For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Sovjetska propaganda.

Sovjetska propaganda

Izvor: Wikipedija

Komunistička propaganda u Sovjetskom Savezu se opširno temeljila na ideologiji marksizma-lenjinizma kako bi promovirala komunističku partiju SSSR-a. U društvima sa teškom cenzurom, propaganda je bila sveprisutna i vrlo učinkovita. Ušla je čak i u društvene i prirodne znanosti zbog čega su iznikle razne pseudo-znanstvene teorije kao što je Lisenkoizam, dok su s druge strane područja pravog znanja, kao što su genetika, kibernetika i komparativne lingvistike, osuđena i zabranjena pod optužbom da su "buržujska pseudoznanost". Sa "potisnutom istinom, falsifikacije su na svakom polju neprekidno stavljene u tisku, beskrajnim sastancima, u školama, pri masovnim demonstracijama, i na radiju."[1]

Glavno sovjetsko cenzorsko tijelo, Glavlit, je imalo zadaću ne samo ukloniti neželjene tiskane materijale, već i "osigurati da se korektni ideološki spin stavi u svaki objavljeni medij". Govoriti bilo što protiv partije značilo je izložiti se kazni zatvora ili kaznenoj psihijatriji. "Danas čovjek može jedino slobodno govoriti svojoj ženi - noću, sa dekom koja mu prekriva glavu", rekao je pisac Isaac Babel privatno vjernom prijatelju.[1]

Primjeri propagande

[uredi | uredi kod]
Sovjetska propaganda je širila falsifikate da je SAD izumio virus AIDSa
  • Prema sovjetskoj i azerbejdžanskoj dokumentaciji, stanoviti Ahmedije Džebrajilov je prvo služio u Crvenoj armiji, potom se priključio Francuskom pokretu otpora i ratovao protiv nacista u Drugom svjetskom ratu.[2] Prema službenim sovjetskim dokumentima, ranjen je navodno tokom operacije spašavanja 500 djece deportirane u radne logore, nakon čega je obukao njemačku vojnu uniformu i bio odveden u njemačku bolnicu na liječenje.[2] Poslije ozdravljenja bio je, navodno, imenovan zamjenikom njemačkog komandanta u gradu Albiju, a tu poziciju iskoristio je za oslobađanje stotina zarobljenika iz njemačkih logora.[2] Nakon razotkrivanja i bijega Nijemci su ponudili 10.000 reichsmaraka za njegovu glavu, no uspješno se skrivao i nastavio ratovati sve do svršetka rata.[2] Sredinom 2010-ih godina članak o "proslavljenom azerbejdžanskom heroju" s opisom njegovih podviga i odlikovanja postavljen je na francusku, rusku i njemačku Wikipediju, gdje je ubrzo izražena sumnja u točnost podataka s obzirom da o dotičnoj ličnosti nisu postojali nikakvi vjerodostojni izvori, osim tvrdnji iz stare sovjetske i službene azerbejdžanske dokumentacije. Korisnici su potom kontaktirali državni arhiv francuskog ministarstva obrane iz kojeg je priopćeno da nemaju evidenciju o ikakvom Ahmediji Džebrajilovu. Službena biografija proglašena je obmanom i članci su u konačnici pobrisani s francuske i ruske Wikipedije.[3][4][5][6][7]

Propaganda usmjerena protiv SAD-a, prema navodima sadržanim u Mitrohinovoj arhivi, uključivala je sljedeće tvrdnje:[8]

  • Promoviranje teorija urote oko atentata na Johna F. Kennedya, pri čemu se koristio pisac Mark Lane.
  • Diskreditovanje CIA-e, uz pomoć historičara Philipa Ageea (šifra PONT).
  • Širenje glasina da je ravnatelj FBI-a J. Edgar Hoover bio homoseksualac.
  • Pokušaj diskreditovanja Martina Luthera Kinga, Jr.-a širenjem publikacija koje ga opisuju kao "Ujaka Toma" koji tajno prima novac od američke vlade.
  • Poticanje rasnih tenzija slanjem besmislenih pisama preko Ku Klux Klana, i širenje teorija urote da je atentat na Martina Luthera Kinga, Jr.-a bio planiran od američke vlade.
  • Izmišljanje priča da je virus AIDS-a proizveden od američkih naučnika u Fort Detricku;[9] priču je širio ruski biolog Jakob Segal.
  • Soviet Weekly [Sovjetski tjednik] je izlazio u Ujedinjenom Kraljevstvu
  • Sputnik je bio mjesečni sovjetski časopis koji je izlazio na raznim jezicima, pa i na engleskom.

Izvori

[uredi | uredi kod]
  1. 1,0 1,1 Robert Conquest Reflections on a Ravaged Century (2000) ISBN 0-393-04818-7, str. 101-111
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 (ru) Dienko, A. (2002). „Джабраилов Ахмедия Микаилович (Армед Мишель)”. «Разведка и контразведка в лицах» — Энциклопедический словарь российских спецслужб. Moskva: Russkii mir. 
  3. (ru) Джебраилов, друг де Голля Пользователи «Википедии» развенчали миф о советском герое французского Сопротивления // Meduza, 1. 11. 2015.
  4. (ru) Википедия удалила страницу о "человеке-легенде" Ахмедие Джебраилове // КП, 1. 11. 2015.
  5. (ru) «Википедия» признала выдумкой историю о советском герое Джебраилове // Крым. Реалии // Radio Free Europe/Radio Liberty
  6. (ru) Как большой друг армян Вадим Гомоз победил героя войны, друга Шарля де Голля Ахмедию Джабраилова // 1News (Azerbaijan), 1. 11. 2015.
  7. (az) “Vikipediya” azərbaycanlı döyüşçülərə qarşı: Əhmədiyyə Cəbrayılovun adı niyə silinib? // Novator.az, 3. 11. 2015.
  8. Mitrokhin, Vasili, Christopher Andrew (2000). The Mitrokhin Archive: The KGB in Europe and the West. Gardners Books. ISBN 0-14-028487-7.
  9. Operation INFEKTION - Soviet Bloc Intelligence and Its AIDS Disinformation Campaign Arhivirano 2011-05-14 na Wayback Machine-u. Thomas Boghardt. 2009

Eksterni linkovi

[uredi | uredi kod]
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Sovjetska propaganda
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Get ready for Wikiwand 2.0 🎉! the new version arrives on September 1st! Don't want to wait?