 56,38 %
Lista "Salta para Todos":
  1. Alfredo Olmedo (SST)
  2. Carmen Emilce Raquel Maury (PJ)
  3. Juan Emilio Fernández Molina (PJ)
  4. Víctor Hugo Gutierrez (SST)
61.750
 43,62 %
Lista "Salta Trabaja":
  1. José Antonio Ibarra (Fe)
  2. Norma Susana Torres (Ind.)
  3. Ramiro Maldonado Claure (PJ)
  4. Sergio Antonio Dib Ashur (PJ)
Cambiemos Salta
Ver partidos de la alianza:
134.551
 21,07 %
83.308
 61,92 %
Lista "El Nuevo Camino":
  1. Miguel Nanni (UCR)
  2. Gladys Moisés (PRO)
  3. Álvaro Ulloa de la Serna (PPS)
  4. Adrián Bartolomé Luque (UCR)
51.243
 38,08 %
Lista "Salta nos Une":
  1. Bettina Romero (SnU)
  2. Marcelo Bernard (SnU)
  3. Silvia Raquel del Valle (SnU)
  4. María Teresita Sansone Leavy (SnU)
Partido Obrero 26.049
 4,08 %
26.049
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Claudio del Plá
  2. Alejandra Mariela Álvarez
  3. Julio Oscar Quintana
  4. Rufino Rubén Tolay
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
6.578
 1,03 %
4.100
 62,33 %
Lista "Salta por la Igualdad":
  1. María Laura Postiglione García (LdS)
  2. Jorge Federico Zigaran (LdS)
  3. Malvina Mercedes Gareca (LdS)
  4. Luis Néstor Lovera (LdS)
2.478
 37,67 %
Lista "Sembrando Socialismo":
  1. Erasmo Germán Moreyra (PS)
  2. Gabriela Elizabeth Veleizan (PS)
  3. Miguel Alberto Soldevila (PS)
  4. Jesús Carlos García (PS)
Frente Popular 5.749
 0,90 %
5.749
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Edmundo Ariel Falú (IEUP)
  2. María del Carmen Lapasset (IEUP)
  3. Lía Verónica Caliva (PTP-PCR)
  4. Julio Guillermo Girón (PTP-PCR)
Partido de Trabajadores por el Socialismo 4.227
 0,66 %
4.227
 100 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Tomás Ernesto Feijoo
  2. Alicia Balderrama
  3. Sergio Francisco Guerrero
  4. Natalia Nahir Choque
Movimiento Socialista de los Trabajadores 3.727
 0,58 %
3.727
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Cecilia Gómez
  2. Hugo Chungara
  3. Ayelén Sagarnaga
  4. Julio Leandro Gómez Garzón
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 2.744
 0,43 %
2.744
 100 %
Lista "Dignidad":
  1. Hugo Eduardo Torres
  2. Celeste Zulema Arias
  3. Clemente Orlando Ruiz
  4. Corina Guaymas
Votos positivos 583.560
 91,39 %
Votos en blanco 54.948
 8,61 %
Votos válidos 638.508
 99,26 %
Votos nulos 4.779
 0,74 %
Participación 643.287
 67,26 %
Electores registrados 956.439
 100 %
Provincia de San Juan
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
233.370
 54,67 %
233.370
 100 %
Lista "Lo mejor está por venir":
  1. José Luis Gioja (PJ)
  2. Graciela María Caselles (PB)
  3. Walter Rogelio Lima (PJ)
Compromiso con San Juan
Ver partidos de la alianza:
80.325
 18,82 %
57.421
 71,49 %
Lista "Equipo con Futuro Verde y Blanco":
  1. Enrique Roberto Castro Molina (CET)
  2. María Florencia Peñaloza Marianetti (CET)
  3. Ricardo Alberto Cardozo Funes (PJ)
22.904
 28,51 %
Lista "Unión y Libertad":
