Atlétika a 2004. évi nyári olimpiai játékokon
Atlétika a XXVIII. nyári olimpián | ||||||||||||||||
Adatok | ||||||||||||||||
Helyszín | Szpirídon Lúisz Olimpiai Stadion, Athén | |||||||||||||||
Dátum | augusztus 18–29. | |||||||||||||||
Résztvevők | 1995 (1079 férfi, 916 nő) résztvevő 196 nemzetből | |||||||||||||||
Versenyszámok | ||||||||||||||||
| ||||||||||||||||
Magyar szereplés | ||||||||||||||||
Magyar résztvevők | 35 (20 férfi, 15 nő) fő | |||||||||||||||
| ||||||||||||||||
|
Atlétika a 2004. évi nyári olimpiai játékokon | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Futószámok | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Gyaloglószámok | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Pályaversenyek | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Kombinált számok | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
A 2004. évi nyári olimpiai játékokon az atlétika versenyszámait a Szpirídon Lúisz Olimpiai Stadionban rendezték meg augusztus 18. és 29. között. Kivételt képez a maratonfutás, amelyet Marathónból az 1896. évi nyári olimpiai játékok központi stadionjába, a Kallimarmaro Stadionba futottak; a gyaloglóversenyek, amelyek Athén utcáin zajlottak, és a súlylökés, amelyet az ókori Olümpia stadionjában rendeztek meg. Összességében 46 számban avattak győzteseket, melyek közül 24 férfi és 22 női versenyszám volt.
Az amerikai Crystal Coxot 2012-ben doppingolás miatt megfosztották a női 4 × 400 méteres váltóban szerzett aranyérmétől.[1]
Éremtáblázat
[szerkesztés](A táblázatokban a rendező nemzet és a magyar csapat sportolói eltérő háttérszínnel, az egyes számoszlopok legmagasabb értéke vagy értékei vastagítással kiemelve.)
A 2004. évi nyári olimpiai játékok éremtáblázata atlétikában | |||||
---|---|---|---|---|---|
Ország | Arany | Ezüst | Bronz | Összesen | |
1. | Egyesült Államok (USA) | 9 | 11 | 5 | 25 |
2. | Oroszország (RUS) | 6 | 7 | 7 | 20 |
3. | Nagy-Britannia (GBR) | 3 | 0 | 1 | 4 |
4. | Svédország (SWE) | 3 | 0 | 0 | 3 |
5. | Etiópia (ETH) | 2 | 3 | 2 | 7 |
6. | Görögország (GRE) | 2 | 2 | 1 | 5 |
7. | Jamaica (JAM) | 2 | 1 | 2 | 5 |
Kuba (CUB) | 2 | 1 | 2 | 5 | |
9. | Marokkó (MAR) | 2 | 1 | 0 | 3 |
10. | Olaszország (ITA) | 2 | 0 | 1 | 3 |
11. | Japán (JPN) | 2 | 0 | 0 | 2 |
Kína (CHN) | 2 | 0 | 0 | 2 | |
13. | Kenya (KEN) | 1 | 4 | 2 | 7 |
14. | Litvánia (LTU) | 1 | 1 | 0 | 2 |
15. | Csehország (CZE) | 1 | 0 | 2 | 3 |
16. | Bahama-szigetek (BAH) | 1 | 0 | 1 | 2 |
Lengyelország (POL) | 1 | 0 | 1 | 2 | |
18. | Dominikai Köztársaság (DOM) | 1 | 0 | 0 | 1 |
Fehéroroszország (BLR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Kamerun (CMR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
Norvégia (NOR) | 1 | 0 | 0 | 1 | |
22. | Románia (ROM) | 0 | 2 | 1 | 3 |
23. | Dél-afrikai Köztársaság (RSA) | 0 | 2 | 0 | 2 |
Németország (GER) | 0 | 2 | 0 | 2 | |
25. | Ausztrália (AUS) | 0 | 1 | 2 | 3 |
Spanyolország (ESP) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
Ukrajna (UKR) | 0 | 1 | 2 | 3 | |
28. | Dánia (DEN) | 0 | 1 | 1 | 2 |
Portugália (POR) | 0 | 1 | 1 | 2 | |
30. | Magyarország (HUN) | 0 | 1 | 0 | 1 |
Lettország (LAT) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Mexikó (MEX) | 0 | 1 | 0 | 1 | |
33. | Franciaország (FRA) | 0 | 0 | 2 | 2 |
Nigéria (NGR) | 0 | 0 | 2 | 2 | |
35. | Brazília (BRA) | 0 | 0 | 1 | 1 |
Eritrea (ERI) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Észtország (EST) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Kazahsztán (KAZ) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Szlovénia (SLO) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Törökország (TUR) | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Összesen | 46 | 45 | 46 | 137 |
Férfi számok
[szerkesztés]A férfiaknál 24 számban avattak aranyérmest, ezek közül 22 egyéni és 2 váltóverseny volt. A legtöbb aranyérmet az Egyesült Államok szerezte, hatot. Két számban is egy nemzet söpörte be az összes érmet, ez a 200 méteres síkfutás (Egyesült Államok) és a 3000 méteres akadályfutás (Kenya). Magyarország egy ezüstérmet szerzett, Kővágó Zoltán révén a diszkoszvetésben, miután az egyaránt első helyen végző diszkoszvető Fazekas Róbertet és a kalapácsvető Annus Adriánt is doppingvétség miatt kizárták a versenyből.
