For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for 2024 in women's road cycling.

2024 in women's road cycling

2024 in women's road cycling is about the 2024 women's bicycle races ruled by the UCI and the 2024 UCI Women's Teams.

World Championships

UCI Women's WorldTour

Date Race Podium Podium Podium
12–14 January 2024 Australia
2024 Women's Tour Down Under
1 New Zealand Ally Wollaston
AG Insurance–Soudal
Australia Georgia Baker
Liv AlUla Jayco
Italy Sofia Bertizzolo
UAE Team ADQ
2 Denmark Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ–Suez
Italy Soraya Paladin
Canyon–SRAM
Italy Sofia Bertizzolo
UAE Team ADQ
3 Australia Sarah Gigante
AG Insurance–Soudal
Netherlands Nienke Vinke
Team dsm–firmenich PostNL
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
Overall Australia Sarah Gigante
AG Insurance–Soudal
Winner
Netherlands Nienke Vinke
Team dsm–firmenich PostNL
2nd place
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
3rd place
27 January 2024 Australia
2024 Cadel Evans Great Ocean Road Race
1 Netherlands Rosita Reijnhout
Visma–Lease a Bike
Poland Dominika Włodarczyk
UAE Team ADQ
Denmark Cecilie Uttrup Ludwig
FDJ–Suez
8–11 February 2024 United Arab Emirates
2024 UAE Tour Women
1 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Italy Rachele Barbieri
Team dsm–firmenich PostNL
Italy Chiara Consonni
UAE Team ADQ
2 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Italy Chiara Consonni
UAE Team ADQ
France Clara Copponi
Lidl–Trek
3 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
Spain Mavi García
Liv AlUla Jayco
4 Netherlands Amber Kraak

FDJ–Suez

Netherlands Lorena Wiebes

Team SD Worx–Protime

Poland Daria Pikulik

Human Powered Health

Overall Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Winner
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
2nd place
Spain Mavi García
Liv AlUla Jayco
3rd place
24 February 2024 Belgium
2024 Omloop Het Nieuwsblad Women Elite
1 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Winner
Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
2nd place
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
3rd place
2 March 2024 Italy
2024 Strade Bianche Donne
1 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Winner
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
2nd place
Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
3rd place
10 March 2024 Netherlands
2024 Ronde van Drenthe Women Elite
1 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Winner
Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
2nd place
Netherlands Puck Pieterse
Fenix–Deceuninck
17 March 2024 Italy
2024 Trofeo Alfredo Binda-Comune di Cittiglio
1 Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
Winner
Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
2nd place
Netherlands Puck Pieterse
Fenix–Deceuninck
3rd place
21 March 2024 Belgium
2024 Classic Brugge–De Panne
1 Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
Winner
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
2nd place
Poland Daria Pikulik
Human Powered Health
3rd place
24 March 2024 Belgium
2024 Gent–Wevelgem
1 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Winner
Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
2nd place
Italy Chiara Consonni
UAE Team ADQ
3rd place
31 March 2024 Belgium
2024 Tour of Flanders
1 Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
Winner
Poland Katarzyna Niewiadoma
Canyon–SRAM
2nd place
Netherlands Shirin van Anrooij
Lidl–Trek
3rd place
6 April 2024 France
2024 Paris-Roubaix Femmes
1 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Winner
Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
2nd place
United Kingdom Pfeiffer Georgi
Team dsm–firmenich PostNL
3rd place
14 April 2024 Netherlands
2024 Amstel Gold Race Ladies Edition
1 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Winner
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
2nd place
Norway Ingvild Gåskjenn
Liv AlUla Jayco
3rd place
17 April 2024 Belgium
2024 La Flèche Wallonne Féminine
1 Poland Katarzyna Niewiadoma
Canyon–SRAM
Winner
Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
2nd place
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
3rd place
21 April 2024 Belgium
2024 Liège–Bastogne–Liège Femmes
1 Australia Grace Brown
FDJ–Suez
Winner
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
2nd place
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
3rd place
28 April – 2024 Spain
2024 La Vuelta Femenina
1 United States Lidl–Trek
Gaia Realini
Elisa Longo Borghini
Elynor Bäckstedt
Brodie Chapman
Lizzie Deignan
Amanda Spratt
Ellen van Dijk
Netherlands Visma–Lease a Bike
Riejanne Markus
Marianne Vos
Sophie von Berswordt
Anna Henderson
Eva van Agt
Maud Oudeman
Carlijn Achtereekte
Netherlands Team SD Worx–Protime
Demi Vollering
Mischa Bredewold
Niamh Fisher-Black
Blanka Vas
Marlen Reusser
Elena Cecchini
Barbara Guarischi
2 Canada Alison Jackson
EF Education–EasyPost
Hungary Blanka Vas
Team SD Worx–Protime
Netherlands Karlijn Swinkels
UAE Team ADQ
3 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
Canada Olivia Baril
Movistar Team
4 United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
Australia Georgia Baker
Liv AlUla Jayco
Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
5 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Netherlands Yara Kastelijn
Fenix–Deceuninck
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
6 France Évita Muzic
FDJ–Suez
Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Netherlands Yara Kastelijn
Fenix–Deceuninck
7 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
8 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
France Évita Muzic
FDJ–Suez
Netherlands Riejanne Markus
Visma–Lease a Bike
Overall Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Winner
Netherlands Riejanne Markus
Visma–Lease a Bike
2nd place
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
3rd place
10–12 May 2024 Spain
2024 Itzulia Women
1 Netherlands Mischa Bredewold
Team SD Worx–Protime
Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
2 Netherlands Mischa Bredewold
Team SD Worx–Protime
Spain Mavi García
Liv AlUla Jayco
France Juliette Labous
Team dsm–firmenich PostNL
3 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Netherlands Thalita de Jong
Lotto–Dstny Ladies
Netherlands Mischa Bredewold
Team SD Worx–Protime
Overall Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Winner
Netherlands Mischa Bredewold
Team SD Worx–Protime
2nd place
France Juliette Labous
Team dsm–firmenich PostNL
3rd place
16–18 May 2024 Spain
2024 Vuelta a Burgos Feminas
1 Finland Lotta Henttala
EF Education–EasyPost
Austria Carina Schrempf
Fenix–Deceuninck
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
2 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
France Évita Muzic
FDJ–Suez
Netherlands Karlijn Swinkels
UAE Team ADQ
3 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
France Clara Copponi
Lidl–Trek
Netherlands Maike van der Duin
Canyon–SRAM
4 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Netherlands Lucinda Brand
Lidl–Trek
France Évita Muzic
FDJ–Suez
Overall Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Winner
France Évita Muzic
FDJ–Suez
2nd place
Netherlands Karlijn Swinkels
UAE Team ADQ
3rd place
24–26 May 2024 United Kingdom
2024 RideLondon-Classique
1 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Italy Letizia Paternoster
Liv AlUla Jayco
France Clara Copponi
Lidl–Trek
2 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
3 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Overall Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Winner
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
2nd place
Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
3rd place
6–9 June 2024 United Kingdom
2024 Tour of Britain Women
1 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Italy Letizia Paternoster
Liv AlUla Jayco
United Kingdom Pfeiffer Georgi
Team dsm–firmenich PostNL
2 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
United Kingdom Anna Henderson
Great Britain (national team)
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
3 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Netherlands Charlotte Kool
Team dsm–firmenich PostNL
Australia Georgia Baker
Liv AlUla Jayco
4 Australia Ruby Roseman-Gannon
Liv AlUla Jayco
Luxembourg Christine Majerus
Team SD Worx–Protime
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Overall Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Winner
United Kingdom Anna Henderson
Great Britain (national team)
2nd place
Luxembourg Christine Majerus
Team SD Worx–Protime
3rd place
15–18 June 2024 Switzerland
2024 Tour de Suisse Women
1 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Italy Gaia Realini
Lidl–Trek
Switzerland Elise Chabbey
Canyon–SRAM
2 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
New Zealand Kim Cadzow
EF Education–EasyPost
3 Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
Poland Katarzyna Niewiadoma
Canyon–SRAM
Netherlands Femke de Vries
Visma–Lease a Bike
4 Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
Overall Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
Winner
Australia Neve Bradbury
Canyon–SRAM
2nd place
Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
3rd place