  1. José Nazareno Gazzé (PyT)
  2. Mercedes Nancy Barroso (PJ)
  3. Rodolfo Raúl Mó Güell (Ind.)
Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
43.371
 10,16 %
31.011
 71,50 %
Lista "Amarillo El Equipo del Cambio":
  1. Enzo Ariel Cornejo (PRO)
  2. Federica Mariconda (PRO)
  3. Hernán Miguel Chaves (PRO)
7.623
 17,58 %
Lista "Celeste Renovación":
  1. Martha Sandra Pontoriero (DC)
  2. Blas Ernesto Estevez (DC)
  3. Guillermo José Avendaño (DC)
4.737
 10,92 %
Lista "Renovación y Futuro":
  1. Antonio Rogelio Falcón (UCR)
  2. Celeste Milagro Scafide (UCR)
  3. Alfredo Gabriel Marun (UCR)
Cruzada Renovadora 8.116
 1,90 %
8.116
 100 %
Lista "Unidad Blanca":
  1. Nancy Avelín
  2. Rolando Pedro Amarfil
  3. Alberto Carlos Funes
Frente Progresista Popular 6.221
 1,46 %
4.179
 67,18 %
Lista "Participación":
  1. Gerardo Alejandro Vilanova (PS)
  2. Oscar Felipe Ziade (UCR)
  3. Celina Bustos (PS)
2.042
 32,82 %
Lista "Ahora el Pueblo":
  1. Ricardo Horacio Álvarez (PTP-PCR)
  2. Sara Perla Welner (PTP-PCR)
  3. Héctor Antonio Mugas (PTP-PCR)
Izquierda por una Opción Socialista 1.464
 0,34 %
1.464
 100 %
Lista "Hacia el Frente de Izquierda y de los Trabajadores":
  1. Gloria Graciela Cimino
  2. Juan Clemente Mercado
  3. Carlos Washington Muñoz
Nueva Izquierda 1.308
 0,31 %
1.308
 100 %
Lista "Izquierda Tricolor":
  1. Laura Fernández
  2. Leonardo Ávila
  3. Gladys Muñoz
Votos positivos 374.175
 87,66 %
Votos en blanco 52.686
 12,34 %
Votos válidos 426.861
 99,07 %
Votos nulos 4.008
 0,93 %
Participación 430.869
 80,30 %
Electores registrados 536.604
 100 %
Provincia de San Luis
2 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Alianza Compromiso Federal 137.128
 47,47 %
137.128
 100 %
Lista "Celeste Unidad":
  1. Claudio Poggi (PJ)
  2. Ivana María Bianchi (PJ)
Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
41.609
 14,41 %
20.832
 50,07 %
Lista "El Poder de la Unión":
  1. Walter Alberto Ceballos (UCR)
  2. Liliana Myriam Fernández (UCR)
20.777
 49,93 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Bartolomé Esteban Abdala (PRO)
  2. Beatriz del Rosario Domeniconi (PRO)
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
37.669
 13,04 %
37.669
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Ivana Elena Serrano (PDV)
  2. Ana María Garraza (Ind.)
Movimiento de Acción Vecinal 2.432
 0,84 %
2.432
 100 %
Lista "Compromiso Ciudadano":
  1. Raúl Esteban Daibes
  2. Juana Laura Peinado
Movimiento Libres del Sur 2.097
 0,73 %
2.097
 100 %
Lista "Creo":
  1. Joaquín Emilio Mansilla
  2. Sandra Cecilia Catalini
Partido de los Trabajadores Socialistas 1.625
 0,56 %
1.625
 100 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Johana Anahí Gómez
  2. Jorge Nahuel Lede Zajic
Movimiento Socialista de los Trabajadores 645
 0,22 %
645
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Benicio César Márquez
  2. Viviana Natalia Gómez
Votos positivos 223.205
 77,27 %
Votos en blanco 65.662
 22,73 %
Votos válidos 288.867
 98,98 %
Votos nulos 2.984
 1,02 %
Participación 291.851
 81,46 %
Electores registrados 358.271
 100 %
Provincia de Santa Cruz
2 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Unión Para Vivir Mejor
Ver partidos de la alianza:
71.432
 42,30 %
49.298
 69,01 %
Lista "Cambiemos Santa Cruz":
  1. Héctor Roquel (UCR)
  2. Nadia Lorena Ricci (UCR)
22.134
 30,99 %
Lista "El Cambio Justo":
  1. José Carlos Andrés Blassiotto (FR)
  2. María Eugenia Pacheco Bustos (FR)
Frente para la Victoria 66.331
 39,28 %
66.331
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Máximo Kirchner (PJ)
  2. Marisa del Carmen Oliva (PJ)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 8.682
 5,14 %
8.682
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Omar Daniel Latini (PO)
  2. Adriana Astolfo (IS)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 1.447
 0,86 %
1.447
 100 %
Lista "Nueva Izquierda":
  1. Emilio Alejandro Poliak
  2. Anabel Irene Stekar
Movimiento al Socialismo 1.288
 0,76 %
1.288
 100 %
Lista "SoB":
  1. Gustavo Daniel Nauto
  2. Mirta Lorena Lesiw
Votos positivos 149.180
 88,34 %
Votos en blanco 19.683
 11,66 %
Votos válidos 168.863
 98,29 %
Votos nulos 2.943
 1,71 %
Participación 171.806
 72,33 %
Electores registrados 237.523
 100 %
Provincia de Santa Fe
10 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 531.474
 30,10 %
531.474
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Marcos Cleri (PJ)
