For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for All-Australian team.

All-Australian team

Official 2023 All-Australian logo
Official 2023 All-Australian logo

The All-Australian team is an all-star team of Australian rules footballers, selected by a panel at the end of each season. It represents a complete team, including an interchange bench, of the best-performed players during the season, led by that season's premiership coach.

Despite its nature, the All-Australian team is usually ceremonial in modern times. Though the AFL played an All-Star match in 2020, it was the first in 12 years, and the difference in skill level between the All-Australian team and the nearest international competitor is currently too large for any contest to be competitive. Despite this, some of these players have represented Australia in AFL Academy junior teams up to the age of 18, as more than two-thirds of all AFL Academy representatives have gone on to play at senior AFL level.[1]

From 1998 to 2004, the Australian international rules team was mainly composed of All-Australians, and from 2005 to 2013 the team for the annual International Rules Series was selected according to the quite different requirements of International rules football.

This change was reverted ahead of the 2014 series, with any player who had been selected at least once in any All-Australian team being eligible for selection.

History

The earliest concept considered to be a precursor to the All-Australian team was an annual team selected by Sporting Life magazine between 1947 and 1955. A panel of sportswriters at the magazine selected a full team of eighteen from all ANFC-affiliated competitions. For a time, AFL historians considered these teams to be official All-Australian teams, but no longer recognises them as such.[2]

The first official All-Australian team was selected in 1953, immediately after the Australian Football Carnival, which was held in Adelaide on that occasion. Based solely upon performances at the carnival, the All-Australian team was selected by representatives of the various state teams. This tradition continued at all subsequent interstate carnivals until 1988.

In 1991, following the VFL's conversion to a national competition and its renaming as the Australian Football League (AFL), an annual All-Australian team based on performances during the AFL premiership season was introduced.[3]

Since 1999, the All-Australian coach is the coach of the premiership-winning side that year.

Prior to 2007, only the final selections in the All-Australian team were announced. Since 2007, the All-Australian selection committee has nominated the 40 leading players of the year in their playing positions at the conclusion of the home and away season, before announcing the final 22 at a later date during the All-Australian Presentation Dinner.[4] The squad was increased to 44 in 2022.[5] The 2023 All-Australian selection panel consists of chairperson Gillon McLachlan, Kevin Bartlett, Eddie Betts, Jude Bolton, Nathan Buckley, Kane Cornes, Andrew Dillon, Glen Jakovich, Laura Kane, Cameron Ling, and Matthew Pavlich.[6]

In addition to the senior All-Australian team, each year an All-Australian is announced based on the AFL National Under 18 Championships and the AFL National Under 16 Championships.

The following lists are for senior teams only.

Teams

AFL era: 1991–present

2023

2023 All-Australian team
B: James Sicily (Haw) Callum Wilkie (St K) Tom Stewart (Geel)
HB: Jack Sinclair (St K) Darcy Moore (Coll) Dan Houston (Port)
C: Errol Gulden (Syd) Marcus Bontempelli (WB) (v.c) Josh Daicos (Coll)
HF: Connor Rozee (Port) Taylor Walker (Adel) Christian Petracca (Melb)
F: Charlie Cameron (Bris) Charlie Curnow (Carl) Toby Greene (GWS) (capt)
Foll: Tim English (WB) Zak Butters (Port) Nick Daicos (Coll)
Int: Jordan Dawson (Adel) Nick Larkey (NM) Zach Merrett (Ess)
Caleb Serong (Frem)
Coach: Craig McRae (Coll)

Notes:

2022

2022 All-Australian team
B: Tom Stewart (Geel) Steven May (Melb) Brayden Maynard (Coll)
HB: Jack Sinclair (St K) Sam Taylor (GWS) Adam Saad (Carl)
C: Touk Miller (GC) Clayton Oliver (Melb) Callum Mills (Syd)
HF: Christian Petracca (Melb) Jeremy Cameron (Geel) Shai Bolton (Rich)
F: Charlie Curnow (Carl) Tom Hawkins (Geel) (capt) Tyson Stengle (Geel)
Foll: Max Gawn (Melb) Patrick Cripps (Carl) (v.c) Lachie Neale (Bris)
Int: Mark Blicavs (Geel) Andrew Brayshaw (Frem) Isaac Heeney (Syd)
Connor Rozee (Port)
Coach: Chris Scott (Geel)

2021

2021 All-Australian team
B: Jake Lever (Melb) Steven May (Melb) Tom Stewart (Geel)
HB: Daniel Rich (Bris) Aliir Aliir (Port) Bailey Dale (WB)
C: Zach Merrett (Ess) Ollie Wines (Port) Sam Walsh (Carl)
HF: Marcus Bontempelli (WB) (v.c) Tom Hawkins (Geel) Christian Petracca (Melb)
F: Toby Greene (GWS) Harry McKay (Carl) Tom Papley (Syd)
Foll: Max Gawn (Melb) (capt) Jack Macrae (WB) Clayton Oliver (Melb)
Int: Darcy Parish (Ess) Nic Naitanui (WCE) Touk Miller (GC)
Jack Steele (St K)    
Coach: Simon Goodwin (Melb)

2020

2020 All-Australian team
B: Brad Sheppard (WCE) Harris Andrews (Bris) Luke Ryan (Frem)
HB: Nick Haynes (GWS) Darcy Moore (Coll) Darcy Byrne-Jones (Port)
C: Jack Macrae (WB) Travis Boak (Port) (v.c) Cameron Guthrie (Geel)
HF: Patrick Dangerfield (Geel) (capt) Charlie Dixon (Port) Marcus Bontempelli (WB)
F: Liam Ryan (WCE) Tom Hawkins (Geel) Dustin Martin (Rich)
Foll: Nic Naitanui (WCE) Christian Petracca (Melb) Lachie Neale (Bris)
Int: Jack Steele (St K) Taylor Adams (Coll) Caleb Daniel (WB)
Max Gawn (Melb)    
Coach: Damien Hardwick (Rich)

2019

2019 All-Australian team
B: Tom Stewart (Geel) Harris Andrews (Bris) Dylan Grimes (Rich)
HB: Bachar Houli (Rich) Jeremy McGovern (WCE) Shannon Hurn (WCE) (v.c)
C: Marcus Bontempelli (WB) Patrick Cripps (Carl) Tim Kelly (Geel)
HF: Patrick Dangerfield (Geel) Jeremy Cameron (GWS) Michael Walters (Frem)
F: Jack Darling (WCE) Tom Hawkins (Geel) Charlie Cameron (Bris)
Foll: Brodie Grundy (Coll) Nat Fyfe (Frem) (capt) Lachie Neale (Bris)
Int: Scott Pendlebury (Coll) Elliot Yeo (WCE) Max Gawn (Melb)
Jack Macrae (WB)    
Coach: Damien Hardwick (Rich)

2018

2018 All-Australian team
B: Tom Stewart (Geel) Alex Rance (Rich) Rory Laird (Adel)
HB: Shannon Hurn (WCE) Jeremy McGovern (WCE) Lachie Whitfield (GWS)
C: Andrew Gaff (WCE) Dustin Martin (Rich) Steele Sidebottom (Coll)
HF: Patrick Dangerfield (Geel) (v.c) Lance Franklin (Syd) (capt) Robbie Gray (Port)
F: Jack Gunston (Haw) Jack Riewoldt (Rich) Luke Breust (Haw)
Foll: Max Gawn (Melb) Patrick Cripps (Carl) Tom Mitchell (Haw)
Int: Brodie Grundy (Coll) Clayton Oliver (Melb) Shaun Higgins (NM)
Shane Edwards (Rich)    
Coach: Adam Simpson (WCE)

