Sezon 2024/2025 jest dla Motoru Lublin 10. sezonem w ekstraklasie.

Przebieg sezonu

[edytuj | edytuj kod]

Letni okres przygotowawczy

W przerwie letniej z klubu odeszli Piotr Kusiński, Michał Żebrakowski, Przemysław Szarek, Dawid Kasprzyk, Damian Sędzikowski oraz Kamil Wojtkowski[1][2][3][4][5]. Powrót do treningów zaplanowano na 17 czerwca[6]. Pierwszym piłkarzem, który dołączył do Motoru został słowacki obrońca Marek Bartoš (poprz. FK Železiarne Podbrezová)[7]. Z Benevento Calcio na rok wypożyczony został Krzysztof Kubica[8]. 9 lipca dwuletni kontrakt z klubem podpisał chorwacki bramkarz Ivan Brkić (poprz. Neftçi PFK)[9]. Ponadto do zespołu dołączyli napastnik Kaan Caliskaner, który w sezonie 2023/2024 występował w barwach mistrza Polski – Jagiellonii Białystok[10] oraz senegalski pomocnik Christopher Simon (poprz. Génération Foot)[11].

Przed rozpoczęciem meczu Motor – Korona Kielce

W pierwszym po 32 latach meczu na najwyższym poziomie rozgrywkowym Motor mierzył się z Rakowem Częstochowa. W 17. minucie lubelski zespół mógł objąć prowadzenie, jednak Michał Król po otrzymaniu podania od Piotra Ceglarza uderzył z bliskiej odległości wprost w bramkarza Rakowa Kacpra Trelowskiego. W 32. minucie goście objęli prowadzenie po bramce Ante Crnaca, a w 88. minucie ten sam zawodnik zanotował asystę przy golu Dawida Drachala[16]. W drugiej kolejce doszło do pojedynku dwóch beniaminków. W Gdańsku na stadionie Lechii Motor odniósł pierwsze w sezonie 2024/2025 zwycięstwo, przerywając tym samym serię gospodarzy, 16 meczów bez porażki na własnym obiekcie. Bramki dla Motoru zdobyli Samuel Mráz oraz Piotr Ceglarz[17]. 1 sierpnia do drużyny dołączył hiszpański pomocnik Sergi Samper[18].

W trzeciej kolejce Motor podejmował Koronę Kielce, która przystąpiła do tego spotkania z zerowym dorobkiem punktowym. Przed tym spotkaniem z funkcji trenera Korony zrezygnował Kamil Kuzera, a zespół poprowadził jego dotychczasowy asystent Mariusz Arczewski. Wynik meczu otworzyli tuż przed przerwą goście za sprawą Adriána Dalmau, a bramkę wyrównującą zdobył Piotr Ceglarz z rzutu karnego w 83. minucie. W drugiej połowie prowadzący to spotkanie arbiter nie uznał dwóch bramek dla Motoru z powodu faulu na bramkarzu i pozycji spalonej[19][20]. Kolejne dwa mecze Motoru, GKS-em Katowice i Puszczą Niepołomice, zakończyły się bezbramkowym remisem[21][22]. W Katowicach w końcowych fragmentach pierwszej połowy do bramki GKS-u strzałem z około szesnastu metrów trafił Mbaye Jacques Ndiaye, jednak po kilkuminutowej interwencji VAR, sędziowie zdecydowali, iż Senegalczyk po otrzymaniu podania znajdował się na pozycji spalonej[21].

W siódmej kolejce Motor rozegrał wyjazdowy mecz z Legią Warszawa. W 9. minucie prowadzenie lubelskiej drużynie dał Sebastian Rudol strzałem głową po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Bartosza Wolskiego. W 24. minucie wynik mógł podwyższyć Samuel Mráz, jednak piłka po jego strzale odbiła się od słupka. Ostatecznie zwyciężył stołeczny zespół 5:2[23]. Tydzień później ze względu na przerwę reprezentacyjną i pauzę w rozgrywkach ligowych Motor rozegrał sparing z beniaminkiem I ligi Pogonią Siedlce, którą pokonał 2:0, a do siatki trafiali Mbaye Jacques Ndiaye i Kaan Caliskaner[24]. W piątek, 13 września, na Arenie Lublin doszło do pojedynku Motoru z Górnikiem Zabrze. Motor odniósł pierwsze od 32 lat zwycięstwo na własnym stadionie na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył Christopher Simon w 49. minucie po podaniu Filipa Wójcika[25].

