2018–  Chorwacja 35 (4)
W sumie: 106 (34)
  1. Aktualne na: 17 luty 2024. Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.
  2. Aktualne na: 12 grudnia 2023.

Josip Brekalo (ur. 23 czerwca 1998 w Zagrzebiu) – chorwacki piłkarz grający na pozycji napastnika w chorwackim klubie Dinamo Zagrzeb, do którego jest wypożyczony z ACF Florentina oraz w reprezentacji Chorwacji. Uczestnik Mistrzostw Europy w 2020 roku.

Kariera klubowa

[edytuj | edytuj kod]

Jest wychowankiem Dinama Zagrzeb. W jego zespołach juniorskich trenował do 2015 roku[1]. W rozgrywkach Prvej hrvatskiej nogometnej ligi zagrał po raz pierwszy 19 grudnia 2015 w wygranym 1:0 meczu z Interem Zaprešić[2]. Na początku 2016 roku został na stałe włączony do kadry pierwszego zespołu Dinama. W sezonie 2015/2016 wraz z drużyną zdobył mistrzostwo kraju[3]. 1 lipca 2016 odszedł za 10 milionów euro do niemieckiego VfL Wolfsburg[1]. W Bundeslidze zadebiutował 10 września 2016 w zremisowanym 0:0 meczu z 1. FC Köln[2]. Do gry wszedł w 79. minucie, zastępując Daniela Didaviego[4]. Od 31 stycznia 2016 do 31 grudnia 2017 przebywał na wypożyczeniu VfB Stuttgart. 31 sierpnia 2021 został wypożyczony do włoskiego Torino FC[1]. W Serie A zagrał po raz pierwszy 17 września 2021 w wygranym 1:0 meczu z US Sassuolo Calcio[2].

28 stycznia przeniósł się za kwotę 1,7 mln euro do włoskiej ACF Florentiny[5].

Kariera reprezentacyjna

W reprezentacji Chorwacji zadebiutował 15 listopada 2018 w wygranym 3:2 meczu z Hiszpanią[6]. Do gry wszedł w 74. minucie, zmieniając Ante Rebicia. W 93. minucie zaliczył asystę przy golu Tina Jedvaja[7].

Uczestniczył na Mistrzostwach Europy w 2020 roku gdzie, rozegrał na nich trzy mecze. Pierwsze spotkanie grupowe przegrane przeciwko reprezentacji Anglii (0:1), drugi zremisowany przeciwko reprezentacji Czech (1:1). W ostatnim meczu w fazie grupowej przeciwko reprezentacji Szkocji, nie wystąpił. Mecz zakończył się wynikiem 3:1 na korzyść Chorwatów, którzy dzięki temu wyszli z grupy[8][9].

W 1/8 finału zmierzyli się przeciwko reprezentacji Hiszpani na stadionie Parken. Brekalo wszedł w 74 minucie gry. Spotkanie po dogrywce zakończyło sie wynikiem 3:5 na konto Hiszpanów, a Chorwacja odpadłą z turnieju[10].

Przypisy

1. a b c Josip Brekalo, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–transfery) [dostęp 2021-09-23].
  2. a b c Josip Brekalo, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–debiuty) [dostęp 2021-09-23].
  3. Josip Brekalo, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–sukcesy) [dostęp 2021-09-23].
  4. VfL Wolfsburg - 1.FC Köln, 10 wrz 2016 - Bundesliga - Protokół meczowy, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2021-09-23].
  5. Brekalo joins Fiorentina [online], ACF Fiorentina [dostęp 2023-12-13].
  6. Josip Brekalo, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy–kadra) [dostęp 2021-09-23].
  7. Chorwacja - Hiszpania, 15 lis 2018 - Liga Narodów UEFA Dywizja A - Protokół meczowy, [w:] baza Transfermarkt (protokoły meczowe) [dostęp 2021-09-23].
  8. Josip Brekalo - numer, wiek, klub, mecze i gole (EURO 2020) [online], www.polsatsport.pl, 9 czerwca 2021 [dostęp 2023-12-13] (pol.).
  9. Wirtualna Polska Media, Euro 2020: Chorwacja z nożem na gardle stanęła na wysokości zadania, Szkocja poza turniejem [online], sportowefakty.wp.pl, 22 czerwca 2021 [dostęp 2023-12-13] (pol.).
  10. Euro 2020, 1/8 finału: Chorwacja – Hiszpania [SKRÓT]. Telewizja Polska S.A 2021-06-28. [dostęp 2023-12-13].