2017

2017 All-Australian team
B: Michael Hibberd (Melb) Alex Rance (Rich) (capt) Jeremy McGovern (WCE)
HB: Rory Laird (Adel) Michael Hurley (Ess) Sam Docherty (Carl)
C: Josh Kelly (GWS) Dustin Martin (Rich) Zach Merrett (Ess)
HF: Robbie Gray (Port) Lance Franklin (Syd) Dayne Zorko (Bris)
F: Joe Daniher (Ess) Josh Kennedy (WCE) (v.c) Eddie Betts (Adel)
Foll: Paddy Ryder (Port) Patrick Dangerfield (Geel) Tom Mitchell (Haw)
Int: Matt Crouch (Adel) Elliot Yeo (WCE) Joel Selwood (Geel)
Dylan Shiel (GWS)    
Coach: Damien Hardwick (Rich)

2016

2016 All-Australian team
B: Dane Rampe (Syd) Alex Rance (Rich) Jeremy McGovern (WCE)
HB: Heath Shaw (GWS) Daniel Talia (Adel) Corey Enright (Geel)
C: Dan Hannebery (Syd) Josh Kennedy (Syd) Rory Sloane (Adel) (v.c)
HF: Toby Greene (GWS) Lance Franklin (Syd) Cyril Rioli (Haw)
F: Eddie Betts (Adel) Josh Kennedy (WCE) Tom Lynch (GC)
Foll: Max Gawn (Melb) Patrick Dangerfield (Geel) Joel Selwood (Geel) (capt)
Int: Marcus Bontempelli (WB) Luke Parker (Syd) Dustin Martin (Rich)
Matthew Boyd (WB)    
Coach: Luke Beveridge (WB)

2015

2015 All-Australian team
B: Josh Gibson (Haw) Alex Rance (Rich) Heath Shaw (GWS)
HB: Easton Wood (WB) Michael Hurley (Ess) Robert Murphy (WB) (capt)
C: Dan Hannebery (Syd) Matt Priddis (WCE) Andrew Gaff (WCE)
HF: Chad Wingard (Port) Jack Riewoldt (Rich) Cyril Rioli (Haw)
F: Eddie Betts (Adel) Josh Kennedy (WCE) (v.c) Jake Stringer (WB)
Foll: Todd Goldstein (NM) Nat Fyfe (Frem) Patrick Dangerfield (Adel)
Int: Brett Deledio (Rich) Robbie Gray (Port) Sam Mitchell (Haw)
David Mundy (Frem)    
Coach: Alastair Clarkson (Haw)

2014

2014 All-Australian team
B: Cale Hooker (Ess) Daniel Talia (Adel) Nick Smith (Syd)
HB: Nick Malceski (Syd) Alex Rance (Rich) Brodie Smith (Adel)
C: Nat Fyfe (Frem) Josh Kennedy (Syd) Dyson Heppell (Ess)
HF: Robbie Gray (Port) Nick Riewoldt (St K) (v.c) Luke Breust (Haw)
F: Hayden Ballantyne (Frem) Lance Franklin (Syd) Jarryd Roughead (Haw)
Foll: Aaron Sandilands (Frem) Joel Selwood (Geel) (capt) Gary Ablett Jr. (GC)
Int: Jordan Lewis (Haw) Scott Pendlebury (Coll) Travis Boak (Port)
Tom Rockliff (Bris)    
Coach: Alastair Clarkson (Haw)

Notes:

2013

2013 All-Australian team[7]
B: Corey Enright (Geel) Scott Thompson (NM) Michael Johnson (Frem)
HB: Jarrad McVeigh (Syd) Harry Taylor (Geel) Sam Mitchell (Haw)
C: Ryan Griffen (WB) Joel Selwood (Geel) (capt) Scott Pendlebury (Coll)
HF: Patrick Dangerfield (Adel) Travis Cloke (Coll) Kieren Jack (Syd)
F: Jarryd Roughead (Haw) Jeremy Cameron (GWS) Chad Wingard (Port)
Foll: Will Minson (WB) Dane Swan (Coll) Gary Ablett Jr. (GC) (v.c)
Int: Travis Boak (Port) Dan Hannebery (Syd) Jobe Watson (Ess)
Andrew Mackie (Geel)    
Coach: Alastair Clarkson (Haw)

Notes:

Despite winning the Coleman Medal, Jarryd Roughead was not named at full-forward, the position he played all season.

2012

2012 All-Australian team[8]
B: Sean Dempster (St K) Luke McPharlin (Frem) Darren Glass (WCE) (capt)
HB: Beau Waters (WCE) Ted Richards (Syd) Grant Birchall (Haw)
C: Trent Cotchin (Rich) Jobe Watson (Ess) Dayne Beams (Coll)
HF: Patrick Dangerfield (Adel) Lance Franklin (Haw) Cyril Rioli (Haw)
F: Stephen Milne (St K) Tom Hawkins (Geel) Dean Cox (WCE)
Foll: Nic Naitanui (WCE) Scott Thompson (Adel) Gary Ablett Jr. (GC) (v.c)
Int: Brett Deledio (Rich) Josh Kennedy (Syd) Scott Pendlebury (Coll)
Dane Swan (Coll)    
Coach: John Longmire (Syd)

Notes:

  • Despite being awarded the Brownlow Medal retrospectively alongside Trent Cotchin over four years later in November 2016, Sam Mitchell was not selected in the team, but was selected in the initial squad of 40.
  • Despite winning the Coleman Medal, Jack Riewoldt was also not selected in the team, but he was selected in the initial squad of 40 as well.

2011

2011 All-Australian team[9]
B: Matthew Scarlett (Geel) Darren Glass (WCE) Corey Enright (Geel)
HB: Robert Murphy (WB) Ben Reid (Coll) Leon Davis (Coll)
C: Dale Thomas (Coll) Sam Mitchell (Haw) Scott Pendlebury (Coll)
HF: Marc Murphy (Carl) Travis Cloke (Coll) Dane Swan (Coll)
F: Stephen Milne (St K) Lance Franklin (Haw) Adam Goodes (Syd)
Foll: Dean Cox (WCE) Chris Judd (Carl) (v.c) Gary Ablett Jr. (GC) (capt)
Int: Matthew Boyd (WB) Nick Dal Santo (St K) James Kelly (Geel)
Drew Petrie (NM)    
Coach: Chris Scott (Geel)

2010

2010 All-Australian team[10]
B: James Frawley (Melb) Brian Lake (WB) Corey Enright (Geel)
HB: Brendon Goddard (St K) Harry Taylor (Geel) Harry O'Brien (Coll)
C: Leigh Montagna (St K) Luke Hodge (Haw) (capt) Joel Selwood (Geel)
HF: Alan Didak (Coll) Lance Franklin (Haw) Paul Chapman (Geel)
F: Barry Hall (WB) Jack Riewoldt (Rich) Mark LeCras (WCE)
Foll: Aaron Sandilands (Frem) Dane Swan (Coll) Gary Ablett Jr. (Geel) (v.c)
Int: Mark Jamar (Melb) Steve Johnson (Geel) Chris Judd (Carl)
Scott Pendlebury (Coll)    
Coach: Mick Malthouse (Coll)