UCI Women's ProSeries

Date Race Podium Podium Podium
15–18 February 2024 Spain
2024 Setmana Valenciana / Vuelta CV Féminas
1 Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Switzerland Noemi Rüegg
EF Education–EasyPost
2 Switzerland Marlen Reusser
Team SD Worx–Protime
Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
France Évita Muzic
FDJ–Suez
3 New Zealand Niamh Fisher-Black
Team SD Worx–Protime
Italy Gaia Realini
Lidl–Trek
Poland Katarzyna Niewiadoma
Canyon–SRAM
4 Italy Elisa Balsamo
Lidl–Trek
Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
Italy Nadia Quagliotto
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Overall Switzerland Marlen Reusser
Team SD Worx–Protime
Winner
Poland Katarzyna Niewiadoma
Canyon–SRAM
2nd place
New Zealand Niamh Fisher-Black
Team SD Worx–Protime
3rd place
13 March 2024 Belgium
2024 Danilith Nokere Koerse voor Dames
1 Belgium Lotte Kopecky
Team SD Worx–Protime
Winner
Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
2nd place
United States Lily Williams
Human Powered Health
3rd place
27 March 2024 Belgium
2024 Dwars door Vlaanderen
1 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Winner
Netherlands Shirin van Anrooij
Lidl–Trek
2nd place
Italy Letizia Paternoster
Liv AlUla Jayco
3rd place
10 April 2024 Belgium
2024 De Brabantse Pijl-La Flèche Brabançonne
1 Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
Winner
Netherlands Demi Vollering
Team SD Worx–Protime
2nd place
Australia Alexandra Manly
Liv AlUla Jayco
3rd place
9 May 2024 Spain
2024 Navarra Women's Elite Classic
1 Germany Hannah Ludwig
Cofidis
Winner
Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
2nd place
Netherlands Shirin van Anrooij
Lidl–Trek
3rd place
26 May 2024 Spain
2024 Gran Premio Femenino Ciudad de Eibar
1 Spain Yurani Blanco
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Winner
Spain Usoa Ostolaza
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
2nd place
New Zealand Henrietta Christie
Human Powered Health
3rd place

Single day races (1.1 and 1.2)

