Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów 1994
Igrzyska Wspólnoty Narodów 1994 Victoria | |||
| |||
Miejsce | |||
---|---|---|---|
Data |
21–28 sierpnia 1994 | ||
Liczba konkurencji |
42 | ||
Liczba zawodników |
732 |
Lekkoatletyka na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w 1994 – zawody lekkoatletyczne, które były rozgrywane na Centennial Stadium w Victorii w Kanadzie.
Rozegrano 23 konkurencje męskie i 19 kobiecych, a także 2 dla niepełnosprawnych lekkoatletów (nie ujęte w poniższym wykazie).
Początkowo srebrny medal w biegu na 100 metrów mężczyzn został zdobyty przez Horace’a Dove-Edwina ze Sierra Leone, który jednak dwa dni później został go pozbawiony ze względu na wykrycie w jego organizmie niedozwolonej substancji – sterydu anabolicznego stanozololu[1].
Rezultaty
[edytuj | edytuj kod]Mężczyźni
[edytuj | edytuj kod]Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Linford Christie | 9,91 | Michael Green[a] | 10,05 | Frankie Fredericks | 10,06 |
Bieg na 200 m | Frankie Fredericks | 19,97 | John Regis | 20,25 | Daniel Effiong | 20,40 |
Bieg na 400 m | Charles Gitonga | 45,00 | Du’aine Ladejo | 45,11 | Sunday Bada | 45,45 |
Bieg na 800 m | Patrick Konchellah | 1:45,18 | Hezekiél Sepeng | 1:45,76 | Savieri Ngidhi | 1:46,06 |
Bieg na 1500 m | Reuben Chesang | 3:36,70 | Kevin Sullivan | 3:36,78 | John Mayock | 3:37,22 |
Bieg na 5000 m | Robert Denmark | 13:23,00 | Philemon Hanneck | 13:23,20 | John Nuttall | 13:23,54 |
Bieg na 10 000 m | Lameck Aguta | 28:38,22 | Tendai Chimusasa | 28:47,27 | Fackson Nkandu | 28:51,72 |
Maraton | Steve Moneghetti | 2:11:49 | Sean Quilty | 2:14:57 | Mark Hudspith | 2:15:11 |
Bieg na 110 m przez płotki | Colin Jackson | 13,08 | Tony Jarrett | 13,22 | Paul Gray | 13,54 |
Bieg na 400 m przez płotki | Samuel Matete | 48,67 | Gideon Biwott | 49,53 | Barnabas Kinyor | 50,24 |
Bieg na 3000 m z przeszkodami | Johnstone Kipkoech | 8:14,82 | Gideon Chirchir | 8:15,25 | Graeme Fell | 8:23,28 |
Sztafeta 4 × 100 m | Kanada Donovan Bailey Glenroy Gilbert Carlton Chambers Bruny Surin |
38,39 | Australia Shane Naylor Tim Jackson Paul Henderson Damien Marsh Kyle Vander-Kuyp[b] |
38,88 | Anglia Jason John Toby Box Philip Goedluck Terry Williams Mark Smith[b] |
39,39 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia David McKenzie Peter Crampton Adrian Patrick Du’aine Ladejo Alex Fugallo[b] Mark Smith[b] |
3:02,14 | Jamajka Orville Taylor Dennis Blake Linval Laird Garth Robinson Roxbert Martin[b] |
3:02,32 | Trynidad i Tobago Patrick Delice Neil de Silva Hayden Stephen Ian Morris |
3:02,78 |
Chód na 30 km | Nicholas A’Hern | 2:07:53 | Tim Berrett | 2:08:22 | Scott Nelson | 2:09:10 |
Skok wzwyż | Tim Forsyth | 2,32 | Steve Smith | 2,32 | Geoff Parsons | 2,31 |
Skok o tyczce | Neil Winter | 5,40 | Curtis Heywood | 5,30 | James Miller | 5,30 |
Skok w dal | Obinna Eregbu | 8,05w | David Culbert | 8,00 | Ian James | 7,93w |
Trójskok | Julian Golley | 17,03 | Jonathan Edwards | 17,00 | Brian Wellman | 17,00 |
Pchnięcie kulą | Matt Simson | 19,49 | Courtney Ireland | 19,38 | Chima Ugwu | 19,26 |
Rzut dyskiem | Werner Reiterer | 62,76 | Adewale Olukoju | 62,46 | Robert Weir | 60,86 |
Rzut młotem | Sean Carlin | 73,48 | Paul Head | 70,18 | Peter Vivian | 69,80 |