2009

2009 All-Australian team[11]
B: Corey Enright (Geel) Matthew Scarlett (Geel) Brian Lake (WB)
HB: Simon Goodwin (Adel) Craig Bolton (Syd) Nick Maxwell (Coll)
C: Leigh Montagna (St K) Lenny Hayes (St K) Joel Selwood (Geel)
HF: Paul Chapman (Geel) Nick Riewoldt (St K) (capt) Dane Swan (Coll)
F: Leon Davis (Coll) Brendan Fevola (Carl) Jonathan Brown (Bris)
Foll: Aaron Sandilands (Frem) Chris Judd (Carl) (v.c) Gary Ablett Jr. (Geel)
Int: Matthew Boyd (WB) Nick Dal Santo (St K) Brendon Goddard (St K)
Adam Goodes (Syd))    
Coach: Mark Thompson (Geel)

2008

2008 All-Australian team[11]
B: Dale Morris (WB) Matthew Scarlett (Geel) Tom Harley (Geel) (v.c)
HB: Luke Hodge (Haw) Nathan Bock (Adel) Sam Fisher (StK)
C: Jimmy Bartel (Geel) Joel Corey (Geel) Adam Cooney (WB)
HF: Steve Johnson (Geel) Nick Riewoldt (StK) Brent Harvey (NM)
F: Brendan Fevola (Car) Lance Franklin (Haw) Paul Medhurst (Coll)
Foll: Dean Cox (WCE) Chris Judd (Carl) (capt) Gary Ablett Jr. (Geel)
Int: Corey Enright (Geel) Matthew Pavlich (Frem) Matthew Richardson (Rich)
Aaron Sandilands (Frem)    
Coach: Alastair Clarkson (Haw)

2007

2007 All-Australian team[11]
B: Matthew Scarlett (Geel) Darren Glass (WCE) Darren Milburn (Geel)
HB: Andrew McLeod (Adel) (capt) Matthew Egan (Geel) Campbell Brown (Haw)
C: Kane Cornes (Port) Jimmy Bartel (Geel) Chad Cornes (Port)
HF: Steve Johnson (Geel) Jonathan Brown (Bris) (v.c) Brent Harvey (NM)
F: Brad Johnson (WB) Matthew Pavlich (Frem) Cameron Mooney (Geel)
Foll: Dean Cox (WCE) Daniel Kerr (WCE) Gary Ablett Jr. (Geel)
Int: Joel Corey (Geel) Dustin Fletcher (Ess) Brendon Lade (Port)
Cameron Ling (Geel)    
Coach: Mark Thompson (Geel)

Notes:

  • For the first occasion, a preliminary squad of 40 was announced.

2006

2006 All-Australian team[11]
B: Nathan Bassett (Adel) Darren Glass (WCE) Lindsay Gilbee (WB)
HB: Craig Bolton (Syd) Joel Bowden (Rich) Andrew McLeod (Adel)
C: Simon Goodwin (Adel) Scott West (WB) Adam Goodes (Syd)
HF: Alan Didak (Coll) Barry Hall (Syd) (v.c) Ryan O'Keefe (Syd)
F: Brad Johnson (WB) (capt) Brendan Fevola (Carl) Nick Riewoldt (St K)
Foll: Brendon Lade (Port) Chris Judd (WCE) Ben Cousins (WCE)
Int: Shaun Burgoyne (Port) Dean Cox (WCE) James McDonald (Melb)
Matthew Pavlich (Frem)    
Coach: John Worsfold (WCE)

2005

2005 All-Australian team[11]
B: David Wirrpanda (WCE) Ben Rutten (Adel) James Clement (Coll)
HB: Joel Bowden (Rich) Trent Croad (Haw) Luke Hodge (Haw)
C: Nick Dal Santo (St K) Scott West (WB) Lenny Hayes (St K)
HF: Mark Ricciuto (Adel) (capt) Matthew Pavlich (Frem) Shannon Grant (NM)
F: Brad Johnson (WB) Barry Hall (Syd) Peter Everitt (Haw)
Foll: Dean Cox (WCE) Luke Ball (St K) Ben Cousins (WCE) (v.c)
Int: Leo Barry (Syd) Kane Cornes (Port) Simon Goodwin (Adel)
Brent Harvey (NM)    
Coach: Paul Roos (Syd)

Notes:

2004

2004 All-Australian team[11]
B: Leo Barry (Syd) Matthew Scarlett (Geel) Chris Johnson (Bris)
HB: Austinn Jones (St K) Chad Cornes (Port) Adam McPhee (Ess)
C: Chris Judd (WCE) Simon Black (Bris) Nigel Lappin (Bris)
HF: Jason Akermanis (Bris) Warren Tredrea (Port) (v.c) Nick Riewoldt (St K)
F: Barry Hall (Syd) Fraser Gehrig (St K) Luke Power (Bris)
Foll: Jeff White (Melb) Mark Ricciuto (Adel) (capt) Scott West (WB)
Int: James Clement (Coll) Chad Fletcher (WCE) Brett Kirk (Syd)
Matthew Lappin (Carl)    
Coach: Mark Williams (Port)

2003

2003 All-Australian team[11]
B: Gavin Wanganeen (Port) Matthew Scarlett (Geel) Joel Smith (Haw)
HB: Rohan Smith (WB) Justin Leppitsch (Bris) Nigel Lappin (Bris)
C: Lenny Hayes (St K) Michael Voss (Bris) (capt) Paul Williams (Syd)
HF: Matthew Pavlich (Frem) Warren Tredrea (Port) Mark Ricciuto (Adel)
F: Phillip Matera (WCE) Matthew Lloyd (Ess) Chris Tarrant (Coll)
Foll: Adam Goodes (Syd) Nathan Buckley (Coll) (v.c) Peter Bell (Frem)
Int: James Hird (Ess) Michael Gardiner (WCE) Paul Hasleby (Frem)
Robert Harvey (St K)    
Coach: Leigh Matthews (Bris)

2002

2002 All-Australian team[11]
B: Chris Johnson (Bris) Matthew Pavlich (Frem) Glenn Archer (NM)
HB: Brett Montgomery (Port) Justin Leppitsch (Bris) Ben Hart (Adel)
C: Jason Akermanis (Bris) Simon Black (Bris) Adem Yze (Melb)
HF: Michael Voss (Bris) (capt) Warren Tredrea (Port) Brad Johnson (WB)
F: Nathan Brown (WB) David Neitz (Melb) Luke Darcy (WB)
Foll: Matthew Primus (Port) Josh Francou (Port) Ben Cousins (WCE)
Int: Shane Crawford (Haw) Nigel Lappin (Bris) Mark Ricciuto (Adel)
Adam Simpson (NM)    
Coach: Leigh Matthews (Bris)

2001

2001 All-Australian team[11]
B: Gavin Wanganeen (Port) Jonathan Hay (Haw) Darren Gaspar (Rich)
HB: Joel Smith (Haw) Sean Wellman (Ess) Andrew McKay (Carl)
C: Jason Akermanis (Bris) Brett Ratten (Carl) Nathan Buckley (Coll)
HF: Michael Voss (Bris) Warren Tredrea (Port) James Hird (Ess) (capt)
F: Brad Ottens (Rich) Matthew Lloyd (Ess) Ben Cousins (WCE)
Foll: Matthew Primus (Port) Simon Black (Bris) Andrew McLeod (Adel)
Int: Nathan Brown (WB) Simon Goodwin (Adel) Jason Johnson (Ess)
Nigel Lappin (Bris)    
Coach: Leigh Matthews (Bris)