  2. Silvana Patricia Frana (PJ)
  3. Alejandro Ramos (Ind.)
  4. Lucila de Ponti (PJ)
  5. Claudio Omar Tessini (Ind.)
  6. Jorgelina Raquel Basano (Ind.)
  7. Norberto Nazareno Ruscitti (PJ)
  8. Jorgelina Mudallel (PJ)
  9. Gisela Wild (PJ)
  10. Gastón Alfredo Seguetti (Ind.)
Cambiemos 443.183
 25,10 %
443.183
 100 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Ana Laura Martínez (PRO)
  2. Lucas Ciriaco Incicco (PRO)
  3. José Carlos Núñez (PRO)
  4. Astrid Carolina Hummel (PRO)
  5. Francisco Javier Orell (PRO)
  6. Lucas Demian Arzamendia (PRO)
  7. Paula Carolina Mitre (PRO)
  8. Ernesto Federico Pancrazio (PRO)
  9. Darío Jeannot (PRO)
  10. Elisa Érica Esser (PRO)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
307.085
 17,39 %
307.085
 100 %
Lista "Una Opción Santafesina":
  1. Alejandro Grandinetti (FR)
  2. Vanesa Massetani (FR)
  3. Guillermo Ricardo Remonda (Ind.)
  4. Roberto Luis Meli (PJ)
  5. Nidia Margarita Sosa (PDC)
  6. Armando Sergio Alcázar (FR)
  7. Natalia Liliana Ingignoli (Ind.)
  8. Roberto Rolando García (UCyB)
  9. Francisco Agustín Ávalos (FR)
  10. Noemí Amelia Appendino (PJ)
Frente Progresista Cívico y Social 198.049
 11,21 %
198.049
 100 %
Lista "Santa Fe Avanza":
  1. Hugo Marcucci (UCR)
  2. María de los Ángeles González (PS)
  3. Mónica Cecilia Peralta Machado (GEN)
  4. Pablo Florencio Lamberto (PS)
  5. Juan Cruz Cándido (UCR)
  6. Ayelén Tania Baracat (Creo)
  7. Juan Ignacio Pellegrini (UCR)
  8. María Laura Capilla (PS)
  9. Gabriel Hernán Báez (LdS)
  10. Alejandro Guillermo Merindol (PARES)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 40.410
 2,29 %
23.357
 57,80 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Octavio Crivaro (PTS)
  2. Julia Tessio (PTS)
  3. Guillermo Julio César Cerana (PTS)
  4. Magalí Rivera (PTS)
  5. Luciano José Molina (PTS)
  6. Pablo José María González (PTS)
  7. Aída Irene Aragona (PTS)
  8. Pablo Damián Nardoni (PTS)
  9. Agustín Imanol Matute (PTS)
  10. Cintia Encina (PTS)
17.053
 42,20 %
Lista "Unidad":
  1. Jorgelina Signa (PO)
  2. Sebastián Sancevich (IS)
  3. Pablo Vallejo (PO)
  4. Eugenia Ruiz Bry (IS)
  5. Pablo Daniel Rodríguez (PO)
  6. Carlos Alberto Hunziker (IS)
  7. Alicia Andrea Escudero (PO)
  8. Matias Ruiz Diaz Yoris (IS)
  9. Conrado Yamil Nuñez (PO)
  10. Sabrina Santarcángelo (IS)
Alianza Compromiso Federal
Ver partidos de la alianza:
38.805
 2,20 %
14.631
 37,70 %
Lista "Vamos por Más":
  1. Fabián Andrés Brignardello
  2. Liliana Beatriz Mansilla
  3. Luciano Javier Batie Gercovich
  4. Marcelina Junco
  5. Antonio Catalino Ramos
  6. David Joaquin José Izu
  7. Marcela Elisabet Domínguez
  8. Mauro César Martínez
  9. Adriano Valentino Molinari
  10. Analía Soledad Santi
12.716
 32,77 %
Lista "Por los Jubilados":
  1. Gustavo Alberto Durval Lombardi
  2. Stella Maris Altamirano
  3. Pedro Daniel Peralta
  4. Rafael Martín Oliva
  5. Cintia Alejandra Sosa
  6. Matías José Manrique
  7. Elio Javier Ibarrola
  8. Olga Amelia Varón
  9. Mauro Francisco Tabares
  10. Manuel Antonio Sosa
11.458
 29,53 %
Lista "Desarrollo Agro Industrial":
  1. Juan Carlos Blanco
  2. Alicia Beatriz Olivera
  3. Domingo Antonio Romano
  4. Gregoria Silvia Gauna
  5. Lionel Ricardo Cosentino
  6. Stella Maris Santos
  7. Cristian Héctor Bonifacio
  8. Erica Victoria Pedicini
  9. Néstor Fabián Catarinacci
  10. Juan Carlos Manzano
Partido del Trabajo y del Pueblo 8.634
 0,49 %
8.634
 100 %
Lista "Fuerza Popular":
  1. Luis Oscar Molinas
  2. María Claudia Albornoz
  3. Gustavo Ariel Brufman
  4. Luciano Moretti
  5. Marianela Scocco
  6. Marcos Marcelo Perusini
  7. Romina Alejandra Gimenez
  8. Andrés Olavarría
  9. Leonardo Rico
  10. Roberto Antonio Meier
Nueva Izquierda 7.284
 0,41 %
7.284
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Jimena Sosa
  2. Marcelo Fernández
  3. Rodrigo Giménez
  4. María Victoria Cardinali
  5. Oscar Juarez
  6. Rosana Corbalan
  7. Paula Recagno
