The 2024 World Wheelchair Mixed Doubles Curling Championship (branded as the 2024 SD Biosensor World Wheelchair Mixed Doubles Curling Championship for sponsorship reasons) was held from March 11 to 16 at the Gangneung Curling Centre in Gangneung , South Korea .[1]
The teams are listed as follows:[2]
Round robin standings [ edit ] Final Round Robin Standings [3]
Group B
Athletes
W
L
PF
PA
EW
EL
BE
SE
United States
Batoyun Uranchimeg / Matthew Thums
6
0
–
52
20
28
15
0
12
44.95
Italy
Orietta Berto / Paolo Ioriatti
4
2
1–0
49
32
24
20
0
11
117.61
England
Karen Aspey / Stewart Pimblett
4
2
0–1
37
35
24
19
0
10
134.62
Finland
Ritva Lampinen / Harry Tuomaala
3
3
–
39
43
20
23
0
4
120.76
Switzerland
Melanie Villars / Pierre-Alain Tercier
2
4
1–0
37
49
21
24
0
9
116.27
Canada
Collinda Joseph / Dennis Thiessen
2
4
0–1
34
33
23
20
0
8
120.92
Slovenia
Jovita Jeglič / Robert Žerovnik
0
6
–
16
52
11
30
0
1
150.65
Group C
Athletes
W
L
PF
PA
EW
EL
BE
SE
South Korea
Cho Mink-yong / Jeong Tae-yeong
5
1
1–1
51
29
25
22
0
8
95.67
China
Wang Meng / Yang Jinqiao
5
1
1–1
53
33
25
19
0
10
96.61
Japan
Aki Ogawa / Yoji Nakajima
5
1
1–1
38
32
26
20
0
9
106.62
Denmark
Helle Schmidt / Kenneth Ørbæk
3
3
–
38
42
23
24
0
9
167.05
Sweden
Johanna Glennert / Tommy Andersson
2
4
–
43
39
25
20
0
12
89.31
Hungary
Anikó Sasadi / Péter Barkóczi
1
5
–
29
50
17
29
0
3
105.01
Spain
Anna Nadal Rodriguez / Bertrand Tramont
0
6
–
26
53
20
27
0
7
111.18
Round robin results [ edit ] All draws times are listed in Korea Standard Time (UTC+09:00 ).[4] [5]
Monday, March 11, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Uranchimeg / Thums)
1
0
1
4
0
1
2
X
9
Finland (Lampinen / Tuomaala)
0
1
0
0
1
0
0
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia (Riidebach / Mätas)
3
2
1
0
2
0
1
X
9
Turkey (Bingol / Coskun)
0
0
0
1
0
2
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Bodych / Waszek)
1
0
2
1
0
3
0
0
7
Norway (Iversen / Lorentsen)
0
2
0
0
4
0
3
2
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Rožkova / Lasmans)
1
0
0
0
0
0
0
X
1
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
0
3
1
1
1
2
1
X
9
Monday, March 11, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
2
0
0
0
2
0
3
0
7
China (Wang / Yang)
0
1
2
1
0
2
0
3
9
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Ogawa / Nakajima)
1
1
2
0
1
0
2
0
7
Spain (Rodriguez / Tramont)
0
0
0
1
0
2
0
1
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Villars / Tercier)
1
1
1
0
2
1
0
X
6
Canada (Joseph / Thiessen)
0
0
0
1
0
0
2
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Cho / Jeong)
0
3
1
0
5
0
0
1
10
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
4
0
0
1
0
1
1
0
7
Monday, March 11, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Iversen / Lorentsen)
1
2
1
0
0
3
0
0
7
Estonia (Riidebach / Mätas)
0
0
0
2
2
0
3
1
8
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Rožkova / Lasmans)
2
1
2
1
0
3
1
X
10
Poland (Bodych / Waszek)
0
0
0
0
1
0
0
X
1
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
3
1
1
2
0
4
0
X
11
Scotland (McKenna / Smith)
0
0
0
0
2
0
1
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Berto / Ioriatti)
3
0
2
3
0
4
X
X
12
England (Aspey / Pimblett)
0
1
0
0
2
0
X
X
3
Monday, March 11, 7:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
1
0
0
3
0
0
2
2
X
W
Sweden (Glennert / Andersson)
0
2
1
0
3
2
0
0
X
L
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Cho / Jeong)
4
0
1
0
4
2
1
X
12
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
0
2
0
1
0
0
0
X
3
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang / Yang)
5
0
2
0
0
3
1
X
11
Japan (Ogawa / Nakajima)
0
1
0
1
2
0
0
X
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
0
0
1
0
0
0
X
X
1
Canada (Joseph / Thiessen)
3
3
0
1
1
1
X
X
9
Sweden ran out of time in the extra end, and therefore forfeited the game[6] Tuesday, March 12, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Villars / Tercier)
0
1
0
2
1
0
1
0
5
England (Aspey / Pimblett)
1
0
2
0
0
2
0
1