2000

2000 All-Australian team[11]
B: Damien Hardwick (Ess) Dustin Fletcher (Ess) Andrew Kellaway (Rich)
HB: Andrew McKay (Carl) Darren Gaspar (Rich) Simon Goodwin (Adel)
C: Scott West (WB) Brett Ratten (Carl) Scott Camporeale (Carl)
HF: Andrew McLeod (Adel) Wayne Carey (NM) (capt) James Hird (Ess)
F: Jeff Farmer (Melb) Matthew Lloyd (Ess) Michael O'Loughlin (Syd)
Foll: Steven King (Geel) Anthony Koutoufides (Carl) Nathan Buckley (Coll)
Int: Lance Whitnall (Carl) Brent Harvey (NM) Mark Ricciuto (Adel)
Brad Johnson (WB)    
Coach: Kevin Sheedy (Ess)

Notes:

1999

1999 All-Australian team[11]
B: Jason Akermanis (Bris) Justin Leppitsch (Bris) Ben Hart (Adel)
HB: Byron Pickett (NM) Stephen Silvagni (Carl) Andrew McKay (Carl)
C: Brad Johnson (WB) Nathan Buckley (Coll) Wayne Schwass (Syd)
HF: Mark Mercuri (Ess) Wayne Carey (NM) (capt) Michael Voss (Bris)
F: Ben Cousins (WCE) Matthew Lloyd (Ess) Matthew Richardson (Rich)
Foll: Matthew Allan (Carl) Robert Harvey (St K) Shane Crawford (Haw)
Int: Peter Bell (NM) Nathan Burke (St K) Wayne Campbell (Rich)
Chris Grant (WB)    
Coach: Denis Pagan (NM)

Notes:

1998

1998 All-Australian team[11][12]
B: David King (NM) Ashley McIntosh (WCE) Glenn Archer (NM)
HB: Nathan Buckley (Coll) Sean Wellman (Ess) Nigel Smart (Adel)
C: Matthew Knights (Rich) Scott West (WB) Shane Crawford (Haw)
HF: Paul Hudson (WB) Wayne Carey (NM) (capt) Mark Ricciuto (Adel)
F: Ben Cousins (WCE) Tony Lockett (Syd) Matthew Lloyd (Ess)
Foll: Peter Everitt (St K) Todd Viney (Melb) Robert Harvey (St K)
Int: Chris Grant (WB) Andrew McLeod (Adel) Shaun Rehn (Adel)
Anthony Stevens (NM)    
Coach: Terry Wallace (WB)

Notes:

  • 1998 was the final season in which the coach of the All-Australian team was not necessarily the premiership coach.

1997

1997 All-Australian team[11][13]
B: David King (NM) Stephen Silvagni (Carl) Paul Roos (Syd)
HB: Peter Matera (WCE) Michael Sexton (Carl) Adam Heuskes (Port)
C: Austinn Jones (St K) Craig Bradley (Carl) Nathan Buckley (Coll)
HF: Rohan Smith (WB) Chris Grant (WB) Michael O'Loughlin (Syd)
F: Fraser Gehrig (WCE) Tony Modra (Adel) Paul Kelly (Syd) (capt)
Foll: Paul Salmon (Haw) Robert Harvey (St K) Nathan Burke (St K)
Int: Mark Ricciuto (Adel) Peter Everitt (St K) Daryn Cresswell (Syd)
     
Coach: Stan Alves (St K)

1996

1996 All-Australian team[11][14]
B: Nathan Burke (St K) Stephen Silvagni (Carl) Michael Sexton (Carl)
HB: Nathan Buckley (Coll) Paul Roos (Syd) Peter Matera (WCE)
C: Chris Mainwaring (WCE) Paul Kelly (Syd) (capt) Shane Crawford (Haw)
HF: James Hird (Ess) Wayne Carey (NM) Mitchell White (WCE)
F: Michael Voss (Bris) Tony Lockett (Syd) Darren Jarman (Adel)
Foll: Corey McKernan (NM) Robert Harvey (St K) Craig Lambert (Bris)
Int: Garry Hocking (Geel) Glenn Archer (NM) Matthew Richardson (Rich)
     
Coach: Rodney Eade (Syd)

1995

1995 All-Australian team[11][15][16]
B: Gavin Wanganeen (Ess) Stephen Silvagni (Carl) Ang Christou (Carl)
HB: Michael Mansfield (Geel) Glen Jakovich (WCE) Wayne Campbell (Rich)
C: Nicky Winmar (St K) Paul Couch (Geel) Michael Long (Ess)
HF: Garry Lyon (Melb) Wayne Carey (NM) James Hird (Ess)
F: Darren Jarman (Haw) Gary Ablett Sr. (Geel) (capt) Tony Lockett (Syd)
Foll: Justin Madden (Carl) Robert Harvey (St K) Craig Bradley (Carl)
Int: Anthony Koutoufides (Carl) David Neitz (Melb) Paul Kelly (Syd)
     
Coach: David Parkin (Carl)

1994

1994 All-Australian team[11]
B: David Hart (WCE) Stephen Silvagni (Carl) Chris Langford (Haw)
HB: Guy McKenna (WCE) Glen Jakovich (WCE) Michael Mansfield (Geel)
C: Stephen Tingay (Melb) Greg Williams (Carl) (capt) Peter Matera (WCE)
HF: Gavin Brown (Coll) Wayne Carey (NM) Garry Lyon (Melb)
F: Jason Dunstall (Haw) Gary Ablett Sr. (Geel) Ben Allan (Haw)
Foll: Shaun Rehn (Adel) Robert Harvey (St K) Garry Hocking (Geel)
Int: Mark Ricciuto (Adel) Craig Bradley (Carl) Stephen Kernahan (Carl)
     
Coach: Neil Balme (Melb)

1993

1993 All-Australian team[11][17][18]
B: Ben Hart (Adel) Alastair Lynch (Fitz) Gavin Wanganeen (Ess)
HB: Guy McKenna (WCE) Mark Harvey (Ess) Andrew McKay (Carl)
C: Greg Anderson (Adel) Greg Williams (Carl) Peter Matera (WCE)
HF: Craig Bradley (Carl) Wayne Carey (NM) (capt) Garry Lyon (Melb)
F: Garry Hocking (Geel) Gary Ablett Sr. (Geel) Tony Modra (Adel)
Foll: Jim Stynes (Melb) Ben Allan (Haw) Tony McGuinness (Adel)
Int: Nigel Smart (Adel) Nathan Burke (St K)
Coach: Kevin Sheedy (Ess)

1992

1992 All-Australian team[11][19][20]
B: Ben Hart (Adel) Paul Roos (Fitz) (capt) Gavin Wanganeen (Ess)
HB: Ken Hinkley (Geel) Barry Stoneham (Geel) Mil Hanna (Carl)
C: Dean Kemp (WCE) Darren Jarman (Haw) Mick McGuane (Coll)
HF: Robert Harvey (St K) Stewart Loewe (St K) Gary Ablett Sr. (Geel)
F: Tony McGuinness (Adel) Jason Dunstall (Haw) Tony Lockett (St K)
Foll: Scott Wynd (Foot) Chris McDermott (Adel) John Platten (Haw)
Int: Stephen Kernahan (Carl) Mark Bairstow (Geel)  
     