2012-ben az ukrán Jurij Bilonoh súlylökőt doppingvétség miatt utólag kizárták, 2013-ban a versenyszám végeredményét megváltoztatták.[2]
A fehérorosz Ivan Cihan kalapácsvetőt doppingvétség miatt utólag kizárták, az ezüstérmét elvették de nem adták ki más versenyzőnek.
Érmesek
[szerkesztés]A 2004. évi nyári olimpiai játékok érmesei atlétikában | ||||||
Versenyszám | Arany | Ezüst | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Justin Gatlin Egyesült Államok (USA) |
9,85 | Francis Obikwelu Portugália (POR) |
9,86 AR | Maurice Greene Egyesült Államok (USA) |
9,87 |
200 m | Shawn Crawford Egyesült Államok (USA) |
19,79 | Bernard Williams Egyesült Államok (USA) |
20,01 | Justin Gatlin Egyesült Államok (USA) |
20,03 |
400 m | Jeremy Wariner Egyesült Államok (USA) |
44,00 | Otis Harris Egyesült Államok (USA) |
44,16 | Derrick Brew Egyesült Államok (USA) |
44,42 |
800 m | Jurij Borzakovszkij Oroszország (RUS) |
1:44,45 | Mbulaeni Mulaudzi Dél-afrikai Köztársaság (RSA) |
1:44,61 | Wilson Kipketer Dánia (DEN) |
1:44,65 |
1500 m | Hisám el-Gerúzs Marokkó (MAR) |
3:34,18 | Bernard Lagat Kenya (KEN) |
3:34,30 | Rui Silva Portugália (POR) |
3:34,68 |
5000 m | Hisám el-Gerúzs Marokkó (MAR) |
13:14,39 | Kenenisa Bekele Etiópia (ETH) |
13:14,59 | Eliud Kipchoge Kenya (KEN) |
13:15,10 |
10 000 m | Kenenisa Bekele Etiópia (ETH) |
27:05,10 OR | Sileshi Sihine Etiópia (ETH) |
27:09,39 | Zersenay Tadese Eritrea (ERI) |
27:22,57 |
110 m gát | Liu Hsziang ( ) Kína (CHN) |
12,91 VR | Terrence Trammell Egyesült Államok (USA) |
13,18 | Anier García Kuba (CUB) |
13,20 |
400 m gát | Félix Sánchez Dominikai Köztársaság (DOM) |
47,63 | Danny McFarlane Jamaica (JAM) |
48,11 | Naman Keïta Franciaország (FRA) |
48,26 |
3000 m akadály | Ezekiel Kemboi Kenya (KEN) |
8:05,81 | Brimin Kipruto Kenya (KEN) |
8:06,11 | Paul Kipsiele Koech Kenya (KEN) |
8:06,64 |
4 × 100 m váltó | Nagy-Britannia (GBR) Jason Gardener Darren Campbell Marlon Devonish Mark Lewis-Francis |
38,07 | Egyesült Államok (USA) Shawn Crawford Justin Gatlin Coby Miller Maurice Greene Darvis Patton* |
38,08 | Nigéria (NGR) Olusoji Fasuba Uchenna Emedolu Aaron Egbele Deji Aliu |
38,23 |
4 × 400 m váltó | Egyesült Államok (USA) Otis Harris Derrick Brew Jeremy Wariner Darold Williamson Kelly Willie* Andrew Rock* |
2:55,91 | Ausztrália (AUS) John Steffensen Mark Ormrod Patrick Dwyer Clinton Hill |
3:00,60 | Nigéria (NGR) James Godday Musa Audu Saul Weigopwa Enefiok Udo-Obong |
3:00,90 |
Maraton | Stefano Baldini Olaszország (ITA) |
2:10:55 | Mebrahtom Keflezighi Egyesült Államok (USA) |
2:11:29 | Vanderlei de Lima Brazília (BRA) |
2:12:11 |
20 km gyaloglás | Ivano Brugnetti Olaszország (ITA) |
1:19:40 | Francisco Javier Fernández Spanyolország (ESP) |
1:19:45 | Nathan Deakes Ausztrália (AUS) |
1:20:02 |
50 km gyaloglás | Robert Korzeniowski Lengyelország (POL) |
3:38:46 | Gyenyisz Nyizsegorodov Oroszország (RUS) |
3:42:50 | Alekszej Vojevogyin Oroszország (RUS) |
3:43:34 |
Magasugrás | Stefan Holm Svédország (SWE) |
2,36 m | Matt Hemingway Egyesült Államok (USA) |
