גביע אפריקה לאומות 2023
מארחת | חוף השנהב |
---|---|
תקופת התחרות | 13 בינואר 2024 – 11 בפברואר 2024 (30 ימים) |
מספר משתתפות | 24 |
הזוכה | חוף השנהב (זכייה שלישית) |
מספר משחקים | 52 |
מספר שערים | 119 (2.29 בממוצע למשחק) |
מספר צופים | 1,109,593 (21,338 בממוצע למשחק) |
מלך השערים | אמיליו אנסואה (5) |
השחקן המצטיין | ויליאם טרוסט-אקונג |
גביע אפריקה לאומות 2023 היה טורניר הכדורגל ה-34 של גביע אפריקה לאומות. הטורניר נערך בחודשים ינואר–פברואר 2024. חוף השנהב אירחה את התחרות בפעם השנייה, לאחר שאירחה את התחרות בשנת 1984. בתחילה נבחרה חוף השנהב לארח את הטורניר בשנת 2021, אולם בעקבות דחיית האירוח של קמרון נדחה גם האירוח של חוף השנהב ל־2023.
פורמט התחרות דומה לתחרויות הקודמות. 24 נבחרות משתתפות בתחרות לאחר שיעלו מהמוקדמות. 24 הנבחרות חולקו ל-6 בתים של 4 נבחרות, כאשר הנבחרות בכל בית ישחקו האחת נגד השנייה פעם אחת. בתום שלב הבתים, שתי הראשונות בכל בית יעלו לשמינית הגמר ואליהן יצטרפו 4 הנבחרות הטובות מהמקום השלישי. מכאן ואילך שיחקו הנבחרות בשיטת "נוק אאוט".
העולות
[עריכת קוד מקור | עריכה]- ערך מורחב – מוקדמות גביע אפריקה לאומות 2023
נבחרת | סיבת העפלה | מספר הופעות עבר בטורניר | הופעה אחרונה בטורניר | הישג שיא (עד תחילת הטורניר) |
---|---|---|---|---|
חוף השנהב | מארחת | 24 | 2021 | אלופת אפריקה (1992, 2015) |
מרוקו | מנצחת בית י"א | 18 | 2021 | אלופת אפריקה (1976) |
אלג'יריה | מנצחת בית ו' | 19 | 2021 | אלופת אפריקה (1990, 2019) |
דרום אפריקה | סגנית בית י"א | 10 | 2019 | אלופת אפריקה (1996) |
סנגל | מנצחת בית י"ב | 16 | 2021 | אלופת אפריקה (2021) |
תוניסיה | מנצחת בית י' | 20 | 2021 | אלופת אפריקה (2004) |
בורקינה פאסו | מנצחת בית ב' | 12 | 2021 | מקום שני (2013) |
מצרים | מנצחת בית ד' | 25 | 2021 | אלופת אפריקה (1957, 1959, 1986, 1998, 2006, 2008, 2010) |
גינאה המשוונית | סגנית בית י' | 3 | 2021 | מקום רביעי (2015) |
זמביה | מנצחת בית ח' | 17 | 2015 | אלופת אפריקה (2012) |
מוזמביק | סגנית בית י"ב | 4 | 2010 | שלב הבתים (1986, 1996, 1998, 2010) |
מאלי | מנצחת בית ז' | 12 | 2021 | מקום שני (1972) |
ניגריה | מנצחת בית א' | 20 | 2021 | אלופת אפריקה (1980, 1994, 2013) |
גינאה ביסאו | סגנית בית א' | 3 | 2021 | שלב הבתים (2017, 2019, 2021) |
כף ורדה | סגנית בית ב' | 3 | 2021 | רבע גמר (2013) |
גינאה | סגנית בית ד' | 13 | 2021 | מקום שני (1976) |
גאנה | מנצחת בית ה' | 23 | 2021 | אלופת אפריקה (1963, 1965, 1978, 1982) |
אנגולה | סגנית בית ה' | 8 | 2019 | רבע גמר (2008, 2010) |
טנזניה | סגנית בית ו' | 2 | 2019 | שלב הבתים (1980, 2019) |
מאוריטניה | מנצחת בית ט' | 2 | 2021 | שלב הבתים (2019, 2021) |
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | סגנית בית ט' | 19 | 2019 | אלופת אפריקה (1968, 1974) |
גמביה | סגנית בית ז' | 1 | 2021 | רבע גמר (2021) |
קמרון | מנצחת בית ג' | 20 | 2021 | אלופת אפריקה (1984, 1988, 2000, 2002, 2017) |
נמיביה | סגנית בית ג' | 3 | 2019 | שלב הבתים (1998, 2008, 2019) |
אצטדיונים
[עריכת קוד מקור | עריכה]
|
בואקה | אביג'אן | ||
---|---|---|---|---|
אצטדיון השלום של בואקה (צר') | אצטדיון פליקס אופואה-בואני (אנ') | האצטדיון הלאומי של חוף השנהב (צר') | ||
תכולה: 40,000 | תכולה: 45,000 | תכולה: 60,000 | ||
קורוגו | סן פדרו | יאמוסוקרו | ||
אצטדיון קורוגו (Stade de Korhogo) | אצטדיון לורן פוקו (צר') | אצטדיון לורן פוקו (צר') | ||
תכולה: 20,000 | תכולה: 20,000 | תכולה: 20,000 | ||
הגרלת שלב הבתים
[עריכת קוד מקור | עריכה]הגרלת שלב הבתים התקיימה ב־12 באוקטובר 2023 באביג'אן. 24 הקבוצות שהעפילו חולקו ל-4 רמות לפי דירוג פיפ"א מספטמבר 2023.
