For faster navigation, this Iframe is preloading the Wikiwand page for Πρωτάθλημα Ε.Π.Σ. Πειραιώς 1937-38.

1938-39

Στο πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ. Πειραιώς 1937-38 πρωταθλητής αναδείχθηκε και πάλι ο Ολυμπιακός που μετείχε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδοσφαίρου ανδρών 1937-1938, το οποίο κατέκτησε. Με τη λήξη της περιόδου στα 14 "ιδρυτικά μέλη" της Ένωσης, σύμφωνα με το καταστατικό του 1931, προστέθηκαν τρία ακόμα ο Πανελευσινιακός και οι ΑΟ Παλαιάς Κοκκινιάς , Κεραμεικός[1][2] ανεβάζοντας το συνολικό αριθμό σε 17.

Μετείχαν 4 σύλλογοι και το πρωτάθλημα κατέκτησε ο Ολυμπιακός σχετικά εύκολα.

Ομάδα Αγ. Βαθ. Τέρματα
1. Ολυμπιακός 6 12 33-2
2. Εθνικός Πειραιώς 6 5 12-13
3. Θησεύς Πειραιώς 6 4 10-25
4. Άρης Κοκκινιάς* 6 3 7-22

*Ο ουραγός Άρης παρέμεινε στην κατηγορία, αφού επικράτησε στους αγώνες διαβάθμισης επί της πρωταθλήτριας Β΄ κατηγορίας Άμυνας Κοκκινιάς με 2-1, 1-0[3].

Στη Β΄ κατηγορία μετείχαν έξι σύλλογοι αλλά δεν είναι γνωστές οι αγωνιστικές λεπτομέρειες. Πρωταθλήτρια αναδείχθηκε η Άμυνα, ενώ τη δεύτερη θέση διεκδίκησαν η Προοδευτική και η Αθλητική Ένωσις Κωνσταντινουπολιτών.

• Πρωταθλήτρια: Άμυνα Κοκκινιάς. Στους αγώνες διαβάθμισης ηττήθηκε και στα δύο ματς με σκορ 1-2 και 0-1 από τον ουραγό της Α΄ κατηγορίας Άρη Πειραιά και δεν ανέβηκε κατηγορία.
  • Διαβάθμιση: Ατρόμητος Καμινίων, ηττήθηκε στους αγώνες και υποβιβάστηκε.