Race Date Cat. Winner Second Third Ref
New Zealand Gravel and Tar La Femme (details) 20 January 2024 1.2 New Zealand Kate McCarthy New Zealand Sammie Maxwell New Zealand Charlotte Clarke
Spain Trofeo Felanitx-Colònia de Sant Jordi (details) 20 January 2024 1.1 Switzerland Noemi Rüegg
EF Education–EasyPost
Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
Italy Chiara Consonni
UAE Team ADQ
Spain Trofeo Palma Femina (details) 21 January 2024 1.1 Canada Magdeleine Vallieres
EF Education–EasyPost
South Africa Ashleigh Moolman Pasio
AG Insurance–Soudal
Spain Mavi García
Spain Trofeo Binissalem-Andratx (details) 22 January 2024 1.1 Italy Eleonora Gasparrini
UAE Team ADQ
Switzerland Noemi Rüegg
EF Education–EasyPost
Italy Nadia Quagliotto
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Spain Women Cycling Pro Costa De Almería (details) 28 January 2024 1.1 Canada Olivia Baril
Movistar Team
Spain Ane Santesteban
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Poland Karolina Perekitko
Winspace
Spain Vuelta CV Feminas (details) 4 February 2024 1.1 France Cédrine Kerbaol
Ceratizit–WNT Pro Cycling
Netherlands Marit Raaijmakers
Human Powered Health
Italy Federica Damiana Piergiovanni
Uno-X Mobility Development Team
Spain Clasica de Almeria Femina (details) 25 February 2024 1.1 United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
Ukraine Yuliia Biriukova
Human Powered Health
Switzerland Linda Zanetti
Human Powered Health
Belgium Omloop van het Hageland Women's Elite (details) 25 February 2024 1.1 United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
Netherlands Mischa Bredewold
Team SD Worx–Protime
United Kingdom Pfeiffer Georgi
Team dsm–firmenich PostNL
Belgium Le Samyn des Dames (details) 27 February 2024 1.1 Italy Vittoria Guazzini
Team dsm–firmenich PostNL
Finland Anniina Ahtosalo
Uno-X Mobility
Austria Christina Schweinberger
Fenix–Deceuninck
Croatia Umag Trophy Ladies (details) 28 February 2024 1.2 Italy Sara Fiorin
Uno-X Mobility
Italy Michela De Grandis
Team Mendelspeck Ge-Man
Italy Emma Bernardi
Team Mendelspeck Ge-Man
Italy Trofeo Oro in Euro Women's Bike Race (details) 3 March 2024 1.1 Italy Elisa Longo Borghini
Lidl–Trek
Netherlands Karlijn Swinkels
UAE Team ADQ
United States Ruth Edwards
Human Powered Health
Croatia Poreč Trophy Ladies (details) 3 March 2024 1.2 Hungary Petra Zsankó
Estonia Elisabeth Ebras
Uno-X Mobility
Slovenia Urša Pintar
BTC City Ljubljana
El Salvador Grand Prix Suf City El Salvador (details) 4 March 2024 1.1 Cyprus Antri Christoforou
Roland Cycling
Italy Elena Pirrone
Roland Cycling
Colombia Lorena Villamizar
Boneshaker Project p/b Roxo
El Salvador Grand Prix El Salvador (details) 5 March 2024 1.1 Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
Tamara Dronova
Roland Cycling
Netherlands Sylvie Swinkels
Roland Cycling
Belgium GP Oetingen (details) 6 March 2024 1.1 Netherlands Lorena Wiebes
Team SD Worx–Protime
Netherlands Thalita de Jong
Lotto–Dstny Ladies
United Kingdom Josie Nelson
Team dsm–firmenich PostNL
El Salvador Grand Prix Presidente (details) 6 March 2024 1.1 Switzerland Elena Hartmann
Roland Cycling
Italy Giorgia Vettorello
Roland Cycling
Tamara Dronova
Roland Cycling
Netherlands Drentse Acht van Westerveld (details) 9 March 2024 1.1 Netherlands Sofie van Rooijen
VolkerWessels Cycling Team
Italy Chiara Consonni
UAE Team ADQ
Italy Rachele Barbieri
Team dsm–firmenich PostNL
El Salvador Grand Prix MOPT (details) 13 March 2024 1.1 Chile Aranza Villalón
Soltec Iberoamérica
Tamara Dronova
Roland Cycling
Austria Anna Kiesenhofer
Roland Cycling
Belgium Ronde de Mouscron (details) 1 April 2024 1.1 Poland Daria Pikulik
Human Powered Health
Finland Anniina Ahtosalo
Uno-X Mobility
Italy Martina Fidanza
Ceratizit–WNT Pro Cycling
France Région Pays de la Loire Tour - Féminin (details) 3 April 2024 1.1  Michaela Drummond (NZL)
Arkéa–B&B Hotels Women
 Victorie Guilman (FRA)
St. Michel–Mavic–Auber93
 Lucinda Stewart (AUS)
ARA Skip Capital
Belgium Scheldeprijs vrouwen elite (details) 3 April 2024 1.1  Lorena Wiebes (NED)
Team SD Worx–Protime
 Charlotte Kool (NED)
Team dsm–firmenich PostNL
 Martina Fidanza (ITA)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
France Grand Prix Féminin de Chambéry (details) 14 April 2024 1.1  Lore De Schepper (BEL)
AG Insurance–NXTG U23 Team
 Évita Muzic (FRA)
FDJ–Suez
 Erica Magnaldi (ITA)
UAE Development Team
Netherlands EPZ Omloop van Borsele (details) 20 April 2024 1.1  Sofie van Rooijen (NED)