רמה 1 | רמה 2 | רמה 3 | רמה 4 |
---|---|---|---|
ניגריה |
שלב הבתים
[עריכת קוד מקור | עריכה]בית א
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
גינאה המשוונית | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 9 | 3 | 6 |
ניגריה | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 3 | 1 | 2 |
חוף השנהב | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
גינאה ביסאו | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 |
חוף השנהב | 2 – 0 | גינאה ביסאו |
ניגריה | 1 – 1 | גינאה המשוונית |
גינאה המשוונית | 4 – 2 | גינאה ביסאו |
חוף השנהב | 0 – 1 | ניגריה |
גינאה המשוונית | 4 – 0 | חוף השנהב |
גינאה ביסאו | 0 – 1 | ניגריה |
בית ב
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
כף ורדה | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 7 | 3 | 4 |
מצרים | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 6 | 6 | 0 |
גאנה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 |
מוזמביק | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 4 | 7 | -3 |
מצרים | 2 – 2 | מוזמביק |
גאנה | 1 – 2 | כף ורדה |
מצרים | 2 – 2 | גאנה |
כף ורדה | 3 – 0 | מוזמביק |
מוזמביק | 2 – 2 | גאנה |
כף ורדה | 2 – 2 | מצרים |
בית ג
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
סנגל | 9 | 3 | 3 | 0 | 0 | 8 | 1 | 7 |
קמרון | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 5 | 6 | -1 |
גינאה | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
גמביה | 0 | 3 | 0 | 0 | 3 | 2 | 7 | -5 |
סנגל | 3 – 0 | גמביה |
קמרון | 1 – 1 | גינאה |
סנגל | 3 – 1 | קמרון |
גינאה | 1 – 0 | גמביה |
גינאה | 0 – 2 | סנגל |
גמביה | 2 – 3 | קמרון |
בית ד
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
אנגולה | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 6 | 3 | 3 |
בורקינה פאסו | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 4 | -1 |
מאוריטניה | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 |
אלג'יריה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 3 | 4 | -1 |
אלג'יריה | 1 – 1 | אנגולה |
בורקינה פאסו | 1 – 0 | מאוריטניה |
אלג'יריה | 2 – 2 | בורקינה פאסו |
מאוריטניה | 2 – 3 | אנגולה |
אנגולה | 2 – 0 | בורקינה פאסו |
מאוריטניה | 1 – 0 | אלג'יריה |
בית ה
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
מאלי | 5 | 3 | 1 | 2 | 0 | 3 | 1 | 2 |
דרום אפריקה | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | 2 |
נמיביה | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 |
תוניסיה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 2 | -1 |
תוניסיה | 0 – 1 | נמיביה |
מאלי | 2 – 0 | דרום אפריקה |
תוניסיה | 1 – 1 | מאלי |
דרום אפריקה | 4 – 0 | נמיביה |
דרום אפריקה | 0 – 0 | תוניסיה |
נמיביה | 0 – 0 | מאלי |
בית ו
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
מרוקו | 7 | 3 | 2 | 1 | 0 | 5 | 1 | 4 |
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 3 | 3 | 0 | 3 | 0 | 2 | 2 | 0 |
זמביה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 |
טנזניה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 1 | 4 | -3 |
מרוקו | 3 – 0 | טנזניה |
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 1 – 1 | זמביה |
מרוקו | 1 – 1 | הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו |
זמביה | 1 – 1 | טנזניה |
טנזניה | 0 – 0 | הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו |
זמביה | 0 – 1 | מרוקו |
דירוג המקום השלישי
[עריכת קוד מקור | עריכה]נבחרת | נקודות | משחקים | ניצחונות | תיקו | הפסדים | שערים | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
זכות | חובה | הפרש | ||||||
גינאה | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 2 | 3 | -1 |
נמיביה | 4 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | -3 |
מאוריטניה | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 3 | 4 | -1 |
חוף השנהב | 3 | 3 | 1 | 0 | 2 | 2 | 5 | -3 |
גאנה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 |
זמביה | 2 | 3 | 0 | 2 | 1 | 2 | 3 | -1 |
המקומות השלישיים מהבתים א', ג', ד' ו־ה' עלו לשמינית הגמר.