2,34 m | Jaroslav Bába Csehország (CZE) |
2,34 m |
Rúdugrás | Tim Mack Egyesült Államok (USA) |
5,95 m OR | Toby Stevenson Egyesült Államok (USA) |
5,90 m | Giuseppe Gibilisco Olaszország (ITA) |
5,85 m |
Távolugrás | Dwight Phillips Egyesült Államok (USA) |
8,59 m | John Moffitt Egyesült Államok (USA) |
8,47 m | Joan Lino Martínez Spanyolország (ESP) |
8,32 m |
Hármasugrás | Christian Olsson Svédország (SWE) |
17,79 m | Marian Oprea Románia (ROM) |
17,55 m | Danyil Burkenya Oroszország (RUS) |
17,48 m |
Súlylökés | Adam Nelson Egyesült Államok (USA) |
21,16 m | Joachim Olsen Dánia (DEN) |
21,07 m | Manuel Martínez Spanyolország (ESP) |
20,84 m |
Diszkoszvetés | Virgilijus Alekna Litvánia (LTU) |
69,89 m OR | Kővágó Zoltán Magyarország (HUN) |
67,04 m | Aleksander Tammert Észtország (EST) |
66,66 m |
Kalapácsvetés | Murofusi Kódzsi Japán (JPN) |
82,91 m | Nem adták ki | Eşref Apak Törökország (TUR) |
79,51 m | |
Gerelyhajítás | Andreas Thorkildsen Norvégia (NOR) |
86,50 m | Vadims Vasiļevskis Lettország (LAT) |
84,95 m | Szergej Makarov Oroszország (RUS) |
84,84 m |
Tízpróba | Roman Šebrle Csehország (CZE) |
8893 OR | Bryan Clay Egyesült Államok (USA) |
8820 | Dmitrij Karpov Kazahsztán (KAZ) |
8725 |
* – a versenyző az előfutamok során szerepelt, de a döntőben nem
Női számok
[szerkesztés]A nőknél 22 számban avattak aranyérmest, ezek közül 20 egyéni és 2 váltóverseny volt. A férfiakhoz képest hiányzott a 3000 méteres akadályfutás és az 50 kilométeres gyaloglás. A legtöbb aranyérmet Oroszország szerezte, ötöt. Egy számban egy nemzet söpörte be az összes érmet, ez a távolugrás (Oroszország).
Érmesek
[szerkesztés]A 2004. évi nyári olimpiai játékok érmesei női atlétikában | ||||||
Versenyszám | Arany | Ezüst | Bronz | |||
---|---|---|---|---|---|---|
100 m | Julija Nyeszcjarenka Fehéroroszország (BLR) |
10,93 | Lauryn Williams Egyesült Államok (USA) |
10,96 | Veronica Campbell Jamaica (JAM) |
10,97 |
200 m | Veronica Campbell Jamaica (JAM) |
22,05 | Allyson Felix Egyesült Államok (USA) |
22,18 | Debbie Ferguson Bahama-szigetek (BAH) |
22,30 |
400 m | Tonique Williams Bahama-szigetek (BAH) |
49,41 | Ana Guevara Mexikó (MEX) |
49,56 | Natalja Antyuh Oroszország (RUS) |
49,89 |
800 m | Kelly Holmes Nagy-Britannia (GBR) |
1:56,38 | Haszna Benhasszi Marokkó (MAR) |
1:56,43 | Jolanda Čeplak Szlovénia (SLO) |
1:56,43 |
1500 m | Kelly Holmes Nagy-Britannia (GBR) |
3:57,90 | Tatyjana Tomasova Oroszország (RUS) |
3:58,12 | Maria Cioncan Románia (ROM) |
3:58,39 |
5000 m | Meseret Defar Etiópia (ETH) |
14:45,65 | Isabella Ochichi Kenya (KEN) |
14:48,19 | Tirunesh Dibaba Etiópia (ETH) |
14:51,83 |
10 000 m | Hszing Huj-na ( ) Kína (CHN) |
30:24,36 | Ejagayehu Dibaba Etiópia (ETH) |
30:24,98 | Derartu Tulu Etiópia (ETH) |
30:26,42 |
100 m gátfutás | Joanna Hayes Egyesült Államok (USA) |
12,37 OR | Olena Ovcsarova-Kraszovszka Ukrajna (UKR) |
12,45 | Melissa Morrison Egyesült Államok (USA) |
12,56 |
400 m gát | Faní Halkiá Görögország (GRE) |
52,82 | Ionela Târlea Románia (ROM) |
53,38 | Tetyana Terescsuk-Antipova Ukrajna (UKR) |