  8. Miguel Dionisio
  9. Fabián Mian
  10. Maricel Gaitán
Partido Popular 4.423
 0,25 %
4.423
 100 %
Lista "Movimiento Solidario Popular":
  1. Mario Cipriano Luján
  2. Liliana Domínguez
  3. Elio Antonio Beltrame
  4. Luis Alberto Tuttolomondo
  5. Nora Marcela Rondano
  6. Juan Ramón Polla
  7. Sergio Daniel Ríos
  8. Silvana Alejandra Soto
  9. Daniel Alberto Giuliano
  10. Graciela Valdez
Unite por la Libertad y la Dignidad 3.129
 0,18 %
3.129
 100 %
Lista "Gente en Acción":
  1. Carlos Daniel Fornero
  2. Cintia Adriana Sardina Mainetti
  3. Mario Estanislao Killer
  4. Sandra Graciela Berre
  5. Claudio Alcides Alanis
  6. Antonio Rafael Cabrera
  7. Natalia Carolina Rodríguez
  8. Sebastián Federico Pecoraro
  9. Leonardo Damián Levato
  10. Carolina Elisa Sánchez
Partido del Campo Popular 2.363
 0,13 %
2.363
 100 %
Lista "Nueva Democracia":
  1. Oscar Daniel Mansilla
  2. Ana María Borgogno
  3. Orlando Agustín Cabaña
  4. José Luis Bellini
  5. Alicia María Valiente
  6. Néstor José Bancho
  7. Miguel Ignacio Soto
  8. Patricia Elisabet Pace
  9. Daniel Darío Mansila
  10. Ema María Bonazzola
Votos positivos 1.584.839
 89,75 %
Votos en blanco 180.928
 10,25 %
Votos válidos 1.765.767
 97,81 %
Votos nulos 39.596
 2,19 %
Participación 1.805.363
 67,19 %
Electores registrados 2.687.061
 100 %
Provincia de Santiago del Estero
4 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente Cívico para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
302.607
 63,05 %
302.607
 100 %
Cambiemos 63.712
 13,28 %
32.157
 50,47 %
Lista "Cambia Santiago":
  1. Marcelo Lugones (UCR)
  2. Vanina Suárez (UCR)
  3. Maximio Edmundo Ruiz (CC-ARI)
  4. Alejandro Israel Parnas (UCR)
31.555
 49,53 %
Lista "Juntos Podemos":
  1. Rodrigo Posse (PRO)
  2. Felicitas María Scaraffia (PRO)
  3. Carlos Cejas (PRO)
  4. Claudia Juárez Fantoni (PRO)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
  • Movimiento Santiago Viable
  • Partido Popular
  • Dignidad Popular
63.418
 13,21 %
63.418
 100 %
Lista "El Cambio Justo":
  1. Pablo Mirolo (FR)
  2. Mariana Elizabet Morales (FR)
  3. Verónica Alejandra Larcher (FR)
  4. Pedro Antonio Brué (FR)
Izquierda por una Opción Socialista 3.767
 0,79 %
3.767
 100 %
Lista "Hacia el Frente de Izquierda y de los Trabajadores":
  1. Maximiliano Jozami
  2. Anisa Edith Favoretti
  3. Milton Adrian Domínguez
  4. Lucrecia Irene Pereyra
Movimiento Libres del Sur 3.713
 0,77 %
3.713
 100 %
Lista "Unidad Progresista":
  1. José Fernando Daniel Gimenez
  2. Paola Anabel Griggio
  3. Ezequiel Guillermo David Roldán Rey
  4. Leila Beatriz Haron
Movimiento Socialista de los Trabajadores 1.845
 0,38 %
1.845
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Claudia Roxana Trejo
  2. Luciano Adrián Domínguez
  3. María Marta Castillo
  4. María Isabel Olivera
Votos positivos 439.062
 91,48 %
Votos en blanco 40.884
 8,52 %
Votos válidos 479.946
 99,60 %
Votos nulos 1.922
 0,40 %
Participación 481.868
 68,89 %
Electores registrados 699.513
 100 %
Provincia de Tierra del Fuego
3 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 33.741
 37,73 %
33.741
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Matías David Rodríguez (PJ)
  2. Analuz Ailén Carol (PJ)
  3. Susana Antonia Donatti (PJ)
Frente Renovador Auténtico 12.138
 13,57 %
12.138
 100 %
Lista "Azul":
  1. Rubén Darío Sciutto
  2. Viviana Leonor Arrúa
  3. Davis Daniel García Moreno
Cambiemos Tierra del Fuego 11.791
 13,18 %
11.791
 100 %
Lista "El Camino del Cambio":
  1. Carlos Gastón Roma (PRO)
  2. Natalia Emilce Echazarreta (CC-ARI)
  3. Román Klemens Zeleznik (PRO)
Movimiento Popular Fueguino 3.461
 3,87 %
3.461
 100 %
Lista "La Provincia Somos Todos":
  1. Jorge Andrés Lechman
  2. María Hortencia Bockelmann Hueicha
  3. Fernando Darío Oyarzún Santana
Partido de la Cultura, la Educación y el Trabajo 3.336
 3,73 %
3.336
 100 %
Lista "Trabajando para Construir la Tierra del Fuego que Merecemos":
  1. Pedro Abel Velázquez