Coach: Terry Wheeler (Foot)

1991

1991 All-Australian team[11][21]
B: Guy McKenna (WCE) Anthony Daniher (Ess) Nigel Smart (Adel)
HB: David Grant (St K) Paul Roos (Fitz) (capt) Ken Hinkley (Geel)
C: Chris Mainwaring (WCE) Paul Couch (Geel) Peter Matera (WCE)
HF: Gavin Brown (Coll) Stewart Loewe (St K) Nicky Winmar (St K)
F: Tony Francis (Coll) Tony Lockett (St K) Garry Hocking (Geel)
Foll: Jim Stynes (Melb) Mark Bairstow (Geel) Barry Mitchell (Syd)
Int: Billy Brownless (Geel) Craig Turley (WCE)  
     
Coach: Mick Malthouse (WCE)

Notes:

  • Despite winning that season's Grand Final, Hawthorn did not supply one player in the team of the year.

VFL/AFL Team of the Year: 1982–1990

The AFL website recognises players who were named in the VFL/AFL Team of the Year from 1982 to 1990 as having All-Australian status. This was a team picked by Victorian selectors.

Australian Football Carnival era: 1953–1988

State of origin era

1988

1988 All-Australian Team[22][23]

Adelaide Bicentennial Carnival

Name State/League Club
Terry Daniher New South Wales Essendon
David Murphy New South Wales Sydney
Michael Long Northern Territory St Mary's
Michael McLean Northern Territory Footscray
Maurice Rioli Northern Territory St Mary's
Tony Hall South Australia Glenelg
Danny Hughes South Australia Melbourne
Stephen Kernahan South Australia Carlton (captain)
Martin Leslie South Australia Port Adelaide
Bruce Lindner South Australia Geelong
Tony McGuinness South Australia Footscray
Mark Mickan South Australia Brisbane Bears
John Platten South Australia Hawthorn
Greg Whittlesea South Australia Sturt
Graham Cornes South Australia Glenelg (coach)
Terry Wallace Victorian Football Association Richmond
Danny Frawley Victorian Football League St Kilda
Gerard Healy Victorian Football League Sydney
Simon Madden Victorian Football League Essendon
Paul Roos Victorian Football League Fitzroy
Paul Salmon Victorian Football League Essendon
Dale Weightman Victorian Football League Richmond
Steve Malaxos Western Australia West Coast

1987

1987 All-Australian Team[24][25]
Name State/League Current Club
Matthew Campbell South Australia Brisbane
Andrew Jarman South Australia North Adelaide
Bruce Lindner South Australia Geelong
Chris McDermott South Australia Glenelg (captain)
Mark Naley South Australia Carlton
John Platten South Australia Hawthorn
Matt Rendell South Australia Fitzroy
Andrew Rogers South Australia Woodville
Scott Salisbury South Australia Glenelg
Graham Cornes South Australia Glenelg (coach)
Andrew Bews Victoria Geelong
Gerard Healy Victoria Sydney
Chris Langford Victoria Hawthorn
Simon Madden Victoria Essendon
Russell Morris Victoria Hawthorn
Paul Roos Victoria Fitzroy
Paul Salmon Victoria Essendon
Bernard Toohey Victoria Sydney
Greg Williams Victoria Sydney
Mark Bairstow Western Australia Geelong
Craig Holden Western Australia Sydney
Phil Narkle Western Australia West Coast

1986

1986 All-Australian Team[26][27]
Name State of Origin Current Club
Michael Aish South Australia Norwood
Craig Bradley South Australia Carlton
Andrew Jarman South Australia North Adelaide
Stephen Kernahan South Australia Carlton
Chris McDermott South Australia Glenelg
Mark Naley South Australia South Adelaide
John Platten South Australia Hawthorn
Gerard Healy Victoria Sydney
Brian Royal Victoria Footscray
Kevin Walsh Victoria Essendon
Dale Weightman Victoria Richmond
Greg Williams Victoria Sydney
Gary Buckenara Western Australia Hawthorn
Brad Hardie Western Australia Footscray
Laurie Keene Western Australia Subiaco
Andrew Macnish Western Australia Subiaco
Steve Malaxos Western Australia Claremont
Michael Mitchell Western Australia Claremont
Phil Narkle Western Australia St Kilda
Brian Peake Western Australia East Fremantle (captain)
Maurice Rioli Western Australia Richmond
Robert Wiley Western Australia Perth
Peter Wilson Western Australia East Fremantle
Ron Alexander Western Australia East Fremantle (coach)

1985

1985 All-Australian Team[28]

Coach: Kevin Sheedy

Name State Club
Malcolm Blight South Australia Woodville
Craig Bradley South Australia Port Adelaide
Stephen Kernahan South Australia Glenelg
Peter Motley South Australia Sturt
John Platten South Australia Central District
Dermott Brereton Victoria Hawthorn
Terry Daniher Victoria Essendon (captain)
Garry Foulds Victoria Essendon
Russell Greene Victoria Hawthorn
Mark Harvey Victoria Essendon
Mark Lee Victoria Richmond
Roger Merrett Victoria Essendon
Gary Pert Victoria Fitzroy
Geoff Raines Victoria Collingwood
Paul Roos Victoria Fitzroy
Dale Weightman Victoria Richmond
Leon Baker Western Australia Essendon
Gary Buckenara Western Australia Hawthorn
Rod Lester-Smith Western Australia Hawthorn
Michael Mitchell Western Australia Claremont

1983

1983 All-Australian Team[29][30]

Coach: John Todd

Name State Club
Michael Aish South Australia Norwood
Craig Bradley South Australia Port Adelaide
Stephen Curtis South Australia Port Adelaide
Tony Giles South Australia Port Adelaide
Peter Motley South Australia Sturt
Matt Rendell South Australia Fitzroy
Craig Williams South Australia West Adelaide
Terry Daniher Victoria Essendon
Robert Flower Victoria Melbourne
Keith Greig Victoria North Melbourne
Mark Lee Victoria Richmond
Simon Madden Victoria Essendon
Stephen McCann Victoria North Melbourne
Michael Tuck Victoria Hawthorn
Gary Buckenara Western Australia Hawthorn
Ross Glendinning Western Australia North Melbourne
Stephen Michael Western Australia South Fremantle (captain)
Mike Richardson Western Australia Collingwood
Maurice Rioli Western Australia Richmond
Kevin Taylor Western Australia East Fremantle

1980

1980 All-Australian Team[31]

Adelaide Carnival
Coach: Tom Hafey

Name State/League Club
Peter Carey South Australia Glenelg
Graham Cornes South Australia Glenelg
Rick Davies South Australia Sturt (captain)
Robbert Klomp South Australia Carlton
Keith Kuhlmann South Australia Glenelg
Greg Phillips South Australia Port Adelaide
John Roberts South Australia South Melbourne
Mark Williams South Australia Port Adelaide
Ron Stubbs Tasmania Devonport
Darryl Sutton Tasmania North Melbourne
Robert Flower Victoria Melbourne
Jim Jess Victoria Richmond
Mark Lee Victoria Richmond
Ian Nankervis Victoria Geelong
Geoff Raines Victoria Richmond
Geoff Southby Victoria Carlton
Garry Wilson Victoria Fitzroy
Bruce Duperouzel Western Australia St Kilda
Ken Hunter Western Australia Claremont
Brian Peake Western Australia East Fremantle