VolkerWessels Cycling Team
 Daria Pikulik (POL)
Human Powered Health
 Elynor Bäckstedt (GBR)
Lidl–Trek
Italy Gran Premio della Liberazione (details) 25 April 2024 1.1  Chiara Consonni (ITA)
UAE Team ADQ
 Silvia Persico (ITA)
UAE Team ADQ
 Eleonora Gasparrini (ITA)
UAE Team ADQ
Luxembourg CERATIZIT Festival Elsy Jacobs Garnich (details) 27 April 2024 1.2  Marta Lach (POL)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Christine Majerus (LUX)
Team SD Worx–Protime
 Katrine Aalerud (NOR)
Uno-X Mobility
Luxembourg CERATIZIT Festival Elsy Jacobs Luxembourg (details) 28 April 2024 1.2  Marta Lach (POL)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Scarlett Souren (NED)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Anouska Koster (NED)
Uno-X Mobility
Belgium Cyclis Classic (details) 1 May 2024 1.2  Anne Knijnenburg (NED)
VolkerWessels Cycling Team
 Federica Venturelli (ITA)
UAE Team Emirates
 Scarlett Souren (NED)
VolkerWessels Cycling Team
France La Classique Morbihan (details) 3 May 2024 1.2  Eleonora Gasparrini (ITA)
UAE Team ADQ
 Marta Lach (POL)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Jade Wiel (FRA)
FDJ–Suez
France Grand Prix du Morbihan Femmes (details) 4 May 2024 1.1  Silvia Persico (ITA)
UAE Team ADQ
 Victoire Berteau (FRA)
Cofidis
 Marta Lach (POL)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
Belgium GP Eco-Struct (details) 4 May 2024 1.1  Chiara Consonni (ITA)
UAE Team ADQ
 Anniina Ahtosalo (FIN)
Uno-X Mobility
 Daria Pikulik (POL)
Human Powered Health
Belgium Trofee Maarten Wynants (details) 5 May 2024 1.1  Anniina Ahtosalo (FIN)
Uno-X Mobility
 Scarlett Souren (NED)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Chiara Consonni (ITA)
UAE Team ADQ
Serbia Belgrade GP Woman Tour (details) 12 May 2024 1.2 Hanna Tserakh
BTC City Ljubljana
 Petra Zsankó (HUN)
RC ARBÖ-ASKÖ Rapso Knittelfeld
 Lara Crestanello (ITA)
BTC City Ljubljana
Spain Durango - Durango Emakumeen Saria (details) 14 May 2024 1.1  Cédrine Kerbaol (FRA)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Évita Muzic (FRA)
FDJ–Suez
 Thalita de Jong (NED)
Lotto–Dstny Ladies
Netherlands Veenendaal - Veenendaal Classic (details) 17 May 2024 1.1  Riejanne Markus (NED)
Visma–Lease a Bike
 Barbara Guarischi (ITA)
Team SD Worx–Protime
 Marthe Truyen (BEL)
Fenix–Deceuninck
Belgium Antwerp Port Epic Ladies (details) 19 May 2024 1.1  Lara Gillespie (IRL)
UAE Development Team
 Zoe Bäckstedt (GBR)
Canyon–SRAM Generation
 Babette van der Wolf (NED)
Lifeplus Wahoo
Netherlands ZLM Omloop der Kempen Ladies (details) 25 May 2024 1.2  Sara Fiorin (ITA)
UAE Development Team
 Lara Gillespie (IRL)
UAE Development Team
 Marjolein van 't Geloof (NED)
Hess Cycling Team
Estonia Ladies Tour of Estonia (details) 25 May 2024 1.2  Eline van Rooijen (NED)
Team Coop–Repsol
 Olivija Baleišytė (LTU)
Lithuania (national team)
 Laura Lizette Sander (EST)
Estonia (national team)
Belgium Dwars door de Westhoek (details) 2 June 2024 1.1  Kathrin Schweinberger (AUT)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
 Lauretta Hanson (AUS)
Lidl–Trek
 Lily Williams (AUS)
Human Powered Health
France Alpes Gresivaudan Classic (details) 2 June 2024 1.1  Marion Bunel (FRA)
St. Michel–Mavic–Auber93
 Évita Muzic (FRA)
FDJ–Suez
 Julie Bego (FRA)
Cofidis
Honduras Elite Road Central American Championships ITT (details) 6 June 2024 1.2  Annibel Prieto (PAN)
Panama (national team)
 Gabriela Soto (GUA)
Guatemala (national team)
 Wendy Ducreux (PAN)
Panama (national team)
Honduras Elite Road Central American Championships TTT (details) 7 June 2024 1.2 Guatemala (national team)
Cintia Lee
Bridggett Rodríguez
Ashley Méndez
Gabriela Soto
Costa Rica (national team)
Alondra Granados
Sofía Quirós
Diandra Ramírez
María Fernanda Sánchez
Panama (national team)
Iris León
Maraya López
Annibel Prieto
Wendy Ducreux
Belgium Elmos Dwars door het Hageland (details) 8 June 2024 1.1  Lucinda Brand (NED)
Lidl–Trek
 Thalita de Jong (NED)
Lotto–Dstny Ladies
 Karlijn Swinkels (NED)
UAE Team ADQ
Belgium SPAR Flanders Diamond Tour (details) 9 June 2024 1.1  Chiara Consonni (ITA)
UAE Team ADQ
 Anniina Ahtosalo (FIN)
Uno-X Mobility
 Kathrin Schweinberger (AUT)
Ceratizit–WNT Pro Cycling
Honduras Elite Road Central American Championships RR (details) 9 June 2024 1.2  Gabriela Soto (GUA)
Guatemala (national team)
 Wendy Ducreux (PAN)
Panama (national team)
 Cintia Lee (GUA)
Guatemala (national team)

