For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Krav maga.

Krav maga

Izvor: Wikipedija

Krav maga
hebr. קְרַב מַגָּע

Čas Krav mage u padobranskom centru u Izraelu, 1955.
Stil Hibridna
Zemlja porekla  Izrael
Osnivač(i) Imi Lihtenfeld
Poreklo stila Boks, aikido, rvanje, džudo, kapap

Krav Maga (hebr. קְרַב מַגָּע, [ˈkʁav maˈɡa] - kontaktna borba) je izraelska borilačka vještina uvelike prihvaćena u vojsci, policiji i sličnim granama kao obrana od golorukih pa i naoružanih napadača. Pokazala se kao izvrsna na terenu, a ime je dobila od svog osnivača Imricha Lichtenfelda.

Osnovni principi

[uredi | uredi kod]
Demonstracija Krav Mage

Praktična metoda borbe koja obučava kako izbjeći, spriječiti i razriješiti bilo koju vrstu nasilja i napada. Krav Maga obučava samoobranu, borilačke i borbene vještine, kao i vještine zaštite drugih, a sve to na jedinstven i jednostavan način učenja. Ipak, osnovna filozofija treninga i obuke je situacija 'on ili ja' u okruženju gdje bi poraz bio smrtonosan.

Krav Maga poučava pojedinca da ako je moguće, izbjegne konfrontaciju i borbu i da samo onesposobi napadača. Koristi se samo u samoodbrani i primarne mete napada su najizloženiji dijelovi napadačevog tijela, a to su oči, grlo, nos, rebra, stomak, koljena i sl. Pored toga, Krav Maga podučava pojedinca da identificira i neutralizira neku potencijalnu prijetnju prije nego što se napad desi, kako bi unaprijed spriječio isti.

Historija i razvoj

[uredi | uredi kod]
Imi Lichtenfeld, Ami Niv i Eli Avikzar.

Krav maga je razvijena iz uličnog i vojnog iskustva, metodu je osnovao Imi Imi Lihtenfeld, rođen u Budimpešti i odrastao u Slovačkoj, gdje je trenirao rvanje, boks i druge sportove. Imi Lihtenfeld je sredinom i krajem 1930-ih godina bio primoran da svoje znanje koristi u odbrani jevrejskih četvrti od fašističkih grupa u Bratislavi. Početkom 1940. je odselio iz Europe i uputio se u ondašnju Palestinu. Po svojoj imigraciji u Izrael, kao bivši pripadnik britanske vojske započeo je sa obučavanjem u borbi prsa u prsa, jevrejski pokret otpora i gerilske organizacije (Hagana i Palmah) iz kojih će kasnije nastati Izraelska vojska (IDF). Razvija tehnike koje će kasnije biti poznate kao Krav maga. Krav maga je zasnovan na tehnikama koje su primjenjivale Britanske komandoske jedinice, a koje je Lihtenfeld dalje razvijao.

Poslije uspostave Države Izrael 1948. Lihtenfeld postaje glavni instruktor borbenih vještina u izraelskoj vojsci (IDF). Na tom mjestu ostao je gotovo dvadeset godina. Kasnije, nakon odsluženja aktivne vojne službe, prilagodio je vojnu Krav Magu kako za pripadnike policije, tako i za civile.

Oblikuje metodu koja odgovara svima – muškarcima i ženama, starima i mladima. Sustav pogodan za svakoga tko treba metodu da zaštiti vlastiti život, ili da preživi napad sa minimalnim ozljedama, bez obzira na pozadinu napada – kriminalnu, nacionalnu ili drugu. Kako bi proširio svoju metodu, otvara dvije škole, jednu u Tel Avivu i drugu u Netaniji. Putuje i trenira po cijelom svijetu i Izraelu. Osobno nadzire i kontrolira tijek treninga. Na kraju, Imi, učitelj, borac i nadasve veliki čovjek, umire 9. januara 1998. godine, a pored njega je bio njegov najbolji učenik i nasljednik Eyal Yanilov.

Pojasevi Krav mage
Beli
Žuti
Narandžasti
Zeleni
Plavi
Smeđi
Crni

Razvoj i modifikacija Krav Mage u moderno doba se nastavlja pod rukovodstvom Ejala Janilova, najbližeg Imijevog asistenta koji vodi Međunarodnu Krav Maga federaciju. KMG su priznale i podržale Izraelske Obrambene snage (IDF) i Sibata, a Krav Magu upotrebljavaju vojne snage, policijski odredi i tajne službe (CIA i FBI) iz cijeloga svijeta.

Glavni Krav maga instruktor u Srbiji je Jovan Manojlović, direktor i glavni instruktor srpskog KMG-a, instruktor Civilne, Vojne, Air Maršal i Policijske Krav Mage.

Literatura

[uredi | uredi kod]

Spoljašnje veze

[uredi | uredi kod]
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Krav maga
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Get ready for Wikiwand 2.0 🎉! the new version arrives on September 1st! Don't want to wait?