1979

1979 All-Australian Team[32]

Perth Carnival

Name State/League Club
Peter Carey South Australia Glenelg
Graham Cornes South Australia Glenelg
Kym Hodgeman South Australia Glenelg
Peter Jonas South Australia Central District
Geoff Morris South Australia West Adelaide
Des James Tasmania Sandy Bay
Michael Roach Tasmania Richmond
Darryl Sutton Tasmania North Melbourne
David Cloke Victoria Richmond
Bruce Doull Victoria Carlton
Kelvin Moore Victoria Hawthorn
Peter Moore Victoria Collingwood
Michael Tuck Victoria Hawthorn
Michael Turner Victoria Geelong
Garry Wilson Victoria Fitzroy
Tony Buhagiar Western Australia East Fremantle
Ken Hunter Western Australia Claremont
Gary Malarkey Western Australia Geelong
Bruce Monteath Western Australia Richmond
Brian Peake Western Australia East Fremantle (captain)
Barry Cable Western Australia East Perth (coach)
Pre-State of Origin era

1972

1972 All-Australian Team[33]

Perth Carnival

Name State/League Club
Malcolm Blight South Australia Woodville
Tony Burgan South Australia Sturt
Jim Leitch Tasmania Scottsdale
David Clarke Victoria Geelong
Gary Dempsey Victoria Footscray
Gary Hardeman Victoria Melbourne
Alex Jesaulenko Victoria Carlton
Leigh Matthews Victoria Hawthorn
Peter McKenna Victoria Collingwood
Travis Payze Victoria St Kilda
Len Thompson Victoria Collingwood
David Thorpe Victoria Footscray
John Williams Victoria Essendon
Bob Beecroft Western Australia Swan Districts
Malcolm Brown Western Australia East Perth (captain)
Brian Ciccotosto Western Australia South Fremantle
Ken McAullay Western Australia East Perth
Ian Miller Western Australia Perth
Alan Watling Western Australia West Perth
George Young Western Australia Subiaco

1969

1969 All-Australian Team[34]

Adelaide Carnival

Name State/League Club
John Cahill South Australia Port Adelaide
Brian Colbey South Australia Glenelg
Peter Darley South Australia South Adelaide
Graham Molloy South Australia Norwood
Rick Schoff South Australia Sturt
Royce Hart Victoria Richmond
Peter Hudson Victoria Hawthorn
Alex Jesaulenko Victoria Carlton
Bob Keddie Victoria Hawthorn
Bob Murray Victoria St Kilda
John 'Sam' Newman Victoria Geelong
John Nicholls Victoria Carlton (captain)
Peter Steward Victoria North Melbourne
Terry Waters Victoria Collingwood
Ricky Watt Victoria Collingwood
Greg Brehaut Western Australia Perth
Barry Cable Western Australia Perth
Peter Eakins Western Australia Subiaco
John McIntosh Western Australia Claremont
Bill Walker Western Australia Swan Districts

1966

1966 All-Australian Team[35]

Hobart Carnival

Name State/League Club
Brenton Adcock South Australia Sturt
Robert Day South Australia West Adelaide
Rick Schoff South Australia Sturt
Peter Hudson Tasmania New Norfolk
Graeme Lee Tasmania Launceston
Darrel Baldock Victoria St Kilda (captain)
Ian Bryant Victoria Footscray
Neville Crowe Victoria Richmond
John Goold Victoria Carlton
Graeme John Victoria South Melbourne
Hassa Mann Victoria Melbourne
Denis Marshall Victoria Geelong
John Nicholls Victoria Carlton
Ian Stewart Victoria St Kilda
Noel Teasdale Victoria North Melbourne
Barry Cable Western Australia Perth
Keith Doncon Western Australia East Perth
John McIntosh Western Australia Claremont
Kevin Murray Western Australia East Perth
Brian Sarre Western Australia Subiaco

1961

1961 All-Australian Team[36]

Brisbane Carnival

Name State/League Club
John Abley South Australia Port Adelaide
John Halbert South Australia Sturt
Neil Kerley South Australia West Adelaide
Geoff Kingston South Australia West Torrens
Don Lindner South Australia North Adelaide
Don Roach South Australia West Adelaide
Bob Shearman South Australia West Torrens
Bill Wedding South Australia Norwood
Darrel Baldock Tasmania Latrobe
Bob Withers Tasmania North Launceston
Allen Aylett Victoria North Melbourne
Ron Barassi Victoria Melbourne (captain)
Brian Dixon Victoria Melbourne
John Schultz Victoria Footscray
Ted Whitten Victoria Footscray
Jack Clarke Western Australia East Fremantle
Graham Farmer Western Australia East Perth
Ray Gabelich Western Australia West Perth
Ray Sorrell Western Australia East Fremantle
John Todd Western Australia South Fremantle

1958

1958 All-Australian Team[37]

Melbourne Carnival

Name State/League Club
John Abley South Australia Port Adelaide
Donald Gale Tasmania Wynyard
Jim Ross Tasmania North Launceston
Stuart Spencer Tasmania Clarence
Barry Metcalfe Victoria (VFA) Mordialloc
Owen Abrahams Victoria Fitzroy
Allen Aylett Victoria North Melbourne
Ron Barassi Victoria Melbourne
Reg Burgess Victoria Essendon
Jack Clarke Victoria Essendon
Bob Davis Victoria Geelong (captain)
John Dugdale Victoria North Melbourne
Kevin Murray Victoria Fitzroy
Neil Roberts Victoria St Kilda
Ted Whitten Victoria Footscray
Jack Clarke Western Australia East Fremantle
Graham Farmer Western Australia East Perth
Alan Preen Western Australia East Fremantle
Norm Rogers Western Australia East Fremantle
Ray Sorrell Western Australia East Fremantle

1956

1956 All-Australian Team[38]

Perth Carnival

Name State/League Club
John Abley South Australia Port Adelaide
Haydn Bunton Jr. South Australia North Adelaide
Stan Costello South Australia West Adelaide
Lindsay Head South Australia West Torrens
Geoff Long Tasmania City
Barry Strange Tasmania New Town
Frank Johnson Victoria (VFA) Port Melbourne (captain)
Ron Barassi Victoria Melbourne
John Chick Victoria Carlton
Jack Clarke Victoria Essendon
Bill Hutchison Victoria Essendon
Peter Pianto Victoria Geelong
Des Rowe Victoria Richmond
Ted Whitten Victoria Footscray
Roy Wright Victoria Richmond
Jack Clarke Western Australia East Fremantle
Graham Farmer Western Australia East Perth
John Gerovich Western Australia South Fremantle
Keith Harper Western Australia Perth
Cliff Hillier Western Australia South Fremantle

1953

1953 All-Australian Team[39]

Adelaide Carnival

Name State/League Club
Neil Davies South Australia Glenelg
Len Fitzgerald South Australia Sturt
Bob Hank South Australia West Torrens
Jack Lynch South Australia West Adelaide
John Marriott South Australia Norwood
Clayton Thompson South Australia Sturt
John Leedham Tasmania North Launceston
Ted Henrys Victoria (VFA) Preston
Frank Johnson Victoria (VFA) Port Melbourne
Jack Clarke Victoria Essendon
John Coleman Victoria Essendon
Des Healey Victoria Collingwood
Jack Howell Victoria Carlton
Bill Hutchison Victoria Essendon
Bob Rose Victoria Collingwood
Bernie Smith Victoria Geelong
Jack Clarke Western Australia East Fremantle
Steve Marsh Western Australia South Fremantle
Merv McIntosh Western Australia Perth
Frank Sparrow Western Australia Swan Districts

Sporting Life Team of the Year: 1947–1955

Sporting Life magazine created the concept of an All-Australian team in 1947.