Stage races (2.1 and 2.2)

Race Date Cat. Winner Second Third Ref
26–29 October 2023 Ecuador
Vuelta Femenina al Ecuador
1 Ecuador Esther Galarza
Eagle Bikes
Ecuador María Paula Pazmiño
Team Toscana
Ecuador Natalia Vásquez
Movistar–Best PC
2 Ecuador Marcela Peñafiel
Movistar–Best PC
Ecuador Esther Galarza
Eagle Bikes
Ecuador Natalia Vásquez
Movistar–Best PC
3 Ecuador Marcela Peñafiel
Movistar–Best PC
Ecuador Esther Galarza
Eagle Bikes
Ecuador Natalia Vásquez
Movistar–Best PC
4 Ecuador Natalia Vásquez
Movistar–Best PC
Ecuador Marcela Peñafiel
Movistar–Best PC
Ecuador Carol Masabanda
Team Banco Guayaquil
Overall Ecuador Esther Galarza
Eagle Bikes
Winner
Ecuador Marcela Peñafiel
Movistar–Best PC
2nd place
Ecuador Natalia Vásquez
Movistar–Best PC
3rd place
5–8 March 2024 Italy
Trofeo Ponente in Rosa
Prologue Switzerland Alessandra Keller
Switzerland
Switzerland Linda Indergand
Switzerland
Switzerland Linda Zanetti
Switzerland
1 New Zealand Kim Cadzow
EF Education–EasyPost
United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
Switzerland Linda Zanetti
Switzerland
2 United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
New Zealand Kim Cadzow
EF Education–EasyPost
Germany Leonie Laubig
Primeau Vélo - Groupe Abadie
3 United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
France Ema Comte
Team Féminin Chambéry
Brazil Ana Vitória Magalhães
Bepink–Bongioanni
Overall New Zealand Kim Cadzow
EF Education–EasyPost
Winner
United States Kristen Faulkner
EF Education–EasyPost
2nd place
Canada Clara Emond
EF Education–EasyPost
3rd place
8–10 March 2024 Spain
Vuelta Extremadura Féminas
1 Canada Olivia Baril
Movistar Team
Australia Brodie Chapman
Lidl–Trek
Netherlands Mareille Meijering
Movistar Team
2 Netherlands Mareille Meijering
Movistar Team
Italy Gaia Realini
Lidl–Trek
France Océane Mahé
Arkéa–B&B Hotels Women
3 Netherlands Ellen van Dijk
Lidl–Trek
Australia Brodie Chapman
Lidl–Trek
Sweden Stina Kagevi
Team Coop–Repsol
Overall Netherlands Mareille Meijering
Movistar Team
Winner
Italy Gaia Realini
Lidl–Trek
2nd place
Australia Brodie Chapman
Lidl–Trek
3rd place
8–12 March 2024 El Salvador
Vuelta a El Salvador Femenina
Prologue Switzerland Elena Hartmann
Roland Cycling
Tamara Dronova
Roland Cycling
Canada Kiara Lylyk
Boneshaker Project p/b Orange Seal
1 Switzerland Elena Hartmann
Roland Cycling
Canada Emily Marcolini
Boneshaker Project p/b Orange Seal
Italy Giorgia Vettorello
Roland Cycling
2 Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
Colombia Karen González
Sistecredito GW
Tamara Dronova
Roland Cycling
3 Tamara Dronova
Roland Cycling
Colombia Andrea Alzate
Eneicat–CMTeam
Chile Aranza Villalón
Soltec Iberoamérica
4 Tamara Dronova
Roland Cycling
Ukraine Olga Shekel
Ukraine (national team)
Netherlands Sylvie Swinkels
Roland Cycling
Overall Switzerland Elena Hartmann
Roland Cycling
Winner
Tamara Dronova
Roland Cycling
2nd place
Cyprus Antri Christoforou
Roland Cycling
3rd place
14–17 March 2024 France
Tour de Normandie féminin
1 Netherlands Ellen van Dijk
Lidl–Trek
Netherlands Riejanne Markus
Visma–Lease a Bike
Netherlands Lieke Nooijen
Visma–Lease a Bike
2 Spain Sandra Alonso
Ceratizit–WNT Pro Cycling
Netherlands Thalita de Jong
Lotto–Dstny Ladies
Italy Maria Giulia Confalonieri
Uno-X Mobility
3 United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
France Victoire Berteau
Cofidis
France Gladys Verhulst
Groupama–FDJ
4 United Kingdom Josie Nelson
Team dsm–firmenich PostNL
Canada Ava Holmgren
Lidl–Trek
Norway Mie Bjørndal Ottestad
Uno-X Mobility
Overall Norway Mie Bjørndal Ottestad
Uno-X Mobility
Winner
United Kingdom Josie Nelson
Team dsm–firmenich PostNL
2nd place
Netherlands Ellen van Dijk
Lidl–Trek
3rd place
14–17 March 2024 Guatemala
Vuelta Femenina a Guatemala
1 Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
Colombia Nicoll García
Pato Bike BMC Team
Colombia Lina Rojas
Pato Bike BMC Team
2 United States Kira Payer
Boneshaker Project p/b Orange Seal
Colombia Natalia Garzon
Sistecredito - GW
Mexico Marcela Prieto
Pato Bike BMC Team
3 Colombia Karen Villamizar
Boneshaker Project p/b Orange Seal
Colombia Lina Rojas
Pato Bike BMC Team
Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
4 Portugal Daniela Campos
Eneicat–CMTeam
Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
Colombia Lina Rojas
Pato Bike BMC Team
Overall Italy Valentina Basilico
Eneicat–CMTeam
Winner
Colombia Lina Rojas
Pato Bike BMC Team
2nd place
Colombia Natalia Garzon
Sistecredito - GW
3rd place
8–10 April 2024 Thailand
Women's Tour of Thailand
1 Vietnam Nguyễn Thị Thật
Vietnam (national team)
Thailand Jutatip Maneephan
Thailand Women's Cycling Team
Australia Claudia Marcks
Bikewheels.com.au Cycling Team
2 Vietnam Nguyễn Thị Thật
Vietnam (national team)
Thailand Jutatip Maneephan
Thailand Women's Cycling Team
Malaysia Nur Aisyah Mohamad Zubir
Malaysia (national team)
3 Thailand Jutatip Maneephan
Thailand Women's Cycling Team
Australia Claudia Marcks
Bikewheels.com.au Cycling Team
Vietnam Nguyễn Thị Thật
Vietnam (national team)
Overall Thailand Jutatip Maneephan
Thailand Women's Cycling Team
Winner
Vietnam Nguyễn Thị Thật
Vietnam (national team)
2nd place
Australia Claudia Marcks
Bikewheels.com.au Cycling Team
3rd place
19–23 April 2024 Italy
Giro Mediterraneo Rosa
1 Italy Giada Borghesi
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
Republic of Ireland Lara Gillespie
UAE Team ADQ Development
Italy Federica Venturelli
UAE Team ADQ Development
2 Republic of Ireland Lara Gillespie
UAE Team ADQ Development
Italy Federica Venturelli
UAE Team ADQ Development
Italy Giada Borghesi
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
3 Republic of Ireland Lara Gillespie
UAE Team ADQ Development
Poland Karolina Kumięga
UAE Team ADQ Development
Kazakhstan Akpeiil Ossim
Astana Dewi Women Team
4 Italy Federica Venturelli
UAE Team ADQ Development
Republic of Ireland Lara Gillespie
UAE Team ADQ Development
Italy Asia Zontone
Isolmant–Premac–Vittoria
5 Italy Federica Venturelli
UAE Team ADQ Development
Mexico Romina Hinojosa
A.R. Monex Pro Cycling Team
Argentina Fernanda Yapura
Team Komugi–Grand Est
Overall Republic of Ireland Lara Gillespie
UAE Team ADQ Development
Winner
Italy Federica Venturelli
UAE Team ADQ Development
2nd place
Italy Giada Borghesi
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
3rd place
24–28 April 2024 United States
Tour of the Gila
1 United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
Canada Nadia Gontova
DNA Pro Cycling
Mexico Marcela Prieto
PAS - Steve Tilford Foundation
2 Cuba Marlies Mejías
Virginia's Blue Ridge–TWENTY24
Uzbekistan Yanina Kuskova
Tashkent City Women Professional Cycling Team
United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
3 United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
United States Alia Shafi
Fount Cycling Guild
France Cécile Lejeune
PAS - Steve Tilford Foundation
4 United States Chloe Patrick
Cynisca Cycling
Cuba Marlies Mejías
Virginia's Blue Ridge–TWENTY24
United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
5 United States Elizabeth Dixon
Fount Cycling Guild
United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
Belgium Eleanor Wiseman
Fount Cycling Guild
Overall United States Lauren Stephens
Cynisca Cycling
Winner
Canada Nadia Gontova
DNA Pro Cycling
2nd place
Belgium Eleanor Wiseman
Fount Cycling Guild
3rd place
25–28 April 2024 Czech Republic
Gracia–Orlová
1 Germany Corinna Lechner
Wheel Divas
Belgium Lore De Schepper
AG Insurance–NXTG U23 Team
Slovenia Urša Pintar
Slovenia (national team)
2 Netherlands Mirre Knaven
AG Insurance–NXTG U23 Team
Belgium Xaydée Van Sinaey
Fenix-Deceuninck Development Team
Germany Corinna Lechner
Wheel Divas
3 Austria Tabea Huys
Maxx-Solar Rose Women Racing
Germany Corinna Lechner
Wheel Divas
Belgium Marion Norbert-Riberolle
Fenix-Deceuninck Development Team
4 United Kingdom Emma Jeffers
Liv AlUla Jayco Women's Continental Team
Netherlands Mirre Knaven
AG Insurance–NXTG U23 Team
Poland Olga Wankiewicz
MAT Atom Deweloper Wrocław
5 United Kingdom Emma Jeffers
Liv AlUla Jayco Women's Continental Team
Poland Olga Wankiewicz
MAT Atom Deweloper Wrocław
Czech Republic Nikola Bajgerová
MAT Atom Deweloper Wrocław
Overall Germany Corinna Lechner
Wheel Divas
Winner
Netherlands Mirre Knaven
AG Insurance–NXTG U23 Team
2nd place
Slovenia Urška Žigart