  2. Fabiana Alejandra Cortez
  3. Sergio Alejandro Niz
Partido Social Patagónico 2.708
 3,03 %
2.708
 100 %
Lista "Color Rojo":
  1. Nélida Belous
  2. Mario Eugenio Chiari
  3. José Roberto Montelongo
Partido Obrero 1.638
 1,83 %
1.638
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Fernando Nicolás Germani
  2. Yésica Tamara Gómez
  3. Ulises Alejandro Ruperto Gómez Fuentes
Partido Popular 1.250
 1,40 %
1.250
 100 %
Lista "Acción Popular":
  1. Elsa Estela Salman
  2. Luis Enrique Méndez Domínguez
  3. Patricia Noemí Rivero
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 623
 0,70 %
623
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Daniel Alberto Moreno
  2. Margarita Pamela Nelli Cárdenas
  3. Tomás Ricardo Argentino Lima
Votos positivos 70.686
 79,04 %
Votos en blanco 18.746
 20,96 %
Votos válidos 89.432
 96,28 %
Votos nulos 3.452
 3,72 %
Participación 92.884
 73,16 %
Electores registrados 126.968
 100 %
Provincia de Tucumán
5 Diputados
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
473.686
 51,55 %
473.686
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. José Fernando Orellana (PJ)
  2. Walter Marcelo Santillán (PJ)
  3. Mirta Alicia Soraire (PJ)
  4. Regino Néstor Amado (PJ)
  5. Alberto Herrera (PJ)
Cambiemos 211.150
 22,98 %
211.150
 100 %
Lista "Unidad por la República":
  1. Facundo Garretón (PRO)
  2. María Teresita Villavicencio (UCR)
  3. Luis Fernando Sacca (UCR)
  4. Federico Augusto Ramón Roque Romano Norri (UCR)
  5. Mariela Alejandra Martín Domenichelli (FR)
Movimiento de Participación Ciudadana 60.098
 6,54 %
60.098
 100 %
Lista "25 de Mayo":
  1. Esteban Eduardo Dumit
  2. Nancy Rosa Páez
  3. Mariela del Valle Coronel
  4. María Viviana Lazarte
  5. Ángel Roberto Romero
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 19.515
 2,12 %
10.002
 51,25 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Alejandra Arreguez (PTS)
  2. Oscar Marcelo López (PTS)
  3. Jorge Daniel Giménez (PTS)
  4. Ana María Dellepiane (PTS)
  5. Walter Daniel Robledo (PTS)
9.513
 48,75 %
Lista "Unidad":
  1. José Martín Correa Tejerizo (PO)
  2. Alejandra Carolina del Castillo (PO)
  3. Gustavo Horacio Arquez (PO)
  4. Cecilia Noelia Sosa (PO)
  5. Jorge Figueroa (PO)
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 9.066
 0,99 %
9.066
 100 %
Lista "Compromiso, Justicia y Dignidad ":
  1. José Constanzo
  2. José Bulacio
  3. Daniel Alberto Gramajo
  4. Juan Rene Gutierrez
  5. Alicia Ester Ruiz
Frente Popular 4.373
 0,48 %
4.373
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Mario Sebastián Poggio (FPU)
  2. Sandra Lucia Galvan (FPU)
  3. Sebastián Solis (PTP-PCR)
  4. Norma Cristina del Valle Nieva (PTP-PCR)
  5. Carlos Miguel Figueroa (PTP-PCR)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 3.554
 0,39 %
3.554
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Ovadilla Blas Sánchez
  2. Stella Maris Gavriloff
  3. Antonella Abigail Robledo
  4. Martin Ezequiel Moyano
  5. Laura Mariana Pastrana
Votos positivos 781.442
 85,05 %
Votos en blanco 137.420
 14,95 %
Votos válidos 918.862
 99,00 %
Votos nulos 9.292
 1,00 %
Participación 928.154
 79,24 %
Electores registrados 1.171.255
 100 %

Senado

Provincia de Catamarca
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
93.581
 42,75 %
93.581
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
Frente Cívico y Social
Ver partidos de la alianza:
61.222
 27,97 %
46.902
 76,61 %
Lista "Catamarca puede más y mejor":
  1. Oscar Castillo (UCR)
  2. Marta Teresa Grimaux de Blanco (UCR)
14.320
 23,39 %
Lista "Unidad y Cambio":
  1. Francisco Manuel Monti (UCR)
  2. María Agustina Walther (PRO)
Frente Tercera Posición
Ver partidos de la alianza:
11.002
 5,03 %
11.002
 100 %
Lista "Unidos por una Nueva Alternativa":
  1. Rodolfo Aníbal Andrada Casas (PUC)
  2. María de los Ángeles Jáimez (P3P)
Frente Amplio PODEMOS
Ver partidos de la alianza:
2.310
 1,05 %
2.310
 100 %
Lista "20 de Junio":