Rzut oszczepem | Steve Backley | 82,74 | Mick Hill | 81,84 | Gavin Lovegrove | 80,42 |
Dziesięciobój | Mike Smith | 8326 pkt | Peter Winter | 8074 pkt | Simon Shirley | 7980 pkt |
Kobiety
[edytuj | edytuj kod]Konkurencja: | 1. miejsce | Rezultat | 2. miejsce | Rezultat | 3. miejsce | Rezultat |
Bieg na 100 m | Mary Onyali | 11,06 | Christy Opara-Thompson | 11,22 | Paula Thomas | 11,23 |
Bieg na 200 m | Cathy Freeman | 22,25 | Mary Onyali | 22,35 | Melinda Gainsford | 22,68 |
Bieg na 400 m | Cathy Freeman | 50,38 | Fatima Yusuf | 50,53 | Sandie Richards | 50,69 |
Bieg na 800 m | Inez Turner | 2:01,74 | Charmaine Crooks | 2:02,35 | Gladys Wamuyu | 2:03,12 |
Bieg na 1500 m | Kelly Holmes | 4:08,86 | Paula Schnurr | 4:09,65 | Gwen Griffiths | 4:10,16 |
Bieg na 3000 m | Angela Chalmers | 8:32,17 | Robyn Meagher | 8:45,59 | Alison Wyeth | 8:47,98 |
Bieg na 10 000 m | Yvonne Murray | 31:56,97 | Elana Meyer | 32:06,02 | Jane Omoro | 32:13,01 |
Maraton | Carole Rouillard | 2:30:41 | Lizanne Bussières | 2:31:07 | Yvonne Danson | 2:32:24 |
Bieg na 100 m przez płotki | Michelle Freeman | 13,12 | Jacqui Agyepong | 13,14 | Sam Farquharson | 13,38 |
Bieg na 400 m przez płotki | Sally Gunnell | 54,51 | Deon Hemmings | 55,11 | Debbie-Ann Parris | 56,25 |
Sztafeta 4 × 100 m | Nigeria Faith Idehen Mary Tombiri Christy Opara-Thompson Mary Onyali |
42,99 | Australia Monique Miers Cathy Freeman Melinda Gainsford Kathy Sambell |
43,43 | Anglia Stephi Douglas Geraldine McLeod Simmone Jacobs Paula Thomas |
43,46 |
Sztafeta 4 × 400 m | Anglia Phylis Smith Tracy Goddard Linda Staines Sally Gunnell |
3:27,06 | Jamajka Revoli Campbell Deon Hemmings Inez Turner Sandie Richards |
3:28,63 | Kanada Alanna Yakiwchuck Stacey Bowen Donalda Duprey Charmaine Crooks |
3:33,52 |
Chód na 10 km | Kerry Saxby-Junna | 44:25 | Anne Manning | 44:37 | Janice McCaffrey | 44:54 |
Skok wzwyż | Alison Inverarity | 1,94 | Charmaine Weavers | 1,94 | Debbie Marti | 1,91 |
Skok w dal | Nicole Boegman | 6,82 | Yinka Idowu | 6,73 | Christy Opara-Thompson | 6,72w |
Pchnięcie kulą | Judy Oakes | 18,16 | Myrtle Augee | 17,64 | Lisa-Marie Vizaniari | 16,61 |
Rzut dyskiem | Daniela Costian | 63,72 | Beatrice Faumuina | 57,12 | Lizette Etsebeth | 55,74 |
Rzut oszczepem | Louise McPaul | 63,76 | Kirsten Hellier | 60,40 | Sharon Gibson | 58,20 |
Siedmiobój | Denise Lewis | 6325 pkt | Jane Flemming | 6317 pkt | Catherine Bond-Mills | 6193 pkt |
Tabela medalowa
[edytuj | edytuj kod]Poz. | Państwo | Łącznie | |||
---|---|---|---|---|---|
1. | Australia | 12 | 6 | 5 | 23 |
2. | Anglia | 11 | 14 | 13 | 38 |
3. | Kanada | 6 | 6 | 5 | 17 |
4. | Kenia | 5 | 2 | 3 | 10 |
5. | Nigeria | 3 | 4 | 4 | 11 |
6. | Jamajka | 2 | 4 | 2 | 8 |
7. | Walia | 2 | 0 | 1 | 3 |
8. | Namibia | 1 | 0 | 1 | 2 |
Szkocja | 1 | 0 | 1 | 2 | |
Zambia | 1 | 0 | 1 | 2 | |
11. | Nowa Zelandia | 0 | 3 | 3 | 6 |
12. | Południowa Afryka | 0 | 3 | 2 | 5 |
13. | Zimbabwe | 0 | 2 | 1 | 3 |
14. | Bermudy | 0 | 0 | 1 | 1 |
Trynidad i Tobago | 0 | 0 | 1 | 1 |
Uwagi
[edytuj | edytuj kod]Przypisy
[edytuj | edytuj kod]Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Men) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-18] (ang.).
- Commonwealth Games Medallists – Athletics (Women) [online], GBRAthletics [dostęp 2020-09-18] (ang.).
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.