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Uranchimeg / Thums)
1
0
2
0
1
2
1
X
7
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
0
1
0
1
0
0
0
X
2
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Iversen / Lorentsen)
0
2
1
2
0
2
0
X
7
Turkey (Bingol / Coskun)
1
0
0
0
1
0
1
X
3
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Lampinen / Tuomaala)
3
0
0
2
0
0
1
X
6
Italy (Berto / Ioriatti)
0
2
3
0
2
4
0
X
11
Tuesday, March 12, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (McKenna / Smith)
0
1
0
2
0
0
0
X
3
Latvia (Rožkova / Lasmans)
1
0
1
0
2
1
1
X
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain (Rodriguez / Tramont)
0
1
1
0
0
0
1
X
3
Sweden (Glennert / Andersson)
2
0
0
3
2
3
0
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
0
3
0
0
1
0
0
3
7
China (Wang / Yang)
2
0
1
1
0
2
3
0
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Ogawa / Nakajima)
3
1
0
0
0
0
1
1
6
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
0
0
2
1
1
1
0
0
5
Tuesday, March 12, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Joseph / Thiessen)
0
1
1
0
1
0
2
1
6
Italy (Berto / Ioriatti)
1
0
0
3
0
1
0
0
5
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Lampinen / Tuomaala)
0
0
2
1
0
0
0
0
3
England (Aspey / Pimblett)
2
2
0
0
1
1
1
1
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
2
2
0
0
1
0
2
0
7
Switzerland (Villars / Tercier)
0
0
3
3
0
4
0
1
11
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
0
2
1
1
0
1
0
1
6
Estonia (Riidebach / Mätas)
1
0
0
0
1
0
3
0
5
Tuesday, March 12, 7:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Bodych / Waszek)
0
1
1
0
1
0
1
/
L
Turkey (Bingol / Coskun)
1
0
0
2
0
2
0
W
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
1
0
1
0
1
0
0
0
3
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
0
1
0
2
0
2
1
1
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Ogawa / Nakajima)
2
0
0
2
0
0
2
1
7
Sweden (Glennert / Andersson)
0
2
1
0
2
1
0
0
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Spain (Rodriguez / Tramont)
1
0
0
1
0
2
0
2
0
6
South Korea (Cho / Jeong)
0
2
1
0
2
0
1
0
5
11
Poland ran out of time in the 8th end, and therefore forfeited the game[7] Wednesday, March 13, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Bingol / Coskun)
0
0
2
0
2
1
0
1
6
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
1
1
0
1
0
0
1
0
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Norway (Iversen / Lorentsen)
0
3
0
0
1
0
1
X
5
Latvia (Rožkova / Lasmans)
4
0
2
1
0
3
0
X
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (McKenna / Smith)
0
0
1
2
0
1
1
X
5
Poland (Bodych / Waszek)
2
2
0
0
4
0
0
X
8
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
0
0
1
1
1
0
0
X
3
Japan (Ogawa / Nakajima)
1
3
0
0
0
3
1
X
8
Wednesday, March 13, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang / Yang)
2
2
2
3
2
0
1
X
12
Spain (Rodriguez / Tramont)
0
0
0
0
0
2
0
X
2
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
0
0
0
1
0
0
1
X
2
Italy (Berto / Ioriatti)
1
2
1
0
1
1
0
X
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Joseph / Thiessen)
1
0
1
0
4
0
1
X
7
Finland (Lampinen / Tuomaala)
0
4
0
2
0
3
0
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Aspey / Pimblett)
0
3
0
0
0
0
1
X
4
United States (Uranchimeg / Thums)
1
0
1
4
1
1
0
X
8
Wednesday, March 13, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia (Riidebach / Mätas)
0
1
1
2
0
2
0
1
7
Scotland (McKenna / Smith)
1
0
0
0
4
0
1
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Poland (Bodych / Waszek)
0
0
0
0
1
0
2
X
3
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
1
1
2
1
0
4
0
X
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Glennert / Andersson)
1
0
0
1
0
2
0
1
5
South Korea (Cho / Jeong)
0
3
1
0
2
0
1
0
7
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Bingol / Coskun)
0
1
0
1
0
3
0
X
5
Latvia (Rožkova / Lasmans)
1
0
5
0
4
0
3
X
13
Wednesday, March 13, 7:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Finland (Lampinen / Tuomaala)
2
2
1
0
3
1
X
X
9
