Australia under Sommer-OL 1964
Australia under De olympiske leker | ||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| ||||||||||||
Australia under Sommer-OL 1964 i Tokyo | ||||||||||||
Deltakere: | 243 utøvere i 19 idretter | |||||||||||
Flaggbærer | Ivan Lund | |||||||||||
Medaljer: Rang: 8 |
Gull 6 |
Sølv 2 |
Bronse 10 |
Totalt 18 |
||||||||
Olympisk historie (oversikt) | ||||||||||||
Sommerleker | ||||||||||||
1896 · 1900 · 1904 · 1908* · 1912* · 1920 · 1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1996 · 2000 · 2004 · 2008 · 2012 · 2016 · 2020 · 2024 * = sammen med New Zealand som Australasia |
||||||||||||
Vinterleker | ||||||||||||
1924 · 1928 · 1932 · 1936 · 1948 · 1952 · 1956 · 1960 · 1964 · 1968 · 1972 · 1976 · 1980 · 1984 · 1988 · 1992 · 1994 · 1998 · 2002 · 2006 · 2010 · 2014 · 2018 · 2022 | ||||||||||||
Andre relaterte deltakelser | ||||||||||||
Australasia (1908–1912) |
Australia under Sommer-OL 1964. 243 sportsutøvere fra Australia, 203 menn og 40 kvinner, deltok i 19 grener under Sommer-OL 1964 i Tokyo. Australia ble åttende beste nasjon med seks gull-, to sølv- og ti bronsemedaljer. Ivan Lund var flaggbærer under åpningsseremonien.
Medaljer
[rediger | rediger kilde]1964 Tokyo | Gull | Sølv | Bronse | Total |
---|---|---|---|---|
Australia | 6 | 2 | 10 | 18 |
Medaljevinnerne
[rediger | rediger kilde]Australia under sommer-OL 1964 i Tokyo | ||||
---|---|---|---|---|
Medaljer | Utøver | Sport | Øvelse | Resultat |
Kevin Berry | Svømming | 200 m butterfly, menn | 2.06,6 (WR) | |
Betty Cuthbert | Friidrett | 400 meter, damer | 52,0 (WR) | |
Dawn Fraser | Svømming | 100 meter fri, damer | 59,5 (OR) | |
Ian O'Brien | Svømming | 200 m bryst, menn | 2.27,8 (WR) | |
Robert Windle | Svømming | 1500 meter fri, menn | 17.01,7 (OR) | |
William Northman Peter O'Donnell James Sargeant |
Seiling | 5½-meterklassen | 5 981 poeng | |
Michelle Brown | Friidrett | Høydehopp, damer | 1,80 meter | |
Lynette Bell Dawn Fraser Janice Murphy Robyn Thorn |
Svømming | 4 x 100 m fri, damer | 4.06,9 | |
Marilyn Black | Friidrett | 200 meter, damer | 23,1 | |
Theodore Boronovskis | Judo | Åpen klasse, menn | ||
Ron Clarke | Friidrett | 10000 meter, menn | 28.25,8 | |
Pamela Kilborn | Friidrett | 80 m hekk, damer | 10,8 | |
Judith Pollock | Friidrett | 400 meter, damer | 53,4 | |
Allan Wood | Svømming | 400 meter fri, menn | 4.15,1 | |
Allan Wood | Svømming | 1500 meter fri, menn | 17.07,7 | |
David Dickson Peter Doak John Ryan Robert Windle |
Svømming | 4 x 100 m fri, menn | 3.39,1 | |
David Dickson Kevin Berry Ian O'Brien Peter Reynolds |
Svømming | 4 x 100 m medley, menn | 4.04,2 | |
Mervyn Crossman Paul Dearing Raymond Evans Brian Glencross Robin Hodder John McBryde Donald McWatters Patrick Nilan Eric Pearce Julian Pearce Desmond Piper Donald Smart Anthony Waters Graham Wood |
Landhockey | Landhockey, menn | Semifinale: 1 - 3 Bronsefinale: 3 - 2 |
Kilder
[rediger | rediger kilde]- Resultater og profilside Arkivert 13. november 2009 hos Wayback Machine. på sports-reference.com
Nasjoner under Sommer-OL 1964 i Tokyo | |
---|---|
Afrika | |
Amerika | |
Asia | |
Europa | |
Oseania |
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.