These teams were once considered to be equivalent to All-Australian selection, but are no longer recognised as such.

1955

1955 'Sporting Life' Team of the Year
B: Lerrel Sharp (Collingwood) Herb Henderson (Footscray) Norm Sharp (Geelong)
HB: John James (Carlton) Jim Taylor (Norwood) Des Rowe (Richmond)
C: Harold McDonald (Port Adelaide) Lindsay Head (West Torrens) Des Healey (Collingwood)
HF: Barry White (South Fremantle) Ray Poulter (Richmond) Thorold Merrett (Collingwood)
F: Jack Clarke (East Fremantle) Noel O'Brien (Carlton) Peter Pianto (Geelong)
Foll: John Marriott (Norwood) Denis Cordner (Melbourne) Bill Hutchison (Essendon)
Res:    
Coach:  

1954

1954 'Sporting Life' Team of the Year
B: Wally Donald (Footscray) Ken Caporn (Claremont) John Marriott (Norwood)
HB: Noel McMahen (Melbourne) Laurie Kettlewell (Subiaco) Jim Gallagher (Footscray)
C: Jack Lynch (West Adelaide) Ted Whitten (Footscray) Keith Harper (Perth)
HF: Jim Deane (Richmond) John Brady (North Melbourne) Bob Rose (Collingwood)
F: Neil Mann (Collingwood) Jack Collins (Footscray) Peter Pianto (Geelong)
Foll: Ken Hands (Carlton) Roy Wright (Richmond) Bill Hutchison (Essendon)
Res:    
Coach:  

1953

1953 'Sporting Life' Team of the Year
B: Bernie Smith (Geelong) Herb Henderson (Footscray) Merv McIntosh (Perth)
HB: Jack Collins (Footscray) Len Fitzgerald (Sturt) Des Rowe (Richmond)
C: Des Healey (Collingwood) Jack Clarke (Essendon) Jack Lynch (West Adelaide)
HF: Bob Rose (Collingwood) Jack Howell (Carlton) Jim Deane (South Adelaide)
F: Roy Wright (Richmond) John Coleman (Essendon) Peter Pianto (Geelong)
Foll: Ken Hands (Carlton) John Leedham (North Launceston) Bill Hutchison (Essendon)
Res:    
Coach:  

1952

1952 'Sporting Life' Team of the Year
B: Wally May (Essendon) Ian McKay (North Adelaide) Bill Stephen (Fitzroy)
HB: Frank Sparrow (East Perth) Denis Cordner (Melbourne) Don Taylor (Glenelg)
C: Thorold Merrett (Collingwood) Bob Hank (West Torrens) (captain) Lyle Griffin (North Adelaide)
HF: Bob Rose (Collingwood) Len Fitzgerald (Sturt) Jim Deane (South Adelaide)
F: Roy Wright (Richmond) John Coleman (Essendon) Bill Hutchison (Essendon)
Foll: John Marriott (Norwood) Frank Johnson (Port Melbourne) Steve Marsh (South Fremantle)
Res:    
Coach:  

1951

1951 'Sporting Life' Team of the Year
B: John Marriott (Norwood) Ian McKay (North Adelaide) Charlie Sutton (Footscray)
HB: Harold McDonald (Port Adelaide) Brian Faehse (West Adelaide) Fred Buttsworth (West Perth)
C: Arthur Hodgson (Carlton) Bob Rose (Collingwood) Lyle Griffin (North Adelaide)
HF: Bob Davis (Geelong) Ron Clegg (South Melbourne) Jim Deane (South Adelaide)
F: Allan Crabb (Glenelg) John Coleman (Essendon) Fos Williams (Port Adelaide)
Foll: Bill Morris (Richmond) Jack Whelan (Brunswick) Bill Hutchison (Essendon)
Res:    
Coach:  

1950

1950 'Sporting Life' Team of the Year
B: Dick Russell (Port Adelaide) Bill Brittingham (Essendon) Merv McIntosh (Perth)
HB: Charlie Sutton (Footscray) Don Fraser (Richmond) Gordon Hocking (Collingwood)
C: Arthur Hodgson (Carlton) Bob Hank (West Torrens) Doug Olds (Norwood)
HF: Bob Davis (Geelong) Fred Flanagan (Geelong) Len Dockett (Melbourne)
F: John Marriott (Norwood) John Coleman (Essendon) Fos Williams (Port Adelaide)
Foll: Bill Morris (Richmond) (captain) Jack Whelan (Brunswick) Bill Hutchison (Essendon)
Res:    
Coach:  

1949

1949 'Sporting Life' Team of the Year
B: Charlie Sutton (Footscray) Shane McGrath (Melbourne) Don Cordner (Melbourne)
HB: Marcel Hilsz (Perth) Bert Deacon (Carlton) Ron Clegg (South Melbourne)
C: Des Healey (Collingwood) Ern Henfry (Carlton) Stan Heal (West Perth)
HF: Bob Hank (West Torrens) Fred Flanagan (Geelong) Les Foote (North Melbourne)
F: Bill Morris (Richmond) John Coleman (Essendon) Jack Sheedy (East Fremantle)
Foll: Jack Howell (Carlton) Merv McIntosh (Perth) Steve Marsh (South Fremantle)
Res:    
Coach:  

1948

1948 'Sporting Life' Team of the Year
B: Charlie Sutton (Footscray) Shane McGrath (Melbourne) Bob McClure (Essendon)
HB: Marcel Hilsz (Perth) Bert Deacon (Carlton) Len Fitzgerald (Collingwood)
C: Stan Heal (West Perth) Bill Twomey Jr. (Collingwood) Noel Jarvis (Fitzroy)
HF: Bill Hutchison (Essendon) Jack Howell (Carlton) Bob Hank (West Torrens)
F: Bill Morris (Richmond) Lindsay White (Geelong) Lou Richards (Collingwood)
Foll: Merv McIntosh (Perth) Les McClements (Claremont) Jack Sheedy (East Fremantle)
Res:    
Coach:  

1947

1947 'Sporting Life' Team of the Year
B: Max Oppy (Richmond) Shane McGrath (Melbourne) Percy Bushby (Essendon)
HB: Wally Lock (Melbourne) Wally Buttsworth (Essendon) Bert Deacon (Carlton)
C: Sam Gallagher (Norwood) Ern Henfry (Carlton) Billy King (South Melbourne)
HF: Bill Hutchison (Essendon) Gordon Lane (Essendon) Bob Hank (West Torrens)
F: Jack Howell (Carlton) Fred Fanning (Melbourne) Lou Richards (Collingwood)
Foll: Merv McIntosh (Perth) Don Cordner (Melbourne) Bob Quinn (Port Adelaide) (captain)
Res:    
Coach:  

Records

Most times selected overall

Qualification: Selection in seven or more teams from 1953 to 2020.

