For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Dezerterstvo.

Dezerterstvo

Izvor: Wikipedija

Dezerterstvo (latinski: desertio, engleski: Absence without Leave ili AWOL, njemački: Fahnenflucht) je naziv za čin kojim pripadnik oružanih snaga, odnosno neke vojne ili paravojne formacije samovoljno napušta svoju dužnost odnosno položaj, najčešće u namjeri da se nikada u nju ne vrati. Taj čin u pravilu predstavlja jedan od najtežih prekršaja vojne discipline koja mnoge države, ovisno o okolnostima, u svojim zakonodavstvima tretiraju kao kazneno djelo koje se u pojedinim ekstremnim slučajevima može izreći smrtna kazna.

Dezerterstvo je fenomen koji se može zapaziti u samim počecima vojne historije, odnosno u Starom vijeku kada se prve odredbe o kažnjavanju dezertera mogu zapaziti u Hamurabijevom zakoniku. Dezerterstvo je tada prvenstveno bila posljedica loše logistike, odnosno nevoljkosti vojnika da prate komandante na pohodima u daleke, nepoznate krajeve gdje im je prijetila smrt od gladi ili zaraznih bolesti. U to doba se također može zapaziti da je dezerterstvo bilo manje izraženo u malim milicijskim vojskama gradova-država gdje je vojna služba bila vezana uz politički status nego u najamničkim vojskama koje nisu osjećale nikakvu odanost prema svojim poslodavcima. U nastojanju da se suzbije dezerterstvo se najviše istakla rimska vojska, a to se u vrijeme građanskih ratova odražavalo kroz posebnu formu dezerterstva, u kojoj nisu dezertirali pojedinci nego cijele jedinice koje bi pri tome sačuvali svoju unutrašnju hijerarhiju i disciplinu.

Slabljenje Rimskog Carstva i sve masovnije uvođenje barbara u rimsku vojnu službu je dovelo do masovnih dezertiranja koja će bitno doprinijeti padu Carstva i stvaranju feudalnih država na njegovim teritorijama u srednjem vijeku. Iako je feudalni sistem prije svega trebao omogućiti popunu vojski ljudstvom, on to obično nije bio u stanju jer je centralnoj vlasti u to doba obično nedostajalo autoriteta i mogućnosti da svoje vazale tjera na ispunjavanje svojih obaveza. Zbog toga su feudalne vojske u pravilu bile male, da bi se tek razvojem robno-novčane privrede počele puniti najamnicima od kojih će se s vremenom razviti profesionalne stajaće vojske u Novom vijeku.

Period od 15. do 18. vijeka karakteriziraju napori mnogih vojski da uvedu što čvršću disciplinu i suzbiju dezerterstvo. U tome je možda najviše otišla Pruska kod Friedrichom Velikim koji je svojim generalima zabranjivao da vode operacije ili dižu logore u šumama ili naseljenim mjestima, odnosno da marširaju noću - sve u nastojanju da se potencijalnim dezerterima da što manje prilike za bijeg.

Period od vremena francuske revolucije, pak, uvodi ideologiju kao jedan od motiva za dezerterstvo, a što posebno dolazi do izražaja kada se uvođenjem vojne obaveze stvaraju velike nacionalne vojske vjerski, nacionalno i klasno heterogenog sastava. Mnogi dezerteri napuštaju vojnu službu kako ne bi bili u prilici ratovati protiv vlastite društvene grupe, a javlja se i dezerterstvo motivirano pacifizmom, odnosno načelnim odbijanjem sudjelovanja u ratu uopće. Neke od država su, nastojeći izbjeći negativne propagandne posljedice tog fenomena, s vremenom razvile institut prigovora savjesti, odnosno omogućile vojnu službu koja ne sadrži nošenje oružja ili zahtijeva njegovu upotrebu.

V. također

[uredi | uredi kod]

Eksterni linkovi

[uredi | uredi kod]
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
Dezerterstvo
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Get ready for Wikiwand 2.0 🎉! the new version arrives on September 1st! Don't want to wait?