Liv AlUla Jayco Women's Continental Team
3rd place
22–24 May 2024 France
Bretagne Ladies Tour
1 Australia Grace Brown
FDJ–Suez
Netherlands Amber Kraak
FDJ–Suez
France Marie Le Net
FDJ–Suez
2 Australia Sarah Roy
Cofidis
Italy Alessia Vigilia
FDJ–Suez
Belgium Sanne Cant
Fenix–Deceuninck
3 Australia Grace Brown
FDJ–Suez
Netherlands Thalita de Jong
Lotto–Dstny Ladies
Belgium Fien van Eynde
Fenix–Deceuninck
Overall Australia Grace Brown
FDJ–Suez
Winner
Italy Alessia Vigilia
FDJ–Suez
2nd place
Netherlands Amber Kraak
FDJ–Suez
3rd place
23–26 May 2024 Czech Republic
Tour de Feminin
1 Czech Republic Julia Kopecký
AG Insurance–NXTG U23 Team
Netherlands Maud Rijnbeek
AG Insurance–NXTG U23 Team
Belgium Lore De Schepper
AG Insurance–NXTG U23 Team
2 Czech Republic Julia Kopecký
AG Insurance–NXTG U23 Team
Netherlands Femke de Vries
GT Krush Rebellease
United Kingdom Eilidh Shaw
Alba Development Road Team
3 Czech Republic Nikola Bajgerová
MAT Atom Deweloper Wrocław
Netherlands Mirre Knaven
AG Insurance–NXTG U23 Team
Netherlands Femke de Vries
GT Krush Rebellease
4 Netherlands Mirre Knaven
AG Insurance–NXTG U23 Team
Czech Republic Julia Kopecký
AG Insurance–NXTG U23 Team
United Kingdom Eilidh Shaw
Alba Development Road Team
Overall Czech Republic Julia Kopecký
AG Insurance–NXTG U23 Team
Winner
Netherlands Femke de Vries
GT Krush Rebellease
2nd place
Belgium Xaydée Van Sinaey
Belgium (national team)
3rd place
27–29 May 2024 Spain
2024 Tour of Bostonliq Ladies
1 Uzbekistan Yanina Kuskova
Samarkand Region
Kazakhstan Faina Potapova
Astana Dewi Women Team
Kazakhstan Akpeiil Ossim
Astana Dewi Women Team
2 South Korea Lee Eun-hee
Samyang Women's Cycling Team
Uzbekistan Margarita Misyurina
Samarkand Region
Uzbekistan Yanina Kuskova
Samarkand Region
3 Kazakhstan Bota Batyrbekova
Astana Dewi Women Team
Kazakhstan Violetta Kazakova
Astana Dewi Women Team
Iran Somayeh Yazdani
MIX Az Watuba UAE
Overall Uzbekistan Yanina Kuskova
Samarkand Region
Winner
Kazakhstan Faina Potapova
Astana Dewi Women Team
2nd place
Kazakhstan Akpeiil Ossim
Astana Dewi Women Team
3rd place
29 May – 1 June 2024 Spain
2024 Vuelta Andalucía Elite Women
1 Netherlands Silke Smulders
Team Jayco–AlUla
Spain Mavi García
Team Jayco–AlUla
New Zealand Ella Wyllie
Team Jayco–AlUla
2 Spain Mavi García
Team Jayco–AlUla
Netherlands Silke Smulders
Team Jayco–AlUla
Norway Mie Bjørndal Ottestad
Uno-X Mobility
3 New Zealand Ella Wyllie
Team Jayco–AlUla
Spain Mavi García
Team Jayco–AlUla
Netherlands Silke Smulders
Team Jayco–AlUla
4 Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
Netherlands Quinty Ton
Team Jayco–AlUla
Alena Amialiusik
Uno-X Mobility
Overall Spain Mavi García
Team Jayco–AlUla
Winner
Netherlands Silke Smulders
Team Jayco–AlUla
2nd place
New Zealand Ella Wyllie
Team Jayco–AlUla
3rd place
7–9 June 2024 Spain
Volta Femenina Ciclista a Catalunya
1 New Zealand Ally Wollaston
AG Insurance–Soudal–Quick-Step
Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Cuba Arlenis Sierra
Movistar Team
2 Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Netherlands Riejanne Markus
Visma–Lease a Bike
Norway Katrine Aalerud
Uno-X Mobility
3 New Zealand Ally Wollaston
AG Insurance–Soudal–Quick-Step
Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Italy Vittoria Guazzini
FDJ–Suez
Overall Netherlands Marianne Vos
Visma–Lease a Bike
Winner
Netherlands Riejanne Markus
Visma–Lease a Bike
2nd place
Norway Katrine Aalerud
Uno-X Mobility
3rd place
14–16 June 2024 France
Tour féminin international des Pyrénées
1 Italy Vittoria Guazzini
FDJ–Suez
Australia Josie Talbot
Cofidis
Mexico Marcela Prieto
Pato Bike BMC Team
2 Spain Usoa Ostolaza
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Austria Valentina Cavallar
Arkéa Pro Cycling Team
Spain Yurani Blanco
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
3 Australia Josie Talbot
Cofidis
Belgium Lotte Claes
Arkéa Pro Cycling Team
Italy Giada Borghesi
BTC City Ljubljana Zhiraf Ambedo
Overall Spain Usoa Ostolaza
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
Winner
Austria Valentina Cavallar
Arkéa Pro Cycling Team
2nd place
Spain Yurani Blanco
Laboral Kutxa–Fundación Euskadi
3rd place

