Gimnàstica als Jocs Olímpics d'estiu de 2020
Tipus | disciplina esportiva olímpica |
---|---|
Esport | gimnàstica |
Part de | Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 |
Format per | |
Localització i Dates | |
Localització | Tòquio (Japó) 35° 41′ 22″ N, 139° 41′ 30″ E / 35.6894°N,139.6917°E |
Data | 2021 |
El programa de gimnàstica dels Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 es disputaren divuit proves de gimnàstica, catorze en gimnàstica artística (vuit proves en categoria masculina i sis en categoria femenina); dues en gimnàstica rítmica (ambdues en categoria femenina) i dues en trampolí (una en categoria masculina i una altra en femenina). Tots els esdeveniments van tenir lloc al Centre de Gimnàstica Ariake entre el 24 de juliol i el 8 d’agost de 2021.[1]
Classificacions
[modifica]El camí de classificació per als Jocs Olímpics de 2020 va canviar significativament en comparació amb l'edició anterior. Els equips van reduir el nombre de membres per equip de cinc a quatre i es van fer assignacions addicionals per a un màxim de dos especialistes per país. Les modalitats per obtenir aquests dos llocs van ser els campionats continentals i la competició d'exercici complet i els diferents aparells de la Copa del Món.[2]
Participants
[modifica]- Albània (1)
- Alemanya (8)
- Argentina (1)
- Armènia (1)
- Austràlia (11)
- Àustria (1)
- Azerbaidjan (8)
- Bèlgica (4)
- Belarús (11)
- Brasil (12)
- Bulgària (8)
- Illes Caiman (1)
- Canadà (7)
- Cap Verd (1)
- Colòmbia (1)
- Corea del Sud (7)
- Costa Rica (1)
- Croàcia (2)
- Cuba (1)
- Egipte (11)
- Eslovàquia (1)
- Eslovènia (1)
- Espanya (9)
- Estats Units (20)
- Filipines (1)
- França (9)
- Geòrgia (1)
- Grècia (1)
- Hong Kong (1)
- Hongria (2)
- Índia (1)
- Irlanda (2)
- Israel (10)
- Itàlia (14)
- Jamaica (1)
- Japó (22) (amfitrió)
- Kazakhstan (2)
- Lituània (1)
- Malàisia (2)
- Mèxic (4)
- Nigèria (1)
- Noruega (2)
- Nova Zelanda (3)
- Països Baixos (6)
- Perú (1)
- Polònia (1)
- Portugal (2)
- Regne Unit (10)
- R.P. de la Xina (21)
- ROC (23)
- Romania (3)
- Singapur (1)
- Sri Lanka (1)
- Sud-àfrica (2)
- Suècia (2)
- Suïssa (5)
- Turquia (5)
- Txèquia (1)
- Ucraïna (13)
- Uzbekistan (8)
- Vietnam (2)
- Xile (2)
- Xina Taipei (5)
- Xipre (1)
Calendari
[modifica]Gimnàstica als Jocs Olímpics d'Estiu de 2020 | |||||||||||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Data | Juliol 2021 | Agost 2021 | Total | ||||||||||||||||
24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | ||||
Homes | Q | equip | individual | terra cavall |
anelles salt |
paral·leles barra |
8 | ||||||||||||
Dones | Q | equip | individual | salt asimètriques |
terra | barra | 6 | ||||||||||||
Dones | Q | individual | 1 | ||||||||||||||||
Q | equip | 1 | |||||||||||||||||
Homes | individual | 1 | |||||||||||||||||
Dones | |||||||||||||||||||
individual | 1 | ||||||||||||||||||
Total | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 3 | 1 | 1 | 18 |
Qualificacions | Finals |
Podis
[modifica]Gimnàstica artística
[modifica]Homes
[modifica]Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Concurs per equips detalls |
ROC Denis Abliazin David Beliavski Artur Dalaloyan Nikita Nagorny |
262.500 | Japó Daiki Hashimoto Kazuma Kaya Takeru Kitazono Wataru Tanigawa |
262.397 | R.P. de la Xina Lin Chaopan Sun Wei Xiao Ruoteng Zou Jingyuan |
261.894 |
Concurs individual detalls |
Daiki Hashimoto (JPN) | 88.465 | Xiao Ruoteng (CHN) | 88.065 | Nikita Nagornyy (ROC) | 88.031 |
Exercici de terra detalls |
Artem Dolgopyat (ISR) | 14.933 | Rayderley Zapata (ESP) | 14.933 | Xiao Ruoteng (CHN) | 14.766 |
Cavall amb arcs detalls |
Max Whitlock (GBR) | 15.583 | Lee Chih-kai (TPE) | 15.400 | Kazuma Kaya (JPN) | 14.900 |
Anelles detalls |
Liu Yang (CHN) | 15.500 | You Hao (CHN) | 15.300 | Eleutherios Petrounias (GRE) | 15.200 |
Salt sobre cavall detalls |
Shin Jeahwan (KOR) | 14.783 | Denis Abljazin (ROC) | 14.783 | Artur Davtjan (ARM) | 14.733 |