Mecze ligowe w sezonie 2024/2025

M:P
Strzelcy Widzów Źródło TV
RUNDA JESIENNA
21 lipca 2024 Raków Częstochowa D Arena Lublin 0:2 14 158 [26]
26 lipca 2024 Lechia Gdańsk W Stadion Lechii 2:0 Mráz Gol 71', Ceglarz Gol 74' 14 223 [27]
4 sierpnia 2024 Korona Kielce D Arena Lublin 1:1 Ceglarz Gol 83' (k) 14 562 [19]
Jagiellonia Białystok D Arena Lublin Przełożony na wniosek gości. [b][28]
16 sierpnia 2024 GKS Katowice W Stadion GKS-u 0:0 6684 [29]
24 sierpnia 2024 Puszcza Niepołomice D Arena Lublin 0:0 10 993 [30]
1 września 2024 Legia Warszawa W Stadion Legii 2:5 Rudol Gol 9', Ndiaye Gol 90' [31]

2 października 2024[c] I Unia Skierniewice W Skierniewice
Numer Zawodnik Data ur. Występy Bramki Występy Bramki Występy Bramki Poprzedni klub

1. Grano 4 x 30 minut.
  2. Mecz pierwotnie miał zostać rozegrany 10 sierpnia 2024, jednak został przełożony ze względu na udział Jagiellonii w eliminacjach Ligi Mistrzów.
  3. W pierwotnym terminie 25 września 2024. Przełożony ze względu na rozgrywany w tym terminie zaległy mecz ekstraklasy Motor – Jagiellonia.

Przypisy

1. Piotr Kusiński rozstaje się z Motorem Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  2. Michał Żebrakowski odchodzi z Motoru Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  3. Przemysław Szarek żegna się z Motorem Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  4. Dawid Kasprzyk i Damian Sędzikowski odchodzą z Motoru. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  5. Kamil Wojtkowski żegna się z Motorem Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  6. Plan przygotowań Motoru do sezonu 2024/2025. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-08]. (pol.).
  7. Marek Bartoš nowym piłkarzem Motoru. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-29]. (pol.).
  8. Krzysztof Kubica dołącza do Motoru Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-04]. (pol.).
  9. Ivan Brkić nowym bramkarzem Motoru. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-10]. (pol.).
  10. Kaan Caliskaner nowym zawodnikiem Motoru. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-18]. (pol.).
  11. Christopher Simon podpisał kontrakt z Motorem Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-18]. (pol.).
  12. Remis w sparingu z Koroną Kielce. motorlublin.eu. [dostęp 2024-06-23]. (pol.).
  13. 120 minut gry, trzy gole, Motor Lublin wygrał z Widzewem Łódź w drugim letnim sparingu. dziennikwschodni.pl. [dostęp 2024-06-23]. (pol.).
  14. a b Kolejne dwa sparingi za nami. dziennikwschodni.pl. [dostęp 2024-07-07]. (pol.).
  15. Remis w ostatnim sparingu przed startem sezonu. motorlublin.eu. [dostęp 2024-01-13]. (pol.).
  16. Lubelski beniaminek walczył, lecz na Raków to nie wystarczyło. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-08-03]. (pol.).
  17. Mateusz Stolarski: „Motor pokazał, że jest drużyną dojrzałą, gotową na Ekstraklasę”. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-08-03]. (pol.).
  18. Sergi Samper nowym piłkarzem Motoru Lublin. motorlublin.eu. [dostęp 2024-08-03]. (pol.).
  19. a b Dwie bramki i podział punktów na Arenie. Motor zremisował z Koroną. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-08-05]. (pol.).
  20. Dwa nieuznane gole i tylko jeden punkt Motoru Lublin w meczu z Koroną Kielce. dziennikwschodni.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  21. a b Bez bramek, ale i bez nudy. Motor zremisował na wyjeździe z GieKSą. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  22. Motor Lublin bezbramkowo zremisował na Arenie Lublin z Puszczą Niepołomice. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  23. Blisko 2 tys. kibiców piłkarskiego Motoru Lublin na stadionie Legii Warszawa. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  24. Dobra gra i zasłużona wygrana. Motor testował obrońcę. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  25. Na domową wygraną w PKO BP Ekstraklasie czekali 32 lata. Motor zasłużenie pokonał u siebie Górnika Zabrze. kurierlubelski.pl. [dostęp 2024-09-15]. (pol.).
  27. Gra Lechii Gdańsk równie słaba jak murawa na Polsacie Plus Arenie. Motor Lublin był przeciętny, a wywiózł trzy punkty. dziennikbaltycki.pl. [dostęp 2024-07-27]. (pol.).
  28. Mecz z Jagiellonią przełożony. motorlublin.eu. [dostęp 2024-08-23]. (pol.).
  29. Kibice GKS Katowice znów nie zobaczyli zwycięstwa. Zespół Rafała Góraka zremisował z Motorem Lublin. dziennikzachodni.pl. [dostęp 2024-08-17]. (pol.).
  30. Bez bramek w meczu z Puszczą. motorlublin.eu. [dostęp 2024-08-25]. (pol.).
  31. Bolesna porażka w Warszawie. motorlublin.eu. [dostęp 2024-09-05]. (pol.).
  32. Pokonujemy Górnik Zabrze 1:0. motorlublin.eu. [dostęp 2024-09-14]. (pol.).
  33. Sztab szkoleniowy Motoru na sezon 2024/2025. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-27]. (pol.).
  34. Wzmocnienia w pionie sportowym i administracyjnym. motorlublin.eu. [dostęp 2024-07-27]. (pol.).