Single day races (1.NE)

Race Date Cat. Winner Second Third Ref
Uzbekistan Uzbek Cycling Cup (details) 16 October 2023 1.NE  Asal Rizaeva (UZB)  Madina Kakhorova (UZB)  Mohinabonu Elmuradova (UZB) [1]
Burkina Faso Grand prix du cyclisme du Centre-Est (details) 17 October 2023 1.NE  Awa Bamogo (BUR) [2]
Australia Bowral Classic Criterium (details) 21 October 2023 1.NE  Claudia Marcks (AUS)  Keira Will (AUS)  Lucy Skeldon (AUS)
United Kingdom Full Gas Winter Circuit Series Event #4 (details) 21 October 2023 1.NE  Stephanie Wheatley (GBR)
United Kingdom Richard Kell Memorial Series Round 1 (details) 21 October 2023 1.NE  Marianne Day (GBR)  Katy Vincent (GBR)  Jenna Brassington (GBR)
Japan Kasumigaura Time Trial (details) 21 October 2023 1.NE  Wakana Takeda (JPN)  Ayaka Narumi (JPN)  Hiroko Hirose (JPN)
Kuwait Boubyan Cycling Race (details) 21 October 2023 1.NE  Noura Al-Ameeri (KUW)  Latifa Al-Yaseen (KUW)  Taiba Al-Asfour (KUW)
Spain Trofeu Vicente Arquimbau (details) 21 October 2023 1.NE  Gloria Fullers Suarep (ESP)
Switzerland HIlliminator (details) 21 October 2023 1.NE  Iryna Shimanska (UKR)  Jade Birchler (SUI)  Claudia Sutter (SUI)
United States Big Sugar Gravel (details) 21 October 2023 1.NE  Katarzyna Niewiadoma (POL)  Lauren De Crescenzo (USA)  Anna Hicks (USA)
Brazil GP Bahia (details) 22 October 2023 1.NE  Cristiane Duque Almeida (BRA)  Rita de Cássia (BRA)  Ana Paula Passos (BRA)
Costa Rica Rojo Racing League 2 (details) 22 October 2023 1.NE  María José Vargas (CRC)  Melissa Hernández (CRC)  Yuliana Hernández (CRC)
Japan Kasumigaura Road Race (details) 22 October 2023 1.NE  Ayaka Narumi (JPN)  Wakana Takeda (JPN)  Ayana Okamoto (JPN)
South Africa Amashova National Classic (details) 22 October 2023 1.NE  Lize-Ann Louw (RSA)  Sandra Mansvelder (RSA)  Ashley De Souza (RSA)
United Arab Emirates DAMAN Al Ain Fondo (details) 22 October 2023 1.NE  Rinata Sultanova (KAZ)  Akvilė Gedraitytė (LTU)  Maddy Black (AUS)
Argentina Ciclismo Nocturno en Mercedes (details) 24 October 2023 1.NE  Valeria Gómez (ARG)  María Rossi (ARG)  Noelia Carabajal (ARG)
Chinese Taipei Taiwan K.O.M. Challenge (details) 27 October 2023 1.NE  Shoko Kashiki (JPN)  Shu Wei Hsu (TPE)  Jermyn Prado (PHI)
Cuba Clásico Pipian Martinez (details) 28 October 2023 1.NE  Rachel Mesa (CUB)  Vanessa Hernández (CRC)  Shakira Cruz (CUB)
United Kingdom Richard Kell Memorial Series Round 2 (details) 21 October 2023 1.NE  Floren Scrafton (GBR)  Georgia Acton (GBR)  Lisanne Schoutens (GBR)
Greece Mtn.Hymettus, Anavasi Ymittou (details) 28 October 2023 1.NE  Lydia Moutsiou (GRE)  Viviane Sarre (GRE)
Guyana Randolph - Duckie - Singh Memorial (details) 28 October 2023 1.NE  Abigail Jeffrey (GUY)
Zambia Sweet Cycle Race (details) 28 October 2023 1.NE  Margret Ngoma (ZAM)  Cynthia Shika (ZAM)  Vanessa Matende (ZAM)
Antigua and Barbuda Jenel Warner Circuit Race (details) 29 October 2023 1.NE
Argentina Ciclismo en la Ciudad de Benito Juárez (details) 29 October 2023 1.NE  Marina Becaglia (ARG)  Carolina Fernández (ARG)  Patricia Tarquimo (ARG)
Argentina Ciclismo en la Ciudad de Quilmes (details) 29 October 2023 1.NE  Daniela Jobse (ARG)  Rosina Bertoli (ARG)  Constanza Calandra (ARG)
Eswatini Kusekhaya Lowveld Invitational (details) 29 October 2023 1.NE  Nontsikelelo Mdlovu (SWZ)  Happiness Mthethwa (SWZ)
Mexico Circuito de la Feria (details) 29 October 2023 1.NE  Mariana Valadez (MEX)  Ana Hernández (MEX)  Ana Marina Herros (MEX)
Netherlands Airolube ICW Noord Wintercompetitie (details) 29 October 2023 1.NE  Anniek Mos (NED)  Isa Looienga (NED)  Floor Weerink (NED)
Peru Torneo Bicileo Trujillo VI (details) 29 October 2023 1.NE  Leidy Sanchez (PER)  Malú Reyes Aspiros (PER)  Costanza Matto Traverso (PER)
Switzerland Gurten Classic (details) 29 October 2023 1.NE  Rahel Aschwanden (SUI)  Petra Eggenschwiler (SUI)  Manuela Hunziker (SUI)
Turkey Turkish Cycling Cup V (details) 29 October 2023 1.NE  Gamze Ceyhan (TUR)  Reyhan Yakışır (TUR)  Aylin Yüce (TUR)
Uruguay 2023 Campeonato Regional Norte 4th stage (details) 29 October 2023 1.NE  Paola Silva (URU)  Luciana Winants (URU)  Siomara Fachin (URU)
Argentina Cronoescalada Ciclistica Lanus (details) 4 November 2023 1.NE  Alejandra Prezioso (ARG)  Daniela Jobse (ARG)
United Kingdom Full Gas Winter Circuit Series Event #6 (details) 4 November 2023 1.NE  Elektra Georgiakakis (GBR)  Jayne Edwards (GBR)  Marina Johnson (GBR)
Slovenia Vipava Valley Gravel (details) 4 November 2023 1.NE  Carolina Ricci (ITA)
Argentina Ciclismo en la Ciudad de Tapalqué (details) 5 November 2023 1.NE  Paula Burgeois (ARG)  Charo Posse (ARG)  Juana Mandeñe (ARG)
Argentina Homenaje Rony Martínez (details) 5 November 2023 1.NE  Emilce Medina (ARG)  Geraldin Aballay (ARG)  Beatriz Carrizo (ARG)
Argentina Ciclismo Zarate (details) 5 November 2023 1.NE  Alejandra Prezioso (ARG)  Mayra Lara (ARG)  Andrea Pérez (ARG)
Brazil Volta Curimataú (details) 5 November 2023 1.NE  Josefa de Araújo (BRA)  Miriam Araujo De Lima (BRA)  Yara Capela Do Monte (BRA)
Hong Kong Hong Kong Crit Series 4 (details) 5 November 2023 1.NE  Long Kwan Ng (HKG)  Lok Yin Chan (HKG)  Kathy Lam (HKG)
Martinique La Lucéenne (details) 5 November 2023 1.NE  Dahlia Reine (MTQ)  Kelyane Julus (MTQ)  Malika Legaillard (MTQ)
South Africa PPA One Tonner (details) 5 November 2023 1.NE  Hayley Preen (RSA)  Melissa Hinz (NAM)  Maroesjka Matthee (RSA)
United Arab Emirates Daman Liwa Urban Race (details) 5 November 2023 1.NE Maria Babynina  Cristina Danak (PHI)  Latifa Al-Yaseen (KUW)
Argentina Olavarria-UCO (details) 11 November 2023 1.NE  Tania Ponce de Leon (ARG)  Lucrecia Hernández (ARG)  Lujan Barra (ARG)
Argentina Paraná entre Rios (details) 11 November 2023 1.NE  Macarena Elizabeth Cecco (ARG)  Maria Micceli (ARG)
United Arab Emirates Cycle for Smiles (details) 11 November 2023 1.NE  Caterina Bernal (ARG)  Sarah Hoornaert (BEL)  Aileen Federico (PHI)
Argentina 2023–2024 Campeonato Mendocino de Ruta 1st stage (details) 12 November 2023 1.NE  Leonela Priviley (ARG)
Argentina Ciclismo en la Ciudad de Quilmes (details) 12 November 2023 1.NE  Mercedes Fadiga (ARG)
Brazil GP Outubre Rosa (details) 12 November 2023 1.NE  Gislaine Fagundes (BRA)  Gabriele Krol (BRA)  Thaise Busarello (BRA)
Chile Juegos Binacionales de la Araucanía (details) 12 November 2023 1.NE  Martina Torres Salinas (CHI)  Valentina Juliana Orocito (ARG)  Vianca Valderas Martínez (CHI)
Colombia Colombian National Games ITT (details) 12 November 2023 1.NE  Lina Hernández (COL)  Ana Sanabria (COL)  Diana Peñuela (COL)
Peru Torneo Bicileo Trujillo VII (details) 12 November 2023 1.NE  Leidy Sanchez (PER)  Diana Chirinos (PER)  Malú Reyes Aspiros (