For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Finala Cupei României 2011.

2012

Finala Cupei României 2011 a avut loc la data de 25 mai 2011, pe Stadionul Silviu Ploeșteanu din Brașov.[1] Această finală a fost a 11-a disputată de Steaua și Dinamo, ultima finală disputată între cele două fiind finala Cupei României din 1990, când gruparea alb-roșie s-a impus, cu scorul de 6-4.[2]. Câștigătoarea Cupei, Steaua București va întâlni Oțelul Galați în Supercupa României 2011, joc ce va avea loc pe 17 sau 18 iulie 2011.[3]

Trofeul a fost câștigat de Steaua București care a învins pe Dinamo cu scorul de 2-1. Golurile au fost marcate de Dică (min 24'), Torje (min 33') ambele din lovitură liberă iar Ștefan Bărboianu a marcat un autogol în min '50. Jucătorul meciului a fost declarat Nicolae Dică.[4] Trofeul a fost înmânat de către fostul mare antrenor al Stelei, Emerich Jenei.[5]

Ultima finală a Cupei României disputată la Brașov le-a avut ca adversare tot pe echipele bucureștene Steaua și Dinamo, în 1989 echipa roș-albastră s-a impus cu scorul de 1 la 0 printr-un gol marcat de Gheorghe Hagi, cu un șut de la aproximativ 30 de metri, în minutul 67. Pentru Dinamo este prima prezența în finală după o pauză de 6 ani, iar pentru Steaua după o pauză de 12 ani.[6][7]

Biletele pentru finală au costat 35 de lei și au fost distribuite astfel:

• 30% pentru suporterii echipei Dinamo, aceste bilete sunt de culoarea roșie și sunt pentru sectoarele J-N ale stadionului;
  • 30% pentru fanii echipei Steaua, aceste bilete sunt de culoarea albastră și sunt pentru sectoarele A-G;
  • 20% pentru spectatorii neutri, aceste bilete sunt de culoarea galbenă și sunt pentru sectoarele U-Z;
  • iar restul de 20% pentru sponsorii și partenerii FRFși pentru presă.

Cluburile finaliste au primit biletele alocate lor la data de 19 mai 2011, ulterior acestea s-au ocupat de distribuirea tichetelor către proprii suporteri. Biletele pentru publicul neutru au fost puse în vânzare pe 20 mai 2011 la casele de bilete ale Stadionului Silviu Ploieșteanu.[1]

Drumul către finală

[modificare | modificare sursă]
Pentru mai multe detalii despre acest subiect, vedeți Cupa României 2010-2011.
Dinamo București Runda Steaua București
Adversar Rezultate Adversar Rezultate
Ceahlăul Piatra Neamț 0 - 2 Șaisprezecimi Gaz Metan CFR 0 - 1
FC Olt Slatina 1 - 3 Optimi Sportul Studențesc 1 - 1 (1 - 3 d.p.)
Universitatea Craiova 1 - 1 (1 - 3 d.p.) Sferturi Rapid București 0 - 1
Gloria Bistrița 0 - 2 deplasare; 5 - 1 acasă Semifinale FC Brașov 0 - 0 acasă  ; 1 - 1 deplasare
Dinamo București1 - 2 Steaua București
Torje A marcat în minutul 33 33' Cronică Dică A marcat în minutul 24 24'
Bărboianu A marcat în minutul 51 51' (aut.)
M 22 România Gabriel Torje Cartonaș galben după 68 minute 68'
M 6 România Andrei Mărgăritescu Cartonaș galben după 78 minute 78' Schimbat în minutul 87 87'
M 9 România George Țucudean Intrat în minutul 87 87'
M 20 Albania Elis Bakaj Cartonaș galben după 90+1 minute 90+1' Intrat în minutul 72 72'
M 16 România Bănel Nicoliță Cartonaș galben după 90+4 minute 90+4'
M 10 România Cristian Tănase Cartonaș galben după 89 minute 89' Schimbat în minutul 89 89'
M 5 Argentina Pablo Brandán
M 24 România Romeo Surdu
A 20 România Nicolae Dică Schimbat în minutul 62 62'
A 17 România Marius Bilașco Cartonaș galben după 75 minute 75' Schimbat în minutul 75 75'
Rezerve:
P 1 România Răzvan Stanca
F 4 Bulgaria Valentin Iliev Intrat în minutul 89 89'
M 7 România János Székely Cartonaș galben după 85 minute 85' Intrat în minutul 75 75'
M 8 România Mihai Răduț
M 26 România Eric Bicfalvi Intrat în minutul 62 62'
A 11 România Marius Onofraș
A 99 Brazilia Maicon
Antrenor:
România Cătălin Necula și România Gabriel Caramarin (interimari)

Reguli

• 90 minute
  • 30 minute de prelungire (două reprize de 15 minute)