Barres paral·leles detalls |
Zou Jingyuan (CHN) | 16.233 | Lukas Dauser (GER) | 15.700 | Ferhat Arıcan (TUR) | 15.633 |
Barra fixa detalls |
Daiki Hashimoto (JPN) | 15.066 | Tin Srbić (CRO) | 14.900 | Nikita Nagornyy (ROC) | 14.533 |
Dones
[modifica]Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Concurs per equip detalls |
ROC Lilija Achaimova Viktoria Listunova Anguelina Mélnikova Vladislava Urazova |
169.528 | Estats Units Simone Biles Jordan Chiles Sunisa Lee Grace McCallum |
166.096 | Regne Unit Jennifer Gadirova Jessica Gadirova Alice Kinsella Amelie Morgan |
164.096 |
Concurs individual detalls |
Sunisa Lee (USA) | 57.433 | Rebeca Andrade (BRA) | 57.298 | Anguelina Mélnikova (ROC) | 57.199 |
Salt sobre cavall detalls |
Rebeca Andrade (BRA) | 15.083 | Mykayla Skinner (USA) | 14.916 | Yeo Seo-jeong (KOR) | 14.733 |
Barres asimètriques detalls |
Nina Derwael (BEL) | 15.200 | Anastasija Il'jankova (ROC) | 14.833 | Sunisa Lee (USA) | 14.500 |
Barra d'equilibri detalls |
Guan Chenchen (CHN) | 14.633 | Tang Xijing (CHN) | 14.233 | Simone Biles (USA) | 14.000 |
Exercici de terra detalls |
Jade Carey (USA) | 14.366 | Vanessa Ferrari (ITA) | 14.200 | Mai Murakami (JPN) Anguelina Mélnikova (ROC) |
14.166 |
Gimnàstica en trampolí
[modifica]Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Homes | ||||||
---|---|---|---|---|---|---|
Individual detalls |
Uladzislau Hancharou (BLR) | 61.715 | Dong Dong (CHN) | 61.235 | Dylan Schmidt (NZL) | 60.675 |
Dones | ||||||
Individual detalls |
Zhu Xueying (CHN) | 56.635 | Liu Lingling (CHN) | 56.350 | Bryony Page (GBR) | 55.735 |
Gimnàstica rítmica
[modifica]Prova | Or | Plata | Bronze | |||
Individual detalls |
Linoy Ashram (ISR) | 107.800 | Dina Averina (ROC) | 107.650 | Alina Harnasko (BLR) | 102.700 |
Concurs complet per equip detalls |
Bulgària Simona Dyankova Stefani Kiryakova Madlen Radukanova Laura Traets Erika Zafirova |
92.100 | ROC Anastasiia Bliznyuk Anastasiia Maksimova Angelina Shkatova Anastasiia Tatareva Alisa Tishchenko |
90.700 | Itàlia Martina Centofanti Agnese Duranti Alessia Maurelli Daniela Mogurean Martina Santandrea |
87.700 |
Medaller
[modifica]Posició | País | Or | Plata | Bronze | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 | R.P. de la Xina | 4 | 5 | 2 | 11 |
2 | ROC | 2 | 4 | 4 | 8 |
3 | Estats Units | 2 | 2 | 2 | 6 |
4 | Japó | 2 | 1 | 2 | 5 |
5 | Israel | 2 | 0 | 0 | 2 |
6 | Brasil | 1 | 1 | 0 | 2 |
7 | Regne Unit | 1 | 0 | 2 | 3 |
8 | Corea del Sud | 1 | 0 | 1 | 2 |
Belarús | 1 | 0 | 1 | 1 | |
10 | Bèlgica | 1 | 0 | 0 | 1 |
Bulgària | 1 | 0 | 0 | 1 | |
12 | Itàlia | 0 | 1 | 1 | 2 |
13 | Croàcia | 0 | 1 | 0 | 1 |
Alemanya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Xina Taipei | 0 | 1 | 0 | 1 | |
Espanya | 0 | 1 | 0 | 1 | |
17 | Grècia | 0 | 0 | 1 | 1 |
Nova Zelanda | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Armènia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Turquia | 0 | 0 | 1 | 1 | |
Total | 18 | 18 | 19 | 55 |
Referències
[modifica]- ↑ «Olympic competition schedule» (en anglès), 25-06-2021. Arxivat de l'original el 26 juny 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- ↑ «Gymnastics Qualification schedule for the Games of the XXXII Olympiad» (en anglès). Arxivat de l'original el 16 juliol 2018. [Consulta: 5 agost 2021].
Enllaços externs
[modifica]- «Artistic Gymnastics Competition Schedule» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- «Rhythmic Gymnastics Competition Schedule» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- «Trampoline Gymnastics Competition Schedule» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- «Artistic Gymnastics» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- «Rhythmic Gymnastics» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
- «Trampoline Gymnastics» (en en, jp). Arxivat de l'original el 4 juliol 2021. [Consulta: 5 agost 2021].
Text is available under the CC BY-SA 4.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.