53,44 |
4 × 100 m váltó | Jamaica (JAM) Aleen Bailey Veronica Campbell Tayna Lawrence Beverly McDonald Sherone Simpson |
41,73 | Oroszország (RUS) Olga Fjodorova Irina Habarova Larisza Kruglova Julija Tabakova |
42,27 | Franciaország (FRA) Christine Arron Sylviane Félix Muriel Hurtis Véronique Mang |
42,54 |
4 × 400 m váltó | Egyesült Államok (USA) Monique Henderson Monique Hennagan Sanya Richards Moushaumi Robinson DeeDee Trotter |
3:19,01 | Oroszország (RUS) Natalja Antyuh Tatyjana Firova Natalja Ivanova Oleszja Krasznomovec Natalja Nazarova Oleszja Zikina |
3:20,16 | Jamaica (JAM) Michelle Burgher Nadia Davy Sandie Richards Ronetta Smith Novlene Williams |
3:22,00 |
Maraton | Nogucsi Mizuki Japán (JPN) |
2:26:20 | Catherine Ndereba Kenya (KEN) |
2:26:32 | Deena Drossin-Kastor Egyesült Államok (USA) |
2:26:32 |
20 km gyaloglás | Athanaszía Cumeléka Görögország (GRE) |
1:29:12 | Olimpiada Ivanova Oroszország (RUS) |
1:29:16 | Jane Saville Ausztrália (AUS) |
1:29:25 |
Magasugrás | Jelena Szleszarenko Oroszország (RUS) |
2,06 m OR | Hestrie Cloete Dél-afrikai Köztársaság (RSA) |
2,02 m | Viktorija Sztyopina Ukrajna (UKR) |
2,02 m |
Rúdugrás | Jelena Iszinbajeva Oroszország (RUS) |
4,91 m VR | Szvetlana Feofanova Oroszország (RUS) |
4,75 m | Anna Rogowska Lengyelország (POL) |
4,70 m |
Távolugrás | Tatyjana Lebegyeva Oroszország (RUS) |
7,07 m | Irina Szimagina Oroszország (RUS) |
7,05 m | Tatyjana Kotova Oroszország (RUS) |
7,05 m |
Hármasugrás | Françoise Mbango Etone Kamerun (CMR) |
15,30 m | Hriszopijí Devedzí Görögország (GRE) |
15,25 m | Tatyjana Lebegyeva Oroszország (RUS) |
15,14 m |
Súlylökés | Yumileidi Cumbá Kuba (CUB) |
19,59 m | Nadine Kleinert Németország (GER) |
19,55 m | Szvetlana Kriveljova Oroszország (RUS) |
19,49 m |
Diszkoszvetés | Natalja Szadova Oroszország (RUS) |
67,02 m | Anasztaszía Keleszídu Görögország (GRE) |
66,68 m | Věra Pospíšilová-Cechlová Csehország (CZE)[3] |
66,08 m |
Kalapácsvetés | Olga Kuzenkova Oroszország (RUS) |
75,02 m OR | Yipsi Moreno Kuba (CUB) |
73,36 m | Yunaika Crawford Kuba (CUB) |
73,16 m |
Gerelyhajítás | Osleidys Menéndez Kuba (CUB) |
71,53 m OR | Steffi Nerius Németország (GER) |
65,82 m | Mirela Manjani Görögország (GRE) |
64,29 m |
Hétpróba | Carolina Klüft Svédország (SWE) |
6952 | Austra Skujytė Litvánia (LTU) |
6435 | Kelly Sotherton Nagy-Britannia (GBR) |
6424 |
Jegyzetek
[szerkesztés]- ↑ Megfosztották athéni aranyától az amerikai futónőt. telesport.hu, 2012. július 21. (Hozzáférés: 2012. július 22.)
- ↑ „Shot-putter Martinez Finally Gets Olympic Bronze”, hispanicbusiness.com, 2013. március 5. (Hozzáférés: 2013. március 27.) (angol nyelvű) [halott link]
- ↑ „9 év után kapta meg olimpiai aranyát a súlylökő”, sportgeza.hu, 2013. május 30. (Hozzáférés: 2013. június 4.)
Források
[szerkesztés]- Athens 2004 Athletics Results (angol nyelven). olympics.com. (Hozzáférés: 2021. július 31.)
- Athletics at the 2004 Summer Olympics (angol nyelven). olympedia.org. (Hozzáférés: 2021. július 30.)
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.