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
0
0
0
1
0
0
X
X
1
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Aspey / Pimblett)
2
0
2
0
1
1
0
X
6
Canada (Joseph / Thiessen)
0
2
0
1
0
0
1
X
4
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
EE
Final
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
1
0
4
0
0
0
0
2
X
W
Spain (Rodriguez / Tramont)
0
3
0
1
1
1
1
0
X
L
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Uranchimeg / Thums)
0
5
0
5
1
2
X
X
13
Switzerland (Villars / Tercier)
1
0
1
0
0
0
X
X
2
Spain ran out of time in the extra end, and therefore forfeited the game[8] Thursday, March 14, 9:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Cho / Jeong)
0
0
0
0
1
2
0
0
3
Japan (Ogawa / Nakajima)
1
1
1
1
0
0
1
1
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Switzerland (Villars / Tercier)
4
0
0
0
0
1
0
2
7
Finland (Lampinen / Tuomaala)
0
1
4
2
1
0
2
0
10
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Spain (Rodriguez / Tramont)
0
1
1
1
1
0
0
0
4
Denmark (Schmidt / Ørbæk)
1
0
0
0
0
3
1
1
6
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Glennert / Andersson)
0
2
1
1
1
0
0
X
5
China (Wang / Yang)
3
0
0
0
0
4
3
X
10
Thursday, March 14, 12:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
0
0
1
2
0
1
1
1
6
Norway (Iversen / Lorentsen)
1
2
0
0
1
0
0
0
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Turkey (Bingol / Coskun)
0
1
2
1
0
0
0
1
5
Scotland (McKenna / Smith)
1
0
0
0
2
2
2
0
7
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Berto / Ioriatti)
1
0
2
0
0
0
2
0
5
United States (Uranchimeg / Thums)
0
2
0
2
1
2
0
2
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Estonia (Riidebach / Mätas)
1
1
0
0
3
0
4
0
9
Poland (Bodych / Waszek)
0
0
1
1
0
5
0
3
10
Thursday, March 14, 4:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Sweden (Glennert / Andersson)
1
2
1
0
2
0
3
X
9
Hungary (Sasadi / Barkóczi)
0
0
0
3
0
1
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang / Yang)
0
0
0
0
1
0
1
X
2
South Korea (Cho / Jeong)
2
1
1
2
0
2
0
X
8
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
England (Aspey / Pimblett)
1
1
1
2
0
2
3
X
10
Slovenia (Jeglič / Žerovnik)
0
0
0
0
3
0
0
X
3
Thursday, March 14, 7:30 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Berto / Ioriatti)
1
1
0
0
5
0
2
1
10
Switzerland (Villars / Tercier)
0
0
3
2
0
1
0
0
6
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Canada (Joseph / Thiessen)
1
2
0
1
0
1
0
0
5
United States (Uranchimeg / Thums)
0
0
2
0
1
0
1
2
6
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Latvia (Rožkova / Lasmans)
2
3
0
1
2
2
1
X
11
Estonia (Riidebach / Mätas)
0
0
2
0
0
0
0
X
2
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Scotland (McKenna / Smith)
0
0
1
1
1
0
1
1
5
Norway (Iversen / Lorentsen)
2
1
0
0
0
1
0
0
4
Friday, March 15, 10:00 am
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang / Yang)
0
2
2
1
1
1
1
X
8
Latvia (Rožkova / Lasmans)
4
0
0
0
0
0
0
X
4
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
United States (Uranchimeg / Thums)
2
0
0
0
4
0
2
0
8
Japan (Ogawa / Nakajima)
0
1
1
1
0
5
0
1
9
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
South Korea (Cho / Jeong)
0
2
0
0
1
0
3
1
7
Estonia (Riidebach / Mätas)
1
0
1
1
0
1
0
0
4
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Slovakia (Kunkelová / Ďuriš)
1
0
0
5
0
0
1
0
7
Italy (Berto / Ioriatti)
0
2
1
0
1
2
0
2
8
Friday, March 15, 5:00 pm
Sheet A
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Italy (Berto / Ioriatti)
1
0
0
0
1
0
4
X
6
South Korea (Cho / Jeong)
0
1
2
1
0
5
0
X
9
Sheet D
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Ogawa / Nakajima)
0
0
1
0
1
0
0
X
2
China (Wang / Yang)
1
1
0
3
0
1
1
X
7
Saturday, March 16, 10:00 am
Sheet C
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
Japan (Ogawa / Nakajima)
1
1
0
1
1
0
0
X
4
Italy (Berto / Ioriatti)
0
0
3
0
0
1
4
X
8
Saturday, March 16, 10:00 am
Sheet B
1
2
3
4
5
6
7
8
Final
China (Wang / Yang)
0
0
1
0
1
0
1
X
3
South Korea (Cho / Jeong)
2
1
0
2
0
3
0
X
8