  1. José Alberto Furque (GEN)
  2. Noemí Angelica Amarillo (Ind.)
Partido Obrero 1.201
 0,55 %
1.201
 100 %
Lista "Unidad Rojo":
  1. Héctor Ignacio Díaz
  2. Rosa Argelia Corro
Movimiento Socialista de los Trabajadores 543
 0,25 %
543
 100 %
Lista "Nueva Izquierda":
  1. Clara Elisabel Lazarte
  2. Francisco Arnaldo Torres
Votos positivos 169.859
 77,60 %
Votos en blanco 49.038
 22,40 %
Votos válidos 218.897
 99,75 %
Votos nulos 558
 0,25 %
Participación 219.455
 74,61 %
Electores registrados 294.143
 100 %
Provincia del Chubut
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
97.914
 31,29 %
90.204
 92,13 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
7.710
 7,87 %
Lista "Muchos por Chubut":
  1. Fernando Magin Ventura (PJ)
  2. Claudia Lorena Sánchez (PJ)
Frente Unión Chubut Somos Todos 78.093
 24,96 %
78.093
 100 %
Lista "Por Siempre Chubut":
Cambiemos Chubut
Ver partidos de la alianza:
41.538
 13,27 %
41.538
 100 %
Lista "Actitud":
Movimiento Polo Social - La Tercera Posición de la Gente (Progresistas) 5.104
 1,63 %
5.104
 100 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. María Deolinda Fuenzalida
  2. Eduardo Alfredo González
Partido Acción Chubutense 3.128
 1,00 %
3.128
 100 %
Lista "Federal y Popular Roja":
  1. Mirta Antonina Delgado
  2. Claudio Ricardo Matias
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.986
 0,95 %
2.986
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Lucía Sandobal
  2. Luis Sebastián Sayago
Partido del Trabajo y del Pueblo 2.016
 0,65 %
2.016
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Carlos Alberto Logiudice
  2. Brigida del Carmen Herrera
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 1.658
 0,53 %
1.658
 100 %
Lista "Justicia y Dignidad":
  1. Ezequiel Agüero
  2. Mirta Clara Bastida
Votos positivos 232.437
 74,28 %
Votos en blanco 80.498
 25,72 %
Votos válidos 312.935
 98,16 %
Votos nulos 5.865
 1,84 %
Participación 318.800
 76,51 %
Electores registrados 416.652
 100 %
Provincia de Córdoba
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Unión por Córdoba
Ver partidos de la alianza:
708.593
 36,10 %
708.593
 100 %
Lista "Movimiento de Unidad Peronista":
  1. Carlos Alberto Caserio (PJ)
  2. Amelia de los Milagros López (PJ)
Cambiemos 607.748
 30,96 %
607.748
 100 %
Lista "Juntos por el Cambio":
Frente para la Victoria 272.428
 13,88 %
272.428
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Fabián Marcelo Francioni (PJ)
  2. Nora Esther Bedano (PJ)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 85.535
 4,36 %
53.289
 62,30 %
Lista "Unidad":
  1. Eduardo Pedro Salas (PO)
  2. María Patricia Parola (IS)
32.246
 37,70 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Leticia Celli (PTS)
  2. Sergio Ignacio Folchieri (PTS)
Progresistas 51.229
 2,61 %
19.721
 38,50 %
Lista "Compromiso Progresista":
  1. José Antonio Garrido (PS)
  2. Viviana Silvia Niño (PS)
18.249
 35,62 %
Lista "Unidad Progresista":
  1. Pablo José María Villanueva (GEN)
  2. Norma Susana Cassol (GEN)
13.259
 25,88 %
Lista "Córdoba Progresista":
  1. Eloisa Elodia Rojas (LdS)
  2. Sergio Michelazzo (LdS)
Partido Es Posible 50.995
 2,60 %
50.995
 100 %
Lista "Compromiso Federal":
  1. Eduardo Armando Rossi
  2. Miriam Mabel Tomicich
Movimiento Socialista de los Trabajadores 11.458
 0,58 %
11.458
 100 %
Lista "Unidad Tricolor":
  1. Raúl Ángel Gómez
  2. Verónica Carolina O'Kelly
Movimiento al Socialismo 8.329
 0,42 %
8.329
 100 %
Lista "SoB":
  1. Eduardo José Mulhall
  2. Elvia Estela Pallero
Unión Celeste y Blanco 5.262
 0,27 %
5.262
 100 %
Lista "Rojo Punzó":
  1. Sergio Adolfo Donigian
  2. Laura Alejandra Acosta
Votos positivos 1.801.577
 90,72 %
Votos en blanco 161.284
 8,12 %
Votos válidos 1.962.861
 98,84 %
Votos nulos 22.961
 1,16 %
Participación 1.985.822
 71,20 %
Electores registrados 2.789.055
 100 %
Provincia de Corrientes
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 279.989
 46,54 %
279.989
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
Encuentro por Corrientes
Ver partidos de la alianza:
170.700
 28,37 %
136.085
 79,72 %
Lista "Verde":
  1. Pedro Braillard Poccard (PPC)
  2. Alejandra María Andrea Seward (UCR)
19.803
 11,60 %
Lista "Adelante Corrientes":
  1. Jesús Antonio Leguiza (UCR)
  2. Nélida Alicia Castro (UCR)
14.812
 8,68 %
Lista "República de Libres e Iguales":
  1. Juan Carlos Raffo (CC-ARI)
  2. Norma Gladys Zorzoli (CC-ARI)
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
81.877
 13,61 %
44.281
 54,08 %
Lista "Frente Renovador +A15":