שלבי הגמר
[עריכת קוד מקור | עריכה]שמינית גמר | רבע גמר | חצי גמר | גמר | |||||||||||
27 בינואר - אצטדיון פליקס אופואה-בואני (אנ'), אביג'אן | ||||||||||||||
ניגריה | 2 | |||||||||||||
2 בפברואר - אצטדיון פליקס אופואה-בואני (אנ'), אביג'אן | ||||||||||||||
קמרון | 0 | |||||||||||||
ניגריה | 1 | |||||||||||||
27 בינואר - אצטדיון השלום של בואקה (צר'), בואקה | ||||||||||||||
אנגולה | 0 | |||||||||||||
אנגולה | 3 | |||||||||||||
7 בפברואר - אצטדיון השלום של בואקה (צר'), בואקה | ||||||||||||||
נמיביה | 0 | |||||||||||||
ניגריה | 1 (4)פ | |||||||||||||
29 בינואר - אצטדיון פליקס אופואה-בואני (אנ'), אביג'אן | ||||||||||||||
דרום אפריקה | 1 (2) | |||||||||||||
כף ורדה | 1 | |||||||||||||
3 בפברואר - | ||||||||||||||
מאוריטניה | 0 | |||||||||||||
כף ורדה | 0 (1) | |||||||||||||
30 בינואר - אצטדיון לורן פוקו (צר'), יאמוסוקרו | ||||||||||||||
דרום אפריקה | 0 (2)פ | |||||||||||||
מרוקו | 0 | |||||||||||||
11 בפברואר - האצטדיון הלאומי של חוף השנהב (צר'), אביג'אן | ||||||||||||||
דרום אפריקה | 2 | |||||||||||||
ניגריה | 1 | |||||||||||||
30 בינואר - | ||||||||||||||
חוף השנהב | 2 | |||||||||||||
מאלי | 2 | |||||||||||||
3 בפברואר - אצטדיון השלום של בואקה (צר'), בואקה | ||||||||||||||
בורקינה פאסו | 1 | |||||||||||||
מאלי | 1 | |||||||||||||
29 בינואר - | ||||||||||||||
חוף השנהב | 2ה | |||||||||||||
סנגל | 1 (4) | |||||||||||||
7 בפברואר - האצטדיון הלאומי של חוף השנהב (צר'), אביג'אן | ||||||||||||||
חוף השנהב | 1 (5)פ | |||||||||||||
חוף השנהב | 1 | |||||||||||||
28 בינואר - אצטדיון לורן פוקו (צר'), יאמוסוקרו | ||||||||||||||
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 0 | מקום שלישי | ||||||||||||
מצרים | 1 (7) | |||||||||||||
2 בפברואר - האצטדיון הלאומי של חוף השנהב (צר'), אביג'אן | 10 בפברואר - אצטדיון פליקס אופואה-בואני (אנ'), אביג'אן | |||||||||||||
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 1 (8)פ | |||||||||||||
הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 3 | דרום אפריקה | 0 (6) | |||||||||||
28 בינואר - האצטדיון הלאומי של חוף השנהב (צר'), אביג'אן | ||||||||||||||
גינאה | 1 | הרפובליקה הדמוקרטית של קונגו | 0 (5) | |||||||||||
גינאה המשוונית | 0 | |||||||||||||
גינאה | 1 | |||||||||||||
מחזיקת גביע אפריקה לאומות 2023 |
---|
חוף השנהב זכייה שלישית |
קישורים חיצוניים
[עריכת קוד מקור | עריכה]- אתר האינטרנט הרשמי של גביע אפריקה לאומות 2023
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.