Most times selected in Carnivals era

Qualification: Selection in three or more teams from 1953 to 1980 and 1988.

  • 4 – Jack Clarke (Western Australia / East Fremantle) | 1953, 1956, 1958, 1961
  • 3 – John Abley (South Australia / Port Adelaide) | 1956, 1958, 1961
  • 3 – Ron Barassi (Victoria / Melbourne) | 1956, 1958, 1961
  • 3 – Jack Clarke (Victoria / Essendon) | 1953, 1956, 1958
  • 3 – Graham Farmer (Western Australia / East Perth) | 1956, 1958, 1961
  • 3 – Ted Whitten (Victoria / Footscray) | 1956, 1958, 1961

See also

References

  1. ^ Selection to the AIS/AFL Academy
  2. ^ John Devaney (2008), Full Points Footy's SA Football Companion, Full Points Publications, p. 483
  3. ^ Football Record 16–18 August 1991 p3
  4. ^ Official Website of the Australian Football League > News Article > Fresh faces aplenty as AFL names 40-man All Australian Squad
  5. ^ "AA SQUAD REVEALED: Cats, Demons dominate as breakout Pie snubbed". afl.com.au. 22 August 2022. Retrieved 22 August 2022.
  6. ^ Whiting, Michael (28 August 2023). "AA SQUAD REVEALED: Five Pies in, stars miss, young guns named". AFL.com.au. Retrieved 28 August 2023.
  7. ^ Sydney Morning Herald: 2013 AFL All-Australian team
  8. ^ "A number of surprise inclusions and omissions in the 2012 All Australian team, named in Melbourne". 17 September 2012.
  9. ^ "Six Pies named in All Australian team". 19 September 2011.
  10. ^ Gleeson, Michael (14 September 2010). "Excellence a certain selection". The Age. Melbourne.
  11. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q r s Lovett, Michael, ed. (2010). AFL Record 2010 Season Guide. p. 536. ISBN 978-0-9806274-5-9.
  12. ^ The Age 15 Sept 1998, Sport p. 3
  13. ^ The Age 15 Sept 1997, p. 12
  14. ^ The Age 2 September 1996, p. 12 "Silvagni selection raises eyebrows"
  15. ^ The Age 18 Sept 1995, p. 48
  16. ^ Football Record 23 Sept 1995, p. 50
  17. ^ The Age 14 September 1993, p. 32
  18. ^ "NATIONAL RESULTS". The Canberra Times. 16 September 1993. p. 22. Retrieved 15 September 2014 – via National Library of Australia.
  19. ^ Sydney Morning Herald 16 Sept 1992, p. 48
  20. ^ "Dogs 'in for tight game'". The Canberra Times. 17 September 1992. p. 24. Retrieved 15 September 2014 – via National Library of Australia.
  21. ^ Football Record 28 September 1991, p. 17
  22. ^ "Boos Greet Salmon's Medal" The Australian, 7 March 1988 p. 25
  23. ^ https://news.google.com/newspapers?id=3CtWAAAAIBAJ&sjid=cOQDAAAAIBAJ&pg=3986%2C5261843 Sydney Morning Herald, 7 March 1988 p. 53
  24. ^ "Croweaters Rewarded For Title Success" The Australian, 24 July 1987, p. 24
  25. ^ https://news.google.com/newspapers?id=qCtWAAAAIBAJ&sjid=c-QDAAAAIBAJ&pg=2576%2C6223256 Sydney Morning Herald 24 July 1987, p. 26
  26. ^ https://news.google.com/newspapers?id=A8wnAAAAIBAJ&sjid=9JIDAAAAIBAJ&pg=2187%2C5981059 The Age, 10 July 1986, p. 30
  27. ^ VFL Football Record 12 July 1986 p. 19
  28. ^ https://news.google.com/newspapers?id=gVBVAAAAIBAJ&sjid=iJUDAAAAIBAJ&pg=6254%2C1398581 The Age, 18 July 1985, p. 30
  29. ^ "AUSTRALIAN FOOTBALL". The Canberra Times. 13 July 1983. p. 1 Section: SPORTS SECTION. Retrieved 23 June 2014 – via National Library of Australia.
  30. ^ Football Record 16 July 1983, p. 3
  31. ^ https://news.google.com/newspapers?id=eftUAAAAIBAJ&sjid=cZIDAAAAIBAJ&pg=6540%2C7001658 The Age, 14 October 1980, p. 46
  32. ^ https://news.google.com/newspapers?id=UPZUAAAAIBAJ&sjid=oJIDAAAAIBAJ&pg=3921%2C4126639 The Age, 9 October 1979, p. 36
  33. ^ https://news.google.com/newspapers?nid=MDQ-9Oe3GGUC&dat=19720626&printsec=frontpage&hl=en The Age, 26 June 1972, p. 20 "$5100 from Perth Victory"
  34. ^ https://news.google.com/newspapers?id=GRdVAAAAIBAJ&sjid=cpMDAAAAIBAJ&pg=5619%2C2955911 The Age, 16 June 1969, p. 20
  35. ^ https://news.google.com/newspapers?id=Iq9PAAAAIBAJ&sjid=WJMDAAAAIBAJ&pg=1516%2C3347038 The Age, 20 June 1966, p. 18
  36. ^ https://news.google.com/newspapers?id=sqZVAAAAIBAJ&sjid=hLoDAAAAIBAJ&pg=3767%2C3572071 The Age, 24 July 1961, p. 20
  37. ^ https://news.google.com/newspapers?id=IEkRAAAAIBAJ&sjid=JpUDAAAAIBAJ&pg=3385%2C2074797 The Age, 14 July 1958, p. 16
  38. ^ https://news.google.com/newspapers?id=3DlVAAAAIBAJ&sjid=cZUDAAAAIBAJ&pg=3699%2C3632261 The Age, 25 June 1956, p. 16
  39. ^ https://news.google.com/newspapers?id=7gdFAAAAIBAJ&sjid=TsMDAAAAIBAJ&pg=2244%2C2354781 The Age, 20 July 1953, p. 14
{{bottomLinkPreText}} {{bottomLinkText}}
All-Australian team
Listen to this article

This browser is not supported by Wikiwand :(
Wikiwand requires a browser with modern capabilities in order to provide you with the best reading experience.
Please download and use one of the following browsers:

This article was just edited, click to reload
This article has been deleted on Wikipedia (Why?)

Back to homepage

Please click Add in the dialog above
Please click Allow in the top-left corner,
then click Install Now in the dialog
Please click Open in the download dialog,
then click Install
Please click the "Downloads" icon in the Safari toolbar, open the first download in the list,
then click Install
{{::$root.activation.text}}

Install Wikiwand

Install on Chrome Install on Firefox
Don't forget to rate us

Tell your friends about Wikiwand!

Gmail Facebook Twitter Link

Enjoying Wikiwand?

Tell your friends and spread the love:
Share on Gmail Share on Facebook Share on Twitter Share on Buffer

Our magic isn't perfect

You can help our automatic cover photo selection by reporting an unsuitable photo.

This photo is visually disturbing This photo is not a good choice

Thank you for helping!


Your input will affect cover photo selection, along with input from other users.

X

Get ready for Wikiwand 2.0 🎉! the new version arrives on September 1st! Don't want to wait?