  1. Aníbal Daniel Godoy (ApC)
  2. María Fabiana Soto (Ind.)
37.596
 45,92 %
Lista "+Azul":
  1. Sebastián Pablo Ruiz (ELI)
  2. Laura María Marcela Miqueri Morad (ELI)
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
5.003
 0,83 %
5.003
 100 %
Lista "Igualdad y Decencia":
  1. Gabriel Alejandro Romero (LdS)
  2. Norma Verónica González Lemos (PS)
Partido Es Posible 2.927
 0,49 %
2.927
 100 %
Lista "Frente Compromiso Federal":
  1. Manuel Antonio Sussini
  2. María Inés Sosa
Movimiento Socialista de los Trabajadores 1.461
 0,24 %
1.461
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Omar Jesús Romero
  2. Ester Rosa Jotinsky
Instrumento Electoral por la Unidad Popular 1.250
 0,21 %
1.250
 100 %
Lista "Frente Popular":
  1. Graciela Inés Toledo
  2. Gregorio Hugo Sotelo
Votos positivos 543.207
 90,29 %
Votos en blanco 58.443
 9,71 %
Votos válidos 601.650
 99,30 %
Votos nulos 4.250
 0,70 %
Participación 605.900
 74,74 %
Electores registrados 810.712
 100 %
Provincia de La Pampa
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 91.148
 43,11 %
53.007
 58,15 %
Lista "Peronismo Pampeano":
38.141
 41,85 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. María Luz Alonso (PJ)
  2. María de los Ángeles Higonet (PJ)
Propuesta FrePam 73.249
 34,64 %
38.793
 52,96 %
Lista "Juntos por La Pampa":
  1. Juan Carlos Marino (UCR)
  2. Élida Noemí Deanna (UCR)
34.456
 47,04 %
Lista "Cambiemos La Pampa":
  1. Carlos Mac Allister (PRO)
  2. Angélica Marcela Ortiz Faraldo (PRO)
Pueblo Nuevo 20.716
 9,80 %
20.716
 100 %
Lista "El Cambio Justo":
  1. María Beatriz Neveu
  2. Néstor Atilio Schlaps
Partido GEN 4.015
 1,90 %
4.015
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Marcelo Ariel Piazza
  2. Norma Alicia Lovera
Partido de los Trabajadores Socialistas 2.595
 1,23 %
2.595
 100 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Víctor Esteban Filippa
  2. Carmen Graciela Angélica Blanco
Partido Socialista Auténtico 965
 0,45 %
965
 100 %
Lista "Ahora el Pueblo":
  1. Manuel René Freigedo
  2. Blanca Isabel Oyarzun
Votos positivos 192.688
 91,13 %
Votos en blanco 18.751
 8,87 %
Votos válidos 211.439
 99,01 %
Votos nulos 2.113
 0,99 %
Participación 213.552
 77,87 %
Electores registrados 274.248
 100 %
Provincia de Mendoza
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Cambiemos Mendoza 367.944
 34,85 %
367.944
 100 %
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
323.346
 30,63 %
323.346
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
  1. Anabel Fernández Sagasti (PJ)
  2. Omar Chafí Félix (PJ)
Frente Renovador Federal de la Esperanza
Ver partidos de la alianza:
104.457
 9,90 %
104.457
 100 %
Lista "Conducción Mendoza":
  1. Jorge David José Pujol (PJ)
  2. María Dolores Sánchez (PD)
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 89.812
 8,51 %
81.717
 90,99 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Lautaro Jiménez Bruccoleri (PTS)
  2. Mirian Elizabeth Zambrini (PTS)
8.095
 9,01 %
Lista "Unidad":
  1. Raquel María Blas (PO)
  2. Carlos Anastasio Soto (PO)
Partido Es Posible 44.065
 4,17 %
44.065
 100 %
Lista "Azul y Blanca":
  1. Elías Oscar Caduz
  2. Beatriz Elisabeth Rivero
Progresistas
Ver partidos de la alianza:
11.341
 1,07 %
11.341
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Silvina Lina Anfuso (LdS)
  2. Leandro Damian Carranza (Ind.)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 2.670
 0,25 %
2.670
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Marcia Gisela Marianetti
  2. Martin Ignacio Lecea
Votos positivos 943.635
 89,38 %
Votos en blanco 112.060
 10,62 %
Votos válidos 1.055.695
 98,49 %
Votos nulos 16.202
 1,51 %
Participación 1.071.897
 78,59 %
Electores registrados 1.363.969
 100 %
Provincia de Santa Fe
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria 549.011
 31,10 %
549.011
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
Cambiemos 442.953
 25,09 %
442.953
 100 %
Lista "El Camino del Cambio":
Unidos por una Nueva Alternativa
Ver partidos de la alianza:
296.039
 16,77 %
296.039
 100 %
Lista "Una Opción Santafesina":
  1. Eduardo Romagnol (Ind.)
  2. Soledad Diez de Tejada Cossio (Ind.)
Frente Progresista Cívico y Social 210.503
 11,93 %
210.503
 100 %
Lista "Santa Fe Avanza":
  1. Hermes Binner (PS)
  2. Marta Beatriz Speranza (UCR)
Alianza Compromiso Federal
Ver partidos de la alianza:
38.866
 2,20 %
14.586
 37,53 %
Lista "Vamos por Más":
  1. Juan Antonio Martino
  2. Silvia Viviana Morales
12.777
 32,87 %
Lista "Por los Jubilados":
  1. Oscar Nazareno Mendoza
  2. Dora Raquel María de Itatí Montedoro
11.503
 29,60 %
Lista "Desarrollo Agro Industrial":
  1. Juan Javier Granelli
  2. María de Luján Telpuk
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 38.647
 2,19 %
21.885
 56,63 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Franco Emanuel Casasola (PTS)
  2. Constanza Villanueva (PTS)
16.762
 43,37 %
Lista "Unidad":
  1. Daniela Judith Vergara (IS)
  2. German Lavini (PO)
Partido del Trabajo y del Pueblo 8.388
 0,48 %
8.388
 100 %
Lista "Fuerza Popular":
  1. Jorge Héctor Castro
  2. Leticia Beatriz Quagliaro
Nueva Izquierda 7.389
 0,42 %
7.389
 100 %
Lista "Unidad":
  1. Alejandro Parlante
  2. Carolina Zapata
Partido Popular 4.225
 0,24 %
4.225
 100 %
Lista "Movimiento Solidario Popular":
  1. Vanesa Luciana Sappa
  2. Ariel Hernán Sánchez
Unite por la Libertad y la Dignidad 3.275
 0,19 %
3.275
 100 %
Lista "Gente en Acción":
  1. Cristian Alejandro Rodríguez
  2. María Hebe Mainetti
Partido del Campo Popular 2.299
 0,13 %
2.299
 100 %
Lista "Nueva Democracia":
  1. Marta Elizabeth Cariaga
  2. Jorge Alberto Pace
Votos positivos 1.601.595
 90,74 %
Votos en blanco 163.508
 9,26 %
Votos válidos 1.765.103
 97,77 %
Votos nulos 40.260
 2,23 %
Participación 1.805.363
 67,19 %
Electores registrados 2.687.061
 100 %
Provincia de Tucumán
3 Senadores
Partido/Alianza Votos % (válidos) Votos (lista) % (lista) Precandidatos
Frente para la Victoria
Ver partidos de la alianza:
484.686
 52,81 %
484.686
 100 %
Lista "Celeste y Blanca K Néstor Kirchner":
Cambiemos
Ver partidos de la alianza:
223.057
 24,30 %
223.057
 100 %
Lista "Unidad por la República":
Movimiento de Participación Ciudadana 61.582
 6,71 %
61.582
 100 %
Lista "25 de Mayo":
  1. Gerónimo Vargas Aignasse
  2. Josefina Nicolasa Brecha
Frente de Izquierda y de los Trabajadores 19.037
 2,07 %
9.697
 50,94 %
Lista "Renovar y Fortalecer el Frente":
  1. Juan Luis Véliz (PTS)
  2. Silvia Inés Turbay (PTS)
9.340
 49,06 %
Lista "Unidad":
  1. Ariel Osatinsky (PO)
  2. Mercedes del Valle Aguilar (PO)
Movimiento Independiente de Justicia y Dignidad 9.232
 1,01 %
9.232
 100 %
Lista "Compromiso, Justicia y Dignidad ":
  1. Esteban Eduardo Jerez
  2. Marcela Alejandra Sosa
Frente Popular 4.099
 0,45 %
4.099
 100 %
Lista "Protagonismo y Participación":
  1. Manuel Eugenio Márquez (PTP-PCR)
  2. Fabiana Alejandra Parajon (FPU)
Movimiento Socialista de los Trabajadores 3.212
 0,35 %
3.212
 100 %
Lista "Tricolor":
  1. Marcos Ariel Aguirre
  2. María Cristina Arellano
Votos positivos 804.905
 87,70 %
Votos en blanco 112.839
 12,30 %
Votos válidos 917.744
 98,88 %
Votos nulos 10.410
 1,12 %
Participación 928.154
 79,24 %
Electores registrados 1.171.255
 100 %

Véase también

Referencias

{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Elecciones primarias de Argentina de 2015
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Get ready for Wikiwand 2.0 🎉! the new version arrives on